Problem z uciążliwym sąsiadem. Gdzie udać się po pomoc?

Niestety wiele osób ma problem z uciążliwymi sąsiadami, którzy nagminnie zakłócają ciszę nocną np. prowadzą hodowlę ptaków, czy puszczają bardzo głośno muzykę, nie wspominając już o ciągnących się przez całą noc imprezach. Niestety jest to uciążliwe dla pozostałych mieszkańców i potrafi bardzo uprzykrzyć im życie. Na szczęście można temu zaradzić. Warto udać się np. po porady prawne. W dzisiejszym poradniku pokażemy Wam wasze prawa i sposoby na rozwiązanie konfliktu z sąsiadem.

Po pierwsze rozmowa

Oczywiście na samym początku warto po prostu porozmawiać nim wytoczymy cięższe działa. Istotne znaczenie ma tutaj pozytywne nastawienie do sprawy. Zatem należy poprosić o zaprzestanie działań, które są uciążliwe. Warto tutaj przedstawić swój punkt widzenia. Kluczowe jest również zachowanie spokoju podczas rozmowy i nie wdawanie się w niepotrzebną pyskówkę, gdyż może ona tylko zaognić konflikt. Uciążliwi sąsiedzi to nie tylko osoby mieszkające w tym samym bloku, również osoby, które mają nieruchomość na własnym gruncie, ale skutki ich działań i zachowań są odczuwalne także na gruncie sąsiedzkim. Również w takiej sytuacji można uzyskać pomoc. Warto zatem udać się po porady prawne.

Immisja – co oznacza i dlaczego jest zabroniona?

Warto tutaj poznać określenie immisji, by znać swoje prawa. Niestety uciążliwi sąsiedzi są wciąż częstym problemem. Można również sobie z nimi poradzić, nawet jeżeli ich nieruchomość bezpośrednio nie graniczy z naszą. Tutaj kluczowe znaczenie ma wzajemne oddziaływanie. Należy zatem odnieść się do prawa cywilnego, które jasno określa, że jeżeli działanie właściciela nieruchomości na własnym gruncie jest odczuwalne na gruncie sąsiedzkim, to dochodzi do immisji, czyli działania zabronionego przez polskie prawo. Immisje mogą polegać na przenikaniu się na sąsiednią nieruchomość wstrząsów, hałasów, a także zapachów. Może to być np. składowanie śmieci czy odpadów niebezpiecznych. Również negatywne oddziaływanie na sferę psychiczną jest zabronione. Dotyczy to zazwyczaj obrazy uczuć estetycznych czy po prostu moralnych. Często działanie jest w pełni celowe i świadome. Zabronione jest również działanie, które zakłóca spokój i normalne korzystanie ze swojej nieruchomości. Tutaj musi być przekroczona tzw. przeciętna miara. Zatem zakłada ona obowiązek biernego znoszenia nieprzyjemnych, np. estetycznie, działań w określonym stopniu, ale nie może mieć cech szykany.

Jak bronić się przed uciążliwym sąsiadem?

Jeżeli rozmowa nie poskutkowała, to zdecydowanie warto udać się do adwokata. Mieszkańcy stolicy Podlasia mogą udać się po porady prawne w Białymstoku, gdzie wykwalifikowani prawnicy często prowadzą sprawy tego typu. Oczywiście na samym początku można również zgłosić sprawę na policję, a sprawca tego wykroczenia może zostać ukarany mandatem. Można również złożyć pozew do sądu, gdzie sąd dokona badania owego stanu rzeczy i może nakazać przywrócenie stanu zgodnego z prawem. Tutaj warto pamiętać, że jeżeli właściciele nieruchomości uznają, że doznali z tego tytułu szkody, to mogą żądać i dochodzić jej naprawienia. Może być to np. odszkodowanie.

Czy uciążliwemu sąsiadowi grozi utrata mieszkania?

Warto pamiętać, że niezależnie czy jest się właścicielem mieszkania czy posiada się prawo do lokalu spółdzielczego ma się swoje prawa, ale i obowiązki. Przysłowiowe „wolnoć Tomku w swoim domku” absolutnie jest nielegalne, zatem nie można w bezkarny sposób naruszać porządku domowego. Jeżeli uciążliwe działanie nagminnie się powtarza, a jednocześnie ma cechy uporczywego można także zgłosić sprawę do spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku mieszkania spółdzielczego może dojść do usunięcia uciążliwego mieszkańca. Natomiast, jeżeli uciążliwy sąsiad jest właścicielem mieszkania, to w tym przypadku nie przysługuje mu mieszkanie zastępcze, gdyż z tytułu sprzedaży jego mieszkania może otrzymać środki, które powinien przeznaczyć na ten cel. Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa udziela takiemu sąsiadowi jedynie upomnienia, a sprawa ciągnie w nieskończoność, to warto udać się po porady prawne i razem z adwokatem sporządzić pozew cywilny. Sąd może orzec opróżnienie lokalu i na wniosek rady nadzorczej można zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji w oparciu o przepisy wynikające z egzekucji nieruchomości.

Niestety problem z uciążliwym sąsiadem dotyczy wielu osób. Zatem kluczowe jest poznanie swoich praw, dzięki którym można dochodzić sprawiedliwości. Oczywiście proces może być długotrwały, gdyż sąd musi wziąć pod uwagę argumenty obydwu stron. Jeżeli jesteś mieszkańcem Białegostoku, możesz skorzystać z usług kancelarii adwokackiej i porad prawnych. W Białymstoku prowadzonych jest wiele spraw związanych z zakłócaniem nie tylko ciszy nocnej, ale również tych dotyczące immisji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij