Przestępstwa komputerowe - jak chronić się przed cyberprzestępczością

Przestępstwa komputerowe – jak chronić się przed cyberprzestępczością?

Nie możemy udawać, że problemu nie ma. Nawet jeśli wydaje nam się, że nic nam nie grozi w internecie, to jesteśmy w błędzie. Dzisiaj mówi się dużo o cyberprzestępczości, ale wielu z nas kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że to może spotkać także nas. Przestępstwa komputerowe przybierają różne formy. Jak sobie z nimi radzić?

Rodzaje przestępstw komputerowych

Cyberprzestępczość może mieć różne oblicza. Zdarzają się oszustwa konsumenckie, bankowe, ale przestępstwa komputerowe to także stalking, hacking i cracking (informaticalegis.com), a także skimminig. Czym są dokładnie?

Oszustwa konsumenckie to takie, w których wyłudzenia dotyczą niewłaściwego posługiwania się przez osoby korzystające z Internetu danymi z kart kredytowych. Obecnie tego typu przestępstwa są najpopularniejsze.

Stalking to uporczywe nękanie. Dzisiaj często przyjmuje postać cyberstalkingu. Wówczas to po prostu forma prześladowania w sieci. Może polegać na przesyłaniu maili, wiadomości SMS, nękaniu na portalach społecznościowych i forach, tworzeniu antystron dla danej osoby, rozpowszechniania treści szkalujących daną osobę czy nawet kradzież tożsamości.

Hacking to włamania umożliwiające zdalny, nielegalny dostęp do czyjegoś komputera. Dokonywany jest w różnym celu, jednak najczęściej po to, aby wykraść dane, np. umożliwiające skorzystanie z bankowości elektronicznej.

Cracking polega na łamaniu zabezpieczeń oprogramowania, zarówno komputerów w sieciach, jak i ochrony przed niedozwolonym użytkowaniem programów.

Skimming z kolei wiąże się z kartami kredytowymi i debetowymi. Polega na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego umieszczonego na karcie płatniczej. Najczęściej związany jest z kartami chipowymi. Wyróżnić można skimming bankomatowy i w placówce handlowej. Pierwszy polega na zainstalowaniu w bankomacie urządzenia, które pozyskują dane z paska magnetycznego lub chipa, a PIN z kamery, fałszywej klawiatury lub specjalnej płaskiej płytki obwodu, która umieszczona jest w czytniku na kartę. Skimming w placówce handlowej z kolei polega na sklonowaniu karty przez sprzedawcę lub inną osobę, która weszła w jej chwilowe posiadanie. Jednak skorzystanie z takiej karty jest możliwe tylko przy płatnościach, które nie wymagają PIN-u.

Czy jesteś chroniony przed przestępstwami komputerowymi?

Oczywistym jest, że zarówno banki, twórcy oprogramowania na komputery, jak i aplikacji na smartfony, dokładają wszelkich starań, by ochronić użytkowników przed atakami. Jednak nie zawsze im się to udaje. Przestępcy komputerowi próbują wciąż nowych metod, które są skuteczne. Właśnie dlatego tak ważne jest, by samodzielnie umieć zadbać o własne bezpieczeństwo. Jak tego dokonać?

Jak chronić się przed cyberprzestępczością?

Przede wszystkim po pierwsze – kwestia haseł. Istotne jest, by były silne. Powinny być długie, unikalne i skomplikowane, składać się mają z małych i wielkich liter, znaków specjalnych i cyfr. Dobrze jest też regularnie zmieniać hasła. Zwłaszcza do stron krytycznych, jak bankowość elektroniczna. Haseł nie należy przechowywać na dysku komputera, wśród maili itp.

Warto zainstalować program antywirusowy. Należy zadbać o to, by system operacyjny, przeglądarka internetowa i inne aplikacje były aktualne.

Nie należy klikać w podejrzane linki otrzymane w wiadomościach e-mail, SMS, na portalach społecznościowych. Tyczy się to również załączników, których się nikt nie spodziewa.

Nie powinno się podawać haseł do autoryzacji z banku w wyskakujących okienkach lub na stronach innych niż zaufane strony banków. Przy wykonywaniu przelewów elektronicznych dobrze jest korzystać z tzw. odbiorców zdefiniowanych.

Lepiej nie wchodzić na strony, które zawierają podejrzane treści. Ostrożnym należy być na witrynach umożliwiających ściąganie za darmo plików z muzyką, filmami itp. Należy upewnić się, czy połączenie w przeglądarce internetowej jest szyfrowane (zamiast http w adresie internetowych jest https). Dobrze jest sprawdzać aktualność i poprawność certyfikatu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij