Rozwodzisz się – koniecznie skontaktuj się z prawnikiem

Pomimo tego, że w czasie ślubu pary przyrzekają sobie miłość do samego końca, to jednak życie często weryfikuje te nadzieje. W związku pojawiają się problemy, zdrady czy po prostu wygasa namiętność, i w takiej sytuacji może zapaść decyzja o rozstaniu się.

Artykuł powstał we współpracy z adwokatem z Warszawy Janem Przemysławem Kopko

Dlaczego ludzie się rozwodzą

Jak pokazują statystyki liczba rozwodów cały czas się zwiększa, niejednokrotnie jest to po prostu pójście na łatwiznę, i zamiast zawalczenie o swój związek to ludzie rezygnują i wolą go zakończyć. Jeśli jednak decyzja o rozwodzie zostanie już podjęta, to konieczne będzie załatwienie kilku spraw formalnych.

Zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości otrzymania rozwodu bez przeprowadzenia sprawy spadkowej, nie wystarczy tutaj chęć obu stron. Dlatego też konieczne będzie udanie się do sądu, gdzie w czasie rozprawy zostanie podjęta decyzja.

Niektórym osobom może się wydawać, że rozwód jest formalnością, jednak w niektórych przypadkach sąd może nie wyrazić zgody na jego udzielenie. Czasami też sprawy rozwodowe ciągną się bardzo długo, niekiedy nawet kilka czy kilkanaście lat, i pomimo kolejnych rozpraw nadal nie udaje się dość do porozumienia.

Jak dostać rozwód

Pierwszą czynnością, od której należy rozpocząć starania się o rozwód, jest złożenie wniosku rozwodowego. Można go napisać samodzielnie, a może to zrobić adwokat rozwodowy, który na pewno wykona to sprawniej i uwzględni wszystkie najważniejsze rzeczy.

W pozwie należy przede wszystkim podać siebie oraz małżonka jako powoda i osobę pozywaną. Należy podać także najważniejsze informacje, a jeśli są dzieci, to też wszystko o nich. Pozew należy skierować do sądu okręgowego w miejscu, w którym ostatnio małżonkowie wspólnie mieszkali.

Pozew nie będzie miał żadnej wartości, jeśli nie będzie zawierał uzasadnienia tego, dlaczego ktoś chce się rozwieść, więc to także jest konieczne do umieszczenia. Jeśli małżonkowie są zgodni co do ewentualnego podziału majątku i opieki nad dziećmi, to także warto to umieścić w składanych dokumentach, znacznie przyspieszy i ułatwi to całą sprawę.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że samo złożenie wniosku z chęcią rozwiedzenia się nie jest wcale równoznaczne z otrzymaniem rozwodu. Aby było to możliwe, muszą zaistnieć odpowiednie przesłanki, dlatego też wszystko zostanie dokładnie przeanalizowane przez sąd przed podjęciem decyzji.

Po co prawnik przy rozwodzie

Decydując się na rozwód wiele osób zastanawia się nad wynajęciem do tego prawnika. W części przypadków faktycznie może nie będzie on potrzebny, jednak nawet wtedy warto przynajmniej zasięgnąć porady u jakiegoś adwokata specjalizującego się w takich sprawach.

Od dobrze napisanego wniosku rozwodowego i przedstawienia odpowiednich argumentów i dowodów może zależeć ostateczna decyzja, więc warto to zrobić jak najlepiej. Można oczywiście samemu przedzierać się przez gąszcz przepisów, tak naprawdę aż takie trudne to nie jest, jednak łatwo można zapomnieć o czymś, co później może mieć niepożądane konsekwencje.

Dlatego też lepszym warto umówić się chociaż na jedną wizytę, w czasie której adwokat rozwodowy dokładnie wszystko wyjaśni i pomoże przygotować odpowiednie dokumenty. A jeśli sprawa będzie wyglądać na bardziej skomplikowaną, to bez fachowego wsparcia na pewno się nie obejdzie. Niestety niektóre pary nie dochodzą do porozumienia jeśli chodzi o finanse lub opiekę nad dziećmi i musi to wszystko rozstrzygnąć sąd.

W takich przypadkach często z rozpraw robią się małe rodzinne wojny, w których wyciągane są wszystkie sprawy, żeby tylko zdyskredytować współmałżonka i zdobyć przewagę. Pomoc sprawnego, umiejącego się poruszać w gąszczu przepisów adwokata jest bardzo wskazana, gdyż łatwo wtedy popełnić jaką pomyłkę czy zaniedbać ważną sprawę.

Adwokat często jest także pomocny w sytuacjach, gdy sprawa rozwodowa jest trudnym emocjonalnie przeżyciem dla którejś ze stron. Jako osoba stojąca z boku będzie miała możliwość zareagowania bez emocji w trudnych przypadkach, a także służenia wsparciem, gdy sytuacja tego będzie wymagała.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij