Wypowiedzenie umowy o pracę. Co warto wiedzieć?

Jednym z problematycznych dla pracowników i pracodawców tematów jest wypowiedzenie umowy o pracę. Decyzja o rozwiązaniu stosunku pracy może zostać podjęta z wielu różnych powodów. Jedną z przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę jest znalezienie nowej posady, która zapewni lepsze warunki pracy i płacy. Co warto wiedzieć na temat wypowiedzenia? Od czego zależy okres wypowiedzenia umowy?

Czym jest wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest dokumentem, który ma na celu rozwiązanie stosunku pracy. Jest ono oświadczeniem wolnej woli pracownika lub pracodawcy, co oznacza, że każda ze stron umowy ma prawo do wypowiedzenia stosunku pracy zgodnie z zasadami obowiązującego prawa i z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia, chyba że umowa uwzględniała zapisy regulujące tę kwestię w inny sposób.  Ważne: wypowiedzenie umowy jest decyzją jednostronną, co oznacza, że można ją podjąć bez wcześniejszego poinformowania pracownika lub pracodawcy o swoich zamiarach. Na wypowiedzenie umowy nie musi zgodzić się też jej druga strona; nie ma możliwości, aby np. pracodawca nie przyjął wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę jest ważne pod warunkiem, że uwzględnia odpowiedni okres wypowiedzenia, czyli czas, kiedy pracownik świadczy pracę w dotychczasowy sposób i za taką samą pensję. W niektórych przypadkach np. w przypadku nagłej konieczności zredukowania miejsc pracy ze względów ekonomicznych może zdarzyć się, że pracownik otrzyma wypowiedzenie, które umożliwi mu pobór pensji za okres wypowiedzenia, bez konieczności przychodzenia do pracy.

– „Wypowiedzenie umowy o pracę musi być skonstruowane zgodnie z zasadami kodeksu pracy i uwzględniać m.in. okres wypowiedzenia, który jest zależny od rodzaju umowy o pracę i czasu pracy na danym stanowisku u pracodawcy, z którym rozwiązywana jest umowa. Okres wypowiedzenia nie obowiązuje w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego” – wyjaśnia ekspert z firmy Kancelaria Adwokacka Magdalena Musiał.

Jaki jest okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od:

  • rodzaju podpisanej umowy o pracę,
  • czasu trwania umowy,
  • stażu pracy u danego pracodawcy.

Ważne: wypowiedzenie dotyczy nie tyko umów na czas określony i nieokreślony, ale także umów próbnych. Okres wypowiedzenia wynosi:

  • dla umów próbnych – 2 tygodnie, 1 tydzień, 3 dni robocze;
  • dla umów na czas określony i nieokreślony – 3 miesiące, 1 miesiąc, 2 tygodnie.

Długość okresu wypowiedzenia zależna jest od stażu pracy, do którego wlicza się także płatne i bezpłatne urlopy oraz przebywanie na zasiłku chorobowym i macierzyńskim. Wszystkie kwestie problematyczne w przypadku wypowiedzenia o pracę ze strony pracodawcy lub pracownika warto skonsultować z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawiłych umów oraz kwestii spornych pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij