Co należy wiedzieć o zakupie działki budowlanej

Co należy wiedzieć o zakupie działki budowlanej?

Realizację marzenia o własnym domu zaczyna się od zakupu gruntu. Nie jest to prosta decyzja, ponieważ nie na każdej działce będziemy w stanie wybudować nasz wymarzony dom, ponieważ istnieją pewne ograniczenia. Są nimi dwa dokumenty, które są wskazane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tymi dokumentami są miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Dokument ten uchwalany jest przez Radę Gminy. Znaleźć w nim można informacje na przykład o tym, czy na terenie, który nas interesuje dopuszczalna jest zabudowa jednorodzinna, czy o jakiej maksymalnej powierzchni możemy wybudować swój dom. W Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy informacje także o szczególnych warunkach zabudowy terenu związanych na przykład z ochroną środowiska danego rejonu. Z dokumentem tym możemy się zapoznać w Urzędzie Gminy lub w niektórych przypadkach na stronie internetowej. W przypadku, gdy na terenie danego obszaru nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego można zwrócić się do wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta w spawie wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Decyzja o warunkach zabudowy

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy nie rodzi praw do danego terenu i nie narusza ona interesów osób trzecich. Decyzja może być wydana kilku osobom zainteresowanym a także w przypadku zakupu działki, na którą została przyznana decyzja kupujący może zawnioskować o przeniesienie decyzji na siebie oczywiście za zgodą adresata jej adresata. Decyzja o warunkach zabudowy jest ważna bezterminowo, jednak w przypadku, gdy dla danego terenu zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zawiera inne ustalenia niż wydana wcześniej decyzja, organ wydający stwierdza jej wygaśnięcie.

Co zrobić, gdy za bardzo nie znamy się na prawie budowlanym?

Nie każdy musi znać się na prawie budowlanym, nawet przedsiębiorcy działający na co dzień w tej branży. W takiej sytuacji warto skorzystać z porad jakiejś kancelarii prawniczej. Możemy udać się na przykład do Kancelarii Matan, której pracownicy zajmują się różnymi działami prawa między innymi prawem budowlanym. Pracownicy kancelarii pomogą w zrozumieniu przepisów, formowaniu odpowiednich pism oraz gdy zajdzie taka potrzeba pomogą w prowadzeniu postępowań przed organami administracji budowlanej.

Kiedy potrzebujemy pomocy w zakresie prawa budowlanego nie warto wyszukiwać porad na forach internetowych, lepiej zwrócić się do osób, które tym zajmują się na co dzień. Kiedy zwrócimy się do kancelarii prawniczej ze swoim problemem nie tylko pomogą oni nam w bieżącej sprawie, ale także we wszelkich innych, które pojawią się podczas budowy domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij