Kto może zostać notariuszem?

Kto może zostać notariuszem?

Własna kancelaria notarialna jest doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą samodzielnie ustalać godziny pracy i lubią pracować z dokumentami. Warto wspomnieć również o tym, że notariusze mogą liczyć na dość duże zarobki, dlatego też wiele osób decyduje się na ten zawód z przyczyn finansowych.

Jak zostać notariuszem?

Notariuszem mogą zostać wyłącznie osoby, które mają 26 lat. Wymagane jest również polskie obywatelstwo. W Polsce kancelarię notarialną mogą uruchomić również obywatele innych krajów, którzy uzyskali zgodę na podjęcie zatrudnienia albo samozatrudnienia.

Wymagana jest także pełna zdolność do czynności prawnych. Jeżeli chodzi o wykształcenie, to wymagane są ukończone studia prawnicze w Polsce i zdobycie tytułu magistra prawa. Studiować można także za granicą, ale pamiętać należy o tym, że dany kierunek studiów musi być uznany w Polsce. Ostatnim wymogiem jest pójście na aplikację notarialną oraz zdanie egzaminu notarialnego. Przed uruchomieniem własnej kancelarii notarialnej minimum dwa lata pracować trzeba jako asesor notarialny.

Jakie predyspozycje powinien posiadać notariusz?

Notariusz jak powszechnie wiadomo jest zawodem zaufania społecznego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie każdy może nim zostać. Jeżeli chodzi o kompetencje miękkie to niezbędna jest oczywiście uczciwość, wyrozumiałość, odpowiedzialność, cierpliwość i otwartość.

Bardzo przydatnymi cechami jest umiejętność zachowania porządku, dobra organizacja pracy i zdolność do przejrzystego tłumaczenia zawiłych kwestii. W Polsce przepisy zmieniają się bardzo często, dlatego też notariusz powinien na bieżąco poszerzać swoją wiedzę.

Jak założyć kancelarię notarialną?

Kancelarię notarialną można założyć samodzielnie albo razem ze wspólnikiem. W tym drugim przypadku niezbędne jest oczywiście założenie spółki cywilnej albo spółki partnerskiej. Przy spółce partnerskiej każdy z notariuszy wykonuje tak naprawdę czynności notarialne we własnym imieniu, dlatego też całą odpowiedzialność bierze na siebie.

Kancelaria notarialna musi być oczywiście odpowiednio wyposażona. Jeżeli istnieje taka możliwość to kancelarię najlepiej otworzyć w dość reprezentatywnym lokalu. Większość kancelarii w Polsce preferują styl klasyczny. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, aby postawić na drewniane meble w naturalnych odcieniach. Przydać może się nie tylko porządne biurko, ale również solidne regały, które doskonale podkreślają powagę urzędu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij