Czym jest kasa medyczna Czy lekarze, przychodnie potrzebują kasy fiskalnej

Czym jest kasa medyczna? Czy lekarze, przychodnie potrzebują kasy fiskalnej?

Kasy fiskalne to urządzenia, które są wymagane w znacznej większości działających przedsiębiorstw. Nie inaczej jest także w branży medycznej i zarówno lekarza, jak i przychodnie czy szpitale muszą je mieć. Oczywiście nie może być to pierwsza lepsza kasa fiskalna – sprzęt ten koniecznie powinien być dostosowany do tego, gdzie i jak będzie wykorzystywany.

Czy lekarze i przychodnie lekarskie potrzebują kas fiskalnych?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, nawet lekarze, przychodnie oraz szpitale muszą mieć kasy fiskalne. W pierwszym przypadku dotyczy to przede wszystkim tych medyków, którzy prowadzą prywatne praktyki, a więc mają własne gabinety, gdzie przyjmują i rozliczają pacjentów. Przychodnie i szpitale działające na kontraktach NFZ nie wymagają od lekarzy ich posiadania, odpowiadają za to bezpośrednio same placówki, w których pracują. Usługi medyczne bywają różne i nie wszystkie są dostępne bezpłatnie. W takich przypadkach konieczne jest rozliczenie – wystawienie paragonu i nierzadko także faktury VAT.

Czym są kasy medyczne?

Kasa fiskalna, w ogólnym założeniu na zajmować się ewidencją i rozliczeniem za wykonane usługi. W praktyce oznacza to po prostu, że drukowane są paragony, a także tworzone są faktury, jednak definicja ta jest bardzo uproszczona, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż urządzenia te powinny być dostosowane do branży, w której się działa. Kasa medyczna to kasa fiskalna dedykowana dla lekarzy i zalicza się ona do rodzaju urządzeń specjalistycznych. Oznacza to, że jej możliwości i funkcje są odpowiednio dopasowane do właśnie tego typu usług.

Czym wyróżniają się kasy medyczne dla branży medycznej?

Kasy medyczne czy też po prostu kasy fiskalne dla branży medycznej posiadają takie same możliwości jak urządzenia wykorzystywane choćby w sklepach, czy zakładach usługowych. Drukują paragony ze wszystkimi informacjami – rodzajem usługi, ceną, a także danymi podmiotu wystawiającego oraz wysyłają informacje o podatku VAT. Nierzadko obsługują także karty płatnicze i posiadają czytnik kodów kreskowych. To, co jednak wyróżnia je na tle innych, jest ich obudowa. Kasy medyczne, najczęściej pokryte są dodatkowymi zabezpieczeniami na swojej obudowie w postaci jonów srebra, które mają działanie antybakteryjne. Będąc lekarzem i nierzadko mając kontakt z wieloma pacjentami, takie rozwiązanie jest jak najbardziej praktyczne i pożądane.

Jaką kasę fiskalną wybrać dla lekarza, przychodni?

Do wyboru są właściwie dwie podstawowe możliwości – klasyczną stacjonarną kasę, która będzie znajdowała się w gabinecie lekarskim lub innym miejscu, albo kasę mobilną. Druga opcja jest szczególnie polecana dla lekarzy i medyków, którzy nierzadko swoją pracę wykonują w różnych miejscach, co pozwala na dokonywanie transakcji także wówczas, gdy jest się w terenie. Są najczęściej niewielkich rozmiarów, z możliwością zasilania ich właśnie wszędzie, do czego wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego.

Kiedy lekarz nie musi mieć kasy fiskalnej?

Istnieje kilka wyjątków, które wyłączają konieczność posiadania kasy fiskalnej przez lekarza. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, gdy usługi medyczne są w całości świadczone online, a tym samym zapłata uzyskiwana jest przez przelew na konto lub drogą pocztową. Wymogiem w tym przypadku jest dokładne określenie tego, jakie świadczenie zostało wykonane. Nie muszą z niej także korzystać osoby niewidome, które posiadają orzeczenie o znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności. Dodatkowym warunkiem jest także fakt, że prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają tylko jednego pracownika, który jest niewidomy. Oczywiście, jak zostało wspomniane, z kas fiskalnych nie muszą też korzystać lekarzy pracujących na kontaktach w przychodniach i szpitalach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij