Zasady stawki minimalnej 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 roku osoby zatrudnione na różnego rodzaju umowach cywilnoprawnych umowach zleceniach oraz innych umowach o świadczenie usług, mogą liczyć na wzrost stawki godzinowej do 13 zł za pełną godzinę pracy.

Jak ustalono, stawka ta będzie co rok rewaloryzowana, dzięki czemu wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę, dla osób zatrudnionych na podstawie umowy stosunku pracy. Wszystko tutaj jest oparte na artykule 734 Kodeksu cywilnego lub bezpośrednio na umowie o świadczeniu usług, gdzie stosuje się określone przepisy o takim zleceniu. Stawki te obowiązują przede wszystkim osoby fizyczne nieprowadzące żadnej działalności gospodarczej, ale także osoby, które takową działalność prowadzą, a także, jeśli prowadzą tylko działalność jednoosobową, lub po prostu wykonują zadania, które ich obowiązują w ramach określonej umowy.

Stawki są równe

Oczywiście, wszystkie stawki obowiązują osób samo zatrudnionych, które wykonują daną pracę gospodarczą, prawnie zarejestrowaną w Polsce lub też państwie, które nie jest członkiem Unii Europejskiej, jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W praktyce, pracodawcy oraz inne podmioty związane z jednostkami administracyjnymi, muszą z dniem 1 stycznia 2017 dostosować się do przepisów.

Należy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie umowy zlecenia czy też umowy o świadczenie usług, mają zagwarantowaną stawkę minimalną. Istnieją wyjątki takie jak w momencie, gdy umowa zawierania jest między danymi osobami fizycznymi, które realnie nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej.

Kogo nie obowiązuje przepis?

Jeśli chodzi o inne wyłączenia, należy przeczytać artykuł 734 i artykuł 750 kodeksu cywilnego, mówiący o wyłączeniach osób ze stawki minimalnej. W niektórych przypadkach nadal obowiązuje wynagrodzenie prowizyjne, chyba że pracownik spełnia trzy warunki czas pracy, miejsce pracy i system prowizji, wtedy pracodawca, pod groźbą karną musi zapewnić obowiązek wypłaty kwoty minimalnej stawki godzinowej, jaka obowiązuje w Polsce. W przypadku całodobowej opieki nad osobami minimalna stawka godzinowa nie obowiązuje.

Minimalna stawka obowiązuje zawsze wtedy, gdy pracodawca nie określa w umowie wynagrodzenia w stawce godzinowej. Przepisy są tutaj narzucone bardziej z automatu, najważniejszym elementem jest realne wypłacane wynagrodzenie, które jest odpowiednio przeliczana na godzinę wykonywanej przez pracownika pracy i w tym wypadku nie może być ono w żaden sposób mniejsze, niż gwarantowana stawka godzinowa.

Coroczna rewaloryzacja

Przepisy dotyczą także corocznej rewaloryzacji, pracodawca musi automatycznie uwzględnić zmiany w stawkach, przy wypłacaniu wynagrodzenia. Jest to obowiązek każdego pracodawcy, ponieważ jeśli zleceniodawca pracy nie stosuje się do tych przepisów, może zostać ukarany grzywną od 1000 do 30000 złotych. Tak więc kary za ignorancję, są bardzo duże i nie można ich zwyczajnie zlekceważyć. Oszukany pracownik może w każdej chwili zgłosić sprawę do sądu, ponieważ nadużycia w tej kwestii, są często widoczne.

Warto to brać to uwagę, ponieważ dzisiaj pracownicy nie dadzą się więcej wyzyskiwać, zwłaszcza jeśli prawo jest po stronie pracownika, a nie pracodawcy. Taka sprawa cywilna kosztuje pracodawcę nie tylko pieniądze, ale i jest to utrata określonego wizerunku firmy. Minimalna stawka godzina musi być przestrzegana i tylko wymienione drogi wyjątku, mogą być zwolnione z tego obowiązku. Należy więc wziąć sobie to do serca i być uczciwym wobec pracowników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij