Wypadek na budowie a odszkodowanie

Osoby pracujące na wysokościach nie mają łatwego życia, na placach budowy oraz innych niebezpiecznych miejscach, pomimo zachowania przepisów BHP bardzo często dochodzi do drobnych incydentów. W niektórych sytuacjach osoby uczestniczące w wypadku na placu budowy odnoszą poważne obrażenia, co sprawia, że sami poszkodowani lub ich rodziny zastanawiają się, komu można przypisać odpowiedzialność prawną za poniesione urazy czy uszczerbek na zdrowiu.

Wiele osób nie jest zaznajomionych z prawem, ponieważ skupiają się oni głównie na odszkodowaniu pracowniczym, ale należy pamiętać, że nie jest to jedyna ścieżka, którą można w tym momencie wybrać. Tak naprawdę osoba uczestnicząca w takim wypadku powinna niezwłocznie udać się do prawnika, ponieważ możliwości jest naprawdę więcej i warto dochodzić swoich praw, zwłaszcza jeśli wypadek zdarzył się w czasie pracy.

Świadomość jest najważniejsza

Pamiętajmy, że w wielu przypadkach firma budowlana jest tylko wykonawcą zlecenia, ale także inwestor oraz inni podwykonawcy, a nawet architekci, mogą być prawnie związani z odpowiedzialnością związana za bezpieczeństwo pracujących osób, lub załogi, która w aktualnej chwili przebywa na takim placu budowy.W ten sposób można powiedzieć, że te osoby w momencie popełnienia błędu nie zapewniając, bezpieczeństwa pracownikowi są w pełni zobowiązani przez prawo do wypłaty odszkodowania.

Czasem wina leży gdzie indziej

Należy pamiętać, że czasem wypadek spowodowany jest przez samego pracownika. Wtedy odpowiedzialność za taką sytuację spada na pracownika, ale i na pracodawcę, że nie dopilnował swojej załogi, podobną odpowiedzialność ponoszą firmy wykonujące prace w tym samym obszarze. Adwokat podczas sprawy cywilnej analizuje wszystkie możliwości, czasem wypadek spowodowany jest przez niesprawnie działający sprzęt, a to przecież wina pracodawcy, że jego pracownicy pracują na niesprawnych maszynach.

Wina osoby zatrudniającej i nadzorującej budowę jest wtedy bezdyskusyjna i sąd nie zastanawia się długo nad werdyktem, przyznając poszkodowanemu odszkodowania. Pamiętajmy, że pracodawca odpowiada też wtedy prawnie, ponieważ jest to narażenie zdrowia i życia pracownika, przez co sądy są w takich sprawach bardzo surowe dla pracodawców.

Budowa musi być zabezpieczona

Oczywiście to do pracodawcy, należą wszystkie prace związane z zabezpieczeniem budowy. Pracodawca musi zadbać o wszystkie środki ochronne, ponieważ tylko w ten sposób załoga może być dostatecznie chroniona i minimalizuje to jednocześnie ryzyko wypadku. Jeśli pracodawca jest w tym przypadku bierny i nie zapewnia podstawowych środków bezpieczeństwa, to ryzyko wypadku staje się śmiertelnym zagrożeniem dla pracujących osób. Pracodawca czy kierownik budowy jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa w każdym innym razie, taka osoba odpowie prawnie, wraz z zakładam za niespełnienie odpowiednich wymogów bezpieczeństwa.Warto pamiętać, że taką firmą, może się zająć również sąd pracy, jeśli podczas kontroli zostaną potwierdzone nieprawidłowości. Pracownik pracujący na budowie musi mieć zagwarantowane bezpieczeństwo w każdym innym przypadku, może on odmówić wykonywania pracy, a jeśli zostanie zwolniony z takiego powodu, może tym bardziej domagać się odszkodowania. Firmy przedsiębiorstwa budowlane nie stoją ponad prawem, dlatego pracownicy nie powinni się bać, ponieważ prawo jest zawsze po stronie pracownika. Warto mieć świadomość, że wszystkie problemy związane z odszkodowaniem rozwiąże prawnik lub radca prawny, po uprzednim zapoznaniu się ze sprawą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij