Uciążliwi lokatorzy – jak sobie z nimi poradzić?

Uciążliwi lokatorzy to dosyć częsty problem mieszkańców budynków wielorodzinnych. Awanturnik, imprezowicz, majsterkowicz czy wielbiciel głośnej muzyki – to tylko niektórzy z lokatorów, którzy skutecznie potrafią zatruć życie okolicznym sąsiadom. Wielu z nich nie przejmuje się innymi mieszkańcami bloku i w wielu przypadkach uważa się za bezkarnych.

Jednak zanim podejmie się decyzję o przeprowadzce, warto podjąć odpowiednie kroki w celu zdyscyplinowania uciążliwego lokatora. Należy przy tym pamiętać, iż polskie prawo i przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu wykroczeń jasno określają zasady użytkowania danej nieruchomości.

Według kodeksu cywilnego każdy właściciel nieruchomości (mieszkania bądź lokalu przemysłowego) powinien użytkować ją w sposób, który nie zakłóca spokoju sąsiadów ponad przeciętną miarę. W praktyce oznacza to, iż sąsiedzi uciążliwych lokatorów nie są zupełnie bezradni i mogą podjąć odpowiednie działania w celu zmiany nieprzyjemnej sytuacji.

Polubowne załatwienie sprawy

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu z uciążliwymi lokatorami może być próba polubownego załatwienia sprawy. W tym przypadku warto porozmawiać z hałaśliwym sąsiadem i uświadomić mu, iż jego zachowanie jest sprzeczne z obowiązującym porządkiem społecznym i przeszkadza innym mieszkańcom danego budynku.

Dobrym rozwiązaniem jest zebranie kilku sąsiadów i wspólne porozmawianie z uciążliwym lokatorem o zmianie jego nawyków – uświadomienie awanturnikowi lub imprezowiczowi, iż przeszkadza nie jednej, a całej grupie osób może zwiększyć skuteczność mediacji.

W ostateczności należy poinformować takiego lokatora, iż w przypadku braku poprawy zostaną podjęte dalsze kroki – włącznie z wystąpieniem na drogę sądową. W niektórych przypadkach próby polubownego załatwienia sprawy przynoszą oczekiwane rezultaty i uciążliwy lokator zmienia swoje postępowanie.

Jednak zdarzają się sytuacje, iż próby rozmowy z sąsiadem nie dają żadnych efektów – i wtedy należy podjąć inne kroki.

Zawiadomienie organów porządkowych

Prawo i przepisy obowiązujące w Polsce wprawdzie nie regulują stosunków sąsiedzkich w sposób precyzyjny, ale jasno określają, iż pewne zachowania są niezgodne z obowiązującym prawem. Jeden z przepisów mówi, iż żaden użytkownik nieruchomości nie może zakłócać porządku lub ciszy nocnej, gdyż zachowania tego typu grożą otrzymaniem grzywny.

Zatem w sytuacji, gdy uciążliwy lokator nie reaguje na próby polubownego rozwiązania problemu, należy wezwać policję lub straż miejską.

Służby porządkowe mogą powołać się na odpowiedni paragraf kodeksu wykroczeń i ukarać delikwenta mandatem bądź grzywną, a w skrajnych przypadkach nawet aresztem. W przypadku odmowy przyjęcia kary finansowej policja lub straż miejska może wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem nałożenia na winnego określonej kary finansowej.

Polskie prawo umożliwia także wystąpienie do sądu z powództwa cywilnego wobec uciążliwego sąsiada. Jednak w tym przypadku na osobie wnoszącej pozew ciąży obowiązek udowodnienia, iż zakłócanie spokoju faktycznie miało miejsce.

Interwencja w administracji budynku

Jednym z kroków zmierzających do zdyscyplinowania uciążliwego lokatora jest złożenie skargi do odpowiedniej administracji – w zależności od tego, jakie mieszkanie zajmuje hałaśliwy sąsiad.

W przypadku mieszkania komunalnego skargę należy zgłosić do osoby bądź instytucji zarządzającej budynkiem (na przykład gminy), która może wystąpić do sądu z wnioskiem o eksmisję danego lokatora.

Natomiast w sytuacji, gdy mieszkanie zajmowane przez uciążliwego sąsiada podlega pod wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową, skarga powinna być zgłoszona do zarządu, który może podjąć odpowiednie kroki (włącznie z nakazem opuszczenia bądź sprzedaży danego lokalu).

Uciążliwy sąsiad to duży problem dla mieszkańców zajmujących sąsiednie lokale. I chociaż walka z problemem hałasu, awantur i zakłócania spokoju nie należy do prostych, to jednak warto pamiętać o tym, iż prawo umożliwia podjęcie odpowiednich kroków celem wyeliminowania zaistniałego problemu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij