Jak dobrze wybrać kancelarię prawną

Jak dobrze wybrać kancelarię prawną?

Wybór kancelarii prawniczej, zwłaszcza w przypadku stresującej sytuacji, w której trzeba zadziałać szybko, jest nie lada wyzwaniem. W teorii może się wydawać, że poszczególne kancelarie i pracujący w nich prawnicy nie różnią się od siebie. Powinno tak być, natomiast jest kilka aspektów, które sprawiają, że współpraca z niektórymi kancelariami prawnymi układa się doskonale, a z innymi – znacznie gorzej. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze radcy prawnego lub adwokata w swojej sprawie? Czy należy kierować się wyłącznie ceną lub poleceniami uzyskanymi od rodziny czy znajomych? Oto kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią ten trudny i istotny dla powodzenia całej sprawy wybór.

 

Opinie i rekomendacje – czy warto im zaufać?

 

Najbardziej oczywistym źródłem informacji o kancelarii prawnej, która potencjalnie ma reprezentować swojego klienta w sądzie i działać na jego korzyść, są opinie innych osób. Czasem zdarza się tak, że danego adwokata bądź radcę prawnego zarekomenduje członek rodziny. Innym razem polecenie to znajdzie się na forum internetowym, w wątku dotyczącym podobnych spraw do problemu klienta, który akurat poszukuje swojego pełnomocnika prawnego. Każda z takich rekomendacji jest bardzo cenna – zwłaszcza, jeśli poparta jest opisem podejścia danej kancelarii do sprawy, zakresu jej usług, sposobu komunikacji z prawnikami… Zanim jednak zaufa się poleceniom (czy to tym osobistym, czy internetowym) warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: po pierwsze, należy porównać ze sobą opinie z różnych źródeł w celu znalezienia pokrywających się komentarzy. Po drugie, warto wziąć poprawkę na specyfikę środowiska internetowego – niektóre komentarze czy opinie mogą bowiem stanowić kryptoreklamę bądź działania na szkodę konkurencji. Szukajmy więc różnorodnych rekomendacji!

 

Zwracaj uwagę na zakres usług kancelarii prawniczej

 

Nawet najlepsza kancelaria nie udzieli swojemu klientowi profesjonalnej pomocy, jeśli jego sprawa nie będzie leżała w kręgu specjalizacji tej kancelarii. Niektóre podmioty zajmują się bowiem wyłącznie sprawami z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego, inne – reprezentują klientów w sprawach dotyczących prawa handlowego, a jeszcze inne – karnego. Są oczywiście podmioty, które zajmują się wszystkimi tymi tematami, jednak dla własnego komfortu warto wybrać taką kancelarię prawniczą, której profil działalności dostosowany jest ściśle do przedmiotu sprawy, z którą przychodzi klient.

 

Cennik kancelarii – czy przy wyborze warto się nim kierować?

 

Cena usług adwokata czy radcy prawnego regulowana jest przez wiele czynników – wśród nich są oczywiście wielkość i renoma kancelarii, liczba zatrudnionych pracowników, koszty utrzymania powiązane bezpośrednio z lokalizacją prowadzonej działalności, ale również poziom doświadczenia i wyspecjalizowania w danej dziedzinie. Można znaleźć oczywiście droższe i tańsze kancelarie – nie oznacza to jednak, że zawsze powinniśmy wybierać te, w których za świadczenie usługi zapłacimy mniej. Dlaczego? Odpowiednia wycena sprawy wymaga doświadczenia. Za każdym procesem nie kryje się tylko i wyłącznie napisanie pozwu i udział w jednej rozprawie, ale przygotowywanie kolejnych pism, odnoszenie się do opinii wydanych przez biegłych, przesłuchiwanie świadków. Posiadanie wiedzy w prowadzeniu spraw z określonej dziedziny pozwala więc na wstępie ocenić koszty, jak również przybliżony czas trwania procesu, a tym samym przygotowanie Klienta na przebieg procesu 

 

Najważniejsze pierwsze wrażenie…

 

Mówi się, że w kontaktach międzyludzkich najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Przy wyborze kancelarii radcowskiej lub adwokackiej również warto wziąć je pod uwagę. Mowa tutaj nie o wnętrzach kancelarii czy prezencji prawników, ale przede wszystkim o zindywidualizowanym, empatycznym i analitycznym podejściu do konkretnej sprawy. Jeśli już na pierwszym spotkaniu radca prawny lub adwokat nie chce wysłuchać całości wyjaśnień klienta, sprawia negatywne wrażenie i budzi antypatię – nie warto wchodzić w taką współpracę. Dlaczego? Czasem niektóre sprawy ciągną się miesiącami lub latami i przez ten czas konieczne będą spotkania z obsługującym sprawę prawnikiem – nie tylko na sali sądowej. Jeśli więc pracownik kancelarii nie wzbudza zaufania już od pierwszego spotkania, warto zastanowić się nad poszukaniem pomocy w innym miejscu. Dowiedz się więcej o Kancelarii Lexperiens na https://lexperiens.pl/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij