Proces o władzę rodzicielską
Kto weźmie do siebie dziecko po rozwodzie?. Jeśli chcemy się rozwieść lub posiadamy dzieci z nieformalnego związku, ale chcemy się z partnerem rozstać, to może nagle się okazać, że jedna ze stron chce ograniczyć drugiej prawa rodzicielskie.
Ale obie strony chcą, aby dzieci zamieszkały u nich. W takiej sytuacji to sąd musi rozstrzygnąć kto ma rację. Albo raczej komu przyznaje prawa a komu nie.
Prawa rodzicielskie
Czasami zdarza się również tak, że ani jedna ani druga osoba nie nadaje się na rodzica. Wtedy niestety dzieci mogą wylądować w ośrodku opiekuńczym.Oczywiście nie musi tak być i jeśli tylko któryś z rodziców wykaże choć trochę odpowiedzialności i przejmie się losem swoich dzieci, to może się okazać, że sąd przyzna mu alimenty oraz prawo do opieki na dziećmi.
Podejście prawne
Jeśli natomiast chcemy byłego pratnera pozbawić władzy rodzicielskiej, to w tym przypadku instytucja prawna jak sąd wciąż niestety budzi liczne kontrowersje. Otóż w świadomości społecznej, stałe pozbawienie władzy rodzicielskiej, jest mylnie łączone z całkowitym zerwaniem więzi pomiędzy rodzicem lub rodzicami a dziećmi. Należy więc zapoznać się szczegółowo z podejściem prawnym dotyczącym tego typu spraw. Jeśli bowiem tego nie zrobimy, to może się okazać, że nie osiągniemy tego o co tak naprawdę wnosiliśmy z jakichś błahych powodów. Warto więc zaznaczyć, iż pozbawienie władzy rodzicielskiej uniemożliwia rodzicom tylko i wyłącznie podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących dzieci lub dziecka.Pomimo odebrania praw rodzicielskich rodzice mają oczywiście prawo, a wręcz obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Należy to podkreślać tak często jak to tylko możliwe ze względu na to, że niektórzy rodzice po prostu nie mają tego świadomości i mogą przez to popełnić życiowy błąd, którego już zawsze będą żałować.
Prawo
Postępowanie w tym wypadku wygląda następująco :pozbawienie władzy rodzicielskiej wszczęte zostaje na określony wniosek. Z takim wnioskiem można wystąpić w momencie, gdy zachodzą określone ustawą przesłanki do pozbawienia praw rodzicielskich. Jak wynika z art. 111 § 1 k.r. i o. „jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeśli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców”.W takiej właśnie sytuacji może zostać wszczęte postępowanie o ograniczeniu lub pozbawieniu praw rodzicielskich. Jeśli dowody zostaną potwierdzone sąd może ustalić decyzję o pozbawieniu praw rodzicielskich lub ich ograniczeniu. Oczywiście taka decyzja może tylko i wyłącznie mieć miejsce w przypadku uzasadnienia i niepodważalności dowodów o zaniedbaniach.
to są zawsze trudne i smutne sprawy