Ile trwa wypowiedzenie w Niemczech? Co wpływa na okres wypowiedzenia w Niemczech?
Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech uregulowane jest przepisami prawnymi. Oznacza to, że zarówno okres wypowiedzenia, jak i inne kwestie związane ze zwolnieniem odbywają się zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Jednym z częstych zagadnień w przypadku zwolnienia pracownika jest okres wypowiedzenia. Jak długo trwa ten czas i od czego jest to uzależnione?
Okres wypowiedzenia – jak długo trwa?
Jeżeli otrzymałeś wypowiedzenie w Niemczech, musisz wiedzieć, jak długo trwa okres wypowiedzenia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ od tego zależy to, jak długo będziesz mógł jeszcze pracować. W przypadku osób, które pracowały u jednego pracodawcy krócej niż 1 rok, obowiązuje 4 tygodniowy okres wypowiedzenia.
Warto tutaj zaznaczyć, że im dłużej dana osoba była zatrudnia w jednej firmie, tym dłuższy będzie obowiązywał okres wypowiedzenia.Czas zatrudnienia przekraczający 5 lat, to 2 miesiące wypowiedzenia. Natomiast zatrudnienie powyżej 10 lat, uprawnia pracownika do aż 4 miesięcy wypowiedzenia.
Każdy dokument będący wypowiedzeniem musi określać czas wypowiedzenia. Jakiekolwiek błędy lub brak pewnych ważnych danych mogłyby wpłynąć na nieważność wypowiedzenia.
Kto może złożyć wypowiedzenie z pracy?
Każda strona ma prawo do wręczenia wypowiedzenia. Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą przerwać współpracę, jeśli zajdą ku temu odpowiednie przesłanki.
Warto dodać, że bez względu na to, kto dokładnie składa wypowiedzenie, musi spełniać ono określone normy, aby zwolnienie przebiegło bez żadnych komplikacji. Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech przez pracownika lub pracodawcę to jednostronne oświadczenie woli, a więc druga osoba może się na to nie zgodzić. Najczęściej jednak jest to wypowiedzenie za porozumieniem stron, co umożliwia zakończenie pracy w przyjaznych stosunkach.
Czy niemieccy pracodawcy często wręczają swoim pracownikom wypowiedzenie?
Wiele osób może obawiać się tego, że otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech. Obawy te potęgują się jeszcze bardziej w przypadku pracowników, którzy pochodzą z zagranicy. Na szczęście nie trzeba się aż tak bardzo obawiać tego, że zostaniemy zwolnieni z pracy.
Dobry pracownik z pewnością nie zostanie zwolniony, chyba że zaistnieje tutaj zupełnie inny powód zwolnienia np. likwidacja firmy. Nie ma znaczenia czy dana osoba mieszka w Niemczech od bardzo dawna, czy dopiero przyjechała w celu zyskania lepszej pracy, ponieważ pracodawcom, zależy przede wszystkim na dobrych pracownikach. Oznacza to, ze zwolnienia zdarzają się rzadko i musi być tutaj konkretny powód.