Rzeczoznawca majątkowy może odpowiadać prawnie

Warto wiedzieć, że prawdziwy rzeczoznawca majątkowy, zawsze zajmuje się wyceną konkretnych elementów danego majątku. Trzeba się liczyć z faktem, że wspomniane usługi sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach. To właśnie w taki sposób określa się konkretną wartość przedmiotów i innych nieruchomości.

Rzeczoznawca to przede wszystkim fachowiec, który pomaga nam wystawić do sprzedaży dom, a jednocześnie go we właściwy sposób wycenić. Na pewno sam zawód rzeczoznawcy cieszy się przede wszystkim wysokim zaufaniem publicznym. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rzeczoznawca, musi bardzo rzetelnie podchodzić do wyceny poszczególnej nieruchomości lub rzeczy.

Nie każdy może być rzeczoznawcą

Rzeczoznawca majątkowy, musi przede wszystkim mieć odpowiednie uprawnienia, co wcale nie jest takie łatwe do zrobienia. Przede wszystkim wspomniane uprawnienia pozwalające zostać rzeczoznawcą majątkowym wydaje Minister Infrastruktury, jeśli osoba wcześniej zdała egzamin, przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Osoby chcące pracować w takim zawodzie muszą mieć wyższe wykształcenie oraz posiadać ukończone studia podyplomowe z kierunku wyceny nieruchomości. Właściwym rozwiązaniem jest również odbycie praktyki zawodowej, co jest koniecznością, ponieważ bez tego nie można pracować w takim zawodzie. Osoba zajmująca się rzeczoznawstwem musi być świadoma odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa.Wszystko musi być robione zgodne z przepisami prawa, jak i etyki zawodowej. Rzeczoznawca to osoba obiektywna i niezależna, jego decyzja nie może być powiązana z własną korzyścią majątkową, ponieważ jest to nie tylko złamanie przepisów obowiązującego prawa, ale i etyki zawodowej samego rzeczoznawcy. Tego typu przewinienie powinno zakończyć się zwolnieniem z pracy i odebraniem uprawnień, oczywiście taka osoba powinna również odpowiadać przed sądem, za oszustwo. Pamiętajmy, że rzeczoznawca nie jest nietykalny. Jeśli ktoś w wyniku błędu lub celowego działania zostanie oszukany, przez taką osobę, może dowodzić swoich racji w sądzie, a wtedy na pewno rzeczoznawca, straci możliwość działania w takim zawodzie.

Obiektywizm musi być zachowany

Na pewno określony podział majątku, musi być oceniony neutralnie. Przede wszystkim chodzi o w pełni sprawiedliwy podział, aby każda ze stron uzyskała taką samą część majątku. Właśnie do tego potrzebny jest rzeczoznawca, aby ocenić faktyczny stan nieruchomości, co daje potem możliwość równego podziału majątku.Opinia rzeczoznawcy przydaje się również w przypadku, gdy ktoś chce kupić nieruchomość. Jeśli osoba zostanie oszukana podczas takiej analizy, to wtedy sprawa powinna być skierowana od razu do sądu, a rzeczoznawca powinien stanąć przed komisją etyki zawodowej, gdzie powinien stracić wspomniane wyżej uprawnienia.

Uważajmy na oszustów

We współczesnych czasach, należy uważać na rzeczoznawców, zwłaszcza takich, którzy wydają się nam podejrzani. Jeśli ktoś prowadzi podobne praktyki, bez posiadania dodatkowych uprawnień, to jest to oszustwo i łamane jest prawo, co należy jak najszybciej zgłosić. Żadna osoba nieposiadająca kwalifikacji, nie może prowadzić tego typu ważnych wycen.Jeśli natkniemy się na oszusta, to sprawa powinna jak najszybciej wylądować w sądzie. W takich wypadkach dobry radca prawny, pozwoli nam załatwić wszystko zgodnie z literą prawa. Mimo wszystko powinniśmy uważać, na osoby, nie ufajmy komuś, kto nie przedstawił posiadanych uprawnień, jako klienci, możemy domagać się przedstawienia wszystkich dokumentów, mamy do tego pełne prawo.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij