Windykacja należności – czy można rozłożyć dług na raty?

Niestety wiele osób prywatnych, jak i właścicieli firm ma długi. Niespłacane w terminie należności ciągle rosną, co powoduje, że dłużnik często wpada w spiralę zadłużenia. Co oczywiste wierzyciele pragną odzyskać swoje pieniądze, więc często występują o windykację należności. Jeżeli jesteś dłużnikiem, warto pomyśleć o tym, aby zawrzeć porozumienie z firmą windykacyjną, gdyż w innym wypadku sprawa może zakończyć się w sądzie, a konsekwencją tego będzie egzekucja komornicza i utrata dorobku całego życia, np. licytacja Twojego mieszkania.

Postępowanie polubowne – windykacja należności

Wszyscy dłużnicy powinni znać swoje prawa, ale i obowiązki wobec firm windykacyjnych. Otóż działania firm windykacyjnych muszą być oczywiście zgodne z prawem. Wszystkie działania muszą być zgodne z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego. Jednak trzeba pamiętać, że dłużnik od swoich długów „nie ucieknie”, a zadłużenie będzie sukcesywnie rosnąć z powodu nałożonych odsetek. Jeżeli dłużnik nie zawrze porozumienia z firmą windykacyjną, to firma windykacyjna jako przedstawiciel wierzyciela może skierować sprawę do sądu, a tego konsekwencją będzie zajęcie konta dłużnika bądź też licytacja mienia. Do tego trzeba doliczyć również zapłatę za koszty sądowe.

Jak działają firmy windykacyjne?

Wielu dłużników ignoruje działania firm windykacyjnych, często sądząc, że po pewnym czasie sprawa rozejdzie się po kościach. Jednak nic bardziej mylnego. Również firmy windykacyjne mają swoje prawa i przysłowiową cierpliwość, która nie jest nieograniczona. Ciągłe lekceważenie windykatora i nie odbieranie ponagleń czy monitów przypominających będzie skutkowało skierowaniem sprawy do sądu, a brak chęci współpracy ze strony dłużnika jest kolejnym dowodem potwierdzającym jego winę.

Negocjacje z firmą windykacyjną

Czasami zdarza się tak, że dłużnik chciałby spłacić swoje zadłużenie, ale zwyczajnie nie dysponuje całą kwotą długu, jaki posiada. W takiej sytuacji nie warto ignorować firmy windykacyjnej, ale przejść do negocjacji, gdyż umożliwia to załatwienie sprawy polubownie. Dobrym rozwiązaniem jest zawarcie ugody, gdyż wtedy windykacja należności może być rozłożona na raty. Obecnie rozkładanie spłaty zadłużenia na raty jest częstą praktyką, która tak naprawdę jest korzystna dla wszystkich stron, zarówno firmy windykacyjnej, wierzyciela, jak i dłużnika. Dzięki temu dłużnik ma szansę na rozwiązanie swoich problemów finansowych. Nie będzie też wpadać w coraz większą spiralę zadłużenia. Dzięki płatnościom w formie rat budżet dłużnika nie będzie skrajnie obciążony. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj współpraca między stronami i ustalenie wysokości rat, gdyż trzeba pamiętać, że wysokość zadłużenia nie ma związku z rzeczywistymi możliwościami finansowymi dłużnika. Zatem w takiej sytuacji warto wiedzieć, że zbyt wysoka rata spowoduje zniechęcenie się dłużnika do spłaty i cała ugoda pójdzie na marne.

Wysokość rat ma znaczenie

Kluczowe znaczenie w ugodzie ma wysokość rat. Warto poprosić dłużnika o przedstawienie swoich możliwości finansowych. Czasami niższa rata jest lepszym wyborem, gdyż zbyt ambitna propozycja, co do wysokości rat może być często poza zasięgiem dłużnika. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj decyzja samego wierzyciela, czy taki termin spłaty i taka wysokość rat jest dla niego do przyjęcia. Negocjatorzy mają możliwości sprawdzenia jakimi środkami owy dłużnik dysponuje. W tym przypadku wystarczy zastosować metodologię ZUS-u. Dłużnik musi zdawać sobie sprawę, że naruszenie ugody spowoduje jej zawieszenie, a sprawa zostanie skierowana do sądu, gdzie owa nierzetelność będzie dowodem na niekorzyść dłużnika. Jeżeli dłużnik ma wątpliwości co do tego, czy firma windykacyjna działa zgodnie z prawem, powinien udać się do adwokata. Białystok jest miastem, gdzie pomoc prawna w tym zakresie udzielana jest w ramach płatnych i bezpłatnych konsultacji. Jeżeli sytuacja dłużnika diametralnie się zmieniła i z jakichś powodów nie jest w stanie spłacać rat długu, to koniecznie musi skontaktować się z firmą windykacyjną i renegocjować warunki. Wtedy też windykacja należności może być rozłożona na jeszcze niższe raty.

Będąc dłużnikiem trzeba znać swoje prawa, ale pamiętać też o obowiązkach wynikających z długów. Oczywiście dłużnik może skorzystać z usług adwokata. W Białymstoku prowadzonych jest wiele spraw związanych z egzekucją komorniczą, a pełnomocnik może pomóc uniknąć sprawy sądowej i pomóc w negocjacjach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij