przedłużające się l4

Przedłużające się L4. Czy pracodawca może Cię zwolnić?

Choroba nie wybiera, niestety zdarzają się sytuacje, że pracownik z przyczyn zdrowotnych musi udać się na L4. O ile jest ono krótkie zazwyczaj problemów nie ma. Jednak przedłużające się zwolnienie lekarskie może zaburzyć organizację pracy. Wtedy cierpi na tym cały zespół, ale i pracodawca. Oczywiście to i dla pracownika nie jest korzystna sprawa, gdyż zwyczajnie boi się o to, by nie zostać zwolnionym. W takiej sytuacji oczywiście może skorzystać z pomocy adwokata od prawa pracy. W dzisiejszym poradniku zebraliśmy dla Was najważniejsze informację. Dowiecie się, czy z powodu przedłużającego się L4 pracodawca ma prawo zwolnić pracownika.

Czy istnieje ochrona pracownika przed zwolnieniem?

prawo l4Warto pamiętać, że prawo chroni uczciwego pracownika. Otóż osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nie może zostać zwolniona. Oczywiście są od tego wyjątki. Trzeba wiedzieć, że pracownicy z dłuższym stażem są bardziej chronieni, od tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją prace. Tutaj należy odnieść się do art. 53 Kodeksu Pracy. Pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, wtedy, gdy absencja spowodowana L4 trwa dłużej niż 3 miesiące, podczas, gdy pracownik pracował krócej niż pół roku. Kolejna sytuacja, gdy pracodawca może wypowiedzieć umowę niejako z powodu choroby ma miejsce, gdy nieobecność w pracy z powodu choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania zarówno wynagrodzenia, jak i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące. Tutaj należy wiedzieć, że dotyczy sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony przez co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zakaźną. Niestety zdarzają się sytuację, że pracownik nie zna swoich praw i w ten sposób może być oszukany. W takiej sytuacji warto udać się do prawnika od prawa pracy, gdzie można uzyskać fachową pomoc i walczyć o to, co się należy.

Leczenie odwykowe – czy pracownikowi należy się ochrona przed zwolnieniem?

Niestety coraz więcej osób jest uzależnionych. Na szczęście są instytucje, które zajmują się leczeniem. Warto wiedzieć, że osoba, która udaje się na odwyk jest także chroniona przez prawo pracy. Porady często są bezpłatne i można uzyskać je od adwokata od prawa pracy. W tym przypadku znowu należy odnieść się do art.53 Kodeksu Pracy, który jasno określa liczbę dni ochronnych. Otóż ochrona wynosi 272 dni w tym to 182 dni okresu zasiłkowego + 90 dni świadczenia rehabilitacyjnego. Ten czas jest stosunkowo długi, biorąc uwagę sytuację, że usprawiedliwiona nieobecność w pracy spowodowana innymi czynnikami, a nie chorobą daje pracownikowi ochronę wynoszącą jedynie 30 dni. Koniecznie należy wiedzieć, że ochrona przed zwolnieniem obowiązuje również przez pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Takie świadczenia może być przyznane maksymalnie na rok, po zakończeniu okresu zasiłkowego.

Zwolnienie lekarskie, a prawo pracy

Jak pokazują statystyki Polacy przebywają średnio o 30% dłużej na L4 niż sąsiedzi z Europy Zachodniej. Spowodowane jest to często błędnym myśleniem, że będąc na L4 jest się chronionym. Otóż i tak i nie- chciałoby się powiedzieć. Warto tutaj pamiętać, że niezdolność pracownika do pracy może spowodować jego zwolnienie. Dłuższą ochronę mają jedynie kobiety w ciąży i osoby leczące się na gruźlicę. Również nieobecność z powodu sprawowanie opieki nad dzieckiem może być przyczyną zwolnienia, jeżeli upłynął okres jego pobierania, a wynosi on 60 dni, a w przypadku dzieci powyżej 14 lat – jedyne 14 dni.

Ochrona pracodawcy przed nieuczciwym pracownikiem

Niestety również zdarzają się sytuację, że pracownik który ma być zwolniony przynosi pracodawcy L4. Na szczęście kodeks chroni o pracodawcę. W razie wątpliwości o pomoc warto zgłosić się do agencji prawnej, która specjalizuje się w zakresie prawa pracy. Tutaj każdy pracodawca powinien wiedzieć, że pracownik, który w tym samym dniu otrzymał wypowiedzenie, a następnie przyniósł zwolnienie L4 nadużywa prawa i je wykorzystuje. W takiej sytuacji pracownik musi przyjąć wypowiedzenie. Również zwolnienie lekarskie z fałszywą datą jest oczywiście nadużyciem, gdy pracownik w tym dniu był w pracy i wypełniał obowiązki.

Warto znać swoje prawa, ale i obowiązki. Otóż trzeba pamiętać, że kodeks pracy ma chronić przed nadużyciem obu stron. W razie jakiejkolwiek wątpliwości warto udać się po pomoc do prawnika od prawa pracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij