Masz długi? Czy możesz uniknąć egzekucji komorniczej?

Coraz więcej osób ma długi. Jak pokazują statystyki wiele z nich żyje ponad stan, co prowadzi do ciągłego wzrostu zadłużenia. Dochodzi później do sytuacji, że dłużnik staje niemal pod ścianą, a jego długami zajmuje się już nie firma windykacyjna lecz komornik, który przeprowadzi egzekucję komorniczą. Jeżeli też jesteś dłużnikiem, to pamiętaj, że długi należy spłacać. Warto udać się po poradę do adwokata, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.

Niedozwolone sztuczki, które stosują dłużnicy

Wielu dłużników stosuje nielegalne triki, które pozwalają im uniknąć egzekucji komorniczej i ściągnięcia należności. Wielu z nich pracuje na czarno przez co komornik nie może pobierać części ich wynagrodzenia na poczet długu. Również przenoszą oni środki z konta na rzecz małych SKOK-ów bądź też Banków Spółdzielczych, choć obecnie ta metoda sprawdza się coraz rzadziej, gdyż coraz więcej SKOK-ów i Banków Spółdzielczych znajduje się już w systemie OGNIVO. Komornik nie może także pobierać zadłużenia z pensji, która nie przekracza kwoty minimalnej. Również przepisanie majątku często jest stosowane, nie wspominając już o ucieczce za granicę. Warto tutaj wiedzieć, że takie działania są nielegalne i nie warto ich stosować, gdyż dłużnik wchodzi w pętle zadłużenia, z której bardzo trudno wyjść. Ponadto oszustwo na rzecz państwa zagrożone jest karą grzywny lub pozbawienia wolności. Na szczęście są inne w pełni legalne sposoby na uniknięcie egzekucji komorniczej.

Legalne sposoby na uniknięcie egzekucji komorniczej

Gdy dochodzi do sytuacji, że sprawę dotyczącą spłaty należności przejmuje komornik większość dłużników przechodzi dreszcz strachu. Pogrywanie z firmami windykacyjnymi jest na porządku dziennym. Jednak gierki z funkcjonariuszem publicznym i przedstawicielem prawa nie są już możliwe. Zatem, gdy postępowanie już się rozpoczęło i jego celem jest zdobycie tzw. tytułu wykonawczego, dzięki któremu wierzyciel może zwrócić się do komornika o odzyskanie środków, najlepiej aby dłużnik rozpoczął negocjacje z wierzycielem. Może zobowiązać się do spłaty długu w ratach, co często jest akceptowane przez wierzycieli. Stosowanie nielegalnych sposobów generuje tylko większe długi, a jak wiadomo szczególnie w przypadku długów alimentacyjnych karą nie będzie grzywna, lecz pobyt w zakładzie karnym.

Jak dogadać się z komornikiem?

Gdy egzekucja komornicza została już wszczęta i ma tytuł wykonawczy, dłużnik może dogadać się także z komornikiem, czy też prowadzić z nim negocjacje. Może poprosić o spieniężenie określonych przedmiotów, które nie będą np. uwzględniać samochodu. Warto także dobrowolnie zgłosić się do kancelarii komornika i poprosić o rozłożenie długu na raty, gdzie dłużnik zadeklaruje, że będzie spłacał regularnie określone kwoty. Jednak funkcjonariusz publiczny może nie zgodzić się na taką opcję, jednak nie wynika to z jego złej woli, lecz z faktu, że wierzyciel będzie żądał natychmiastowej egzekucji. W takiej sytuacji wola wierzyciela jest ważniejsza niż dłużnika, o czym przypomina adwokat.

Jak spłacać komornika?

Warto udać się do kancelarii i spróbować negocjować warunki z komornikiem. Można tutaj przedstawić plan spłat i wysokość rat, jaką miesięcznie jest się w stanie spłacać. Podawanie kwoty na wyrost nie jest dobrym wyborem. Aby spłacić dług nie należy zaciągać kolejnych pożyczek, tym bardziej tak zwanych chwilówek, które mają wysokie oprocentowanie. Należy podjąć pracę. Dzięki temu w przeciągu kilku miesięcy bądź też lat można spłacić wierzyciela. Trzeba tutaj wiedzieć, że egzekucji komorniczej nie podlegają alimenty, które otrzymuje dłużnik na dziecko, gdyż prawo polskie chroni przede wszystkim dobro małoletnich.

Dłużnicy alimentacyjni powinni wiedzieć, że alimenty ściągane są w pierwszej kolejności. Należy także pamiętać, aby regularnie spłacać długi, gdyż nie można liczyć na szczęście, że dojdzie do ich przedawnienia. Nie spłacanie długu prowadzi do sytuacji, że dłużnik wpada w spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno jest się wydostać. Dobry adwokat z Białegostoku pomoże znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji dzięki której będzie można uniknąć egzekucji komorniczej. Jednak tutaj największe znaczenie ma dobra wola dłużnika i chęć regularnych spłat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij