Miałeś wypadek Sprawdź, czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia

Miałeś wypadek? Sprawdź, czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia

Każdemu z nas mogą zdarzyć się nieprzyjemne sytuacje. Od pogryzienia przez psa, aż po wypadek samochodowy. Często nawet nie zastanawiamy się, czy należy nam się z tego tytułu jakaś rekompensata a jeśli tak, to od kogo możemy jej dochodzić. Ustawodawca przewidział – w przypadku szkód na osobie – nie tylko możliwość odzyskania strat materialnych, ale także strat moralnych, emocjonalnych. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co w danej sytuacji nam się należy, kancelaria prawna w ramach porady prawnej udzieli fachowej odpowiedzi.

Odszkodowanie – tylko tyle i aż tyle

Odszkodowanie to najbardziej typowa forma rekompensaty, która przysługuje nam wtedy, gdy uszkodzeniu uległo nasze mienie. Polskie prawo cywilne hołduje zasadzie pełnego odszkodowania. W myśl tej zasady, poszkodowany ma prawo domagać się pełnego odszkodowania od sprawcy szkody. Pełnego, czyli takiego, które pokryje nasze poniesione straty. Nie możemy co do zasady żądać utraconych korzyści.

Wysokość odszkodowania zawsze trzeba precyzyjnie wykazać dlatego, że sąd nie może zasądzić kwoty ponad żądanie zawarte w pozwie. Przydatne do tego okażą się wszelkiego rodzaju rachunki faktury i pokwitowania, z których wynika zapłata określonej kwoty pieniężnej.

Zadośćuczynienie – Czyli o tym, co boli nas w środku

Zadośćuczynienie odzwierciedla rekompensatę za nasze cierpienia moralne, emocjonalne. Nie da się go precyzyjnie wyliczyć. Sąd, zasądzając kwotę tytułem zadośćuczynienia daje wyraz zasadzie sprawiedliwości społecznej biorąc pod uwagę wiele czynników takich, jak na przykład:

  • ból i cierpienie,
  • brak samodzielności i konieczność ciągłego korzystania z opieki osoby trzeciej,
  • popadnięcie w depresję, odsunięcie się od ludzi,
  • spadek radości z jakości życia.

Tak naprawdę w tym przypadku to od przebiegłości naszego pełnomocnika zależy, do czego uda się przekonać sąd.

Kiedy formułujemy żądanie w wezwaniu do zapłaty lub w pozwie, zlećmy sprawę profesjonaliście. Kancelaria pomoże nam precyzyjnie dobrać właściwe dowody tak, by maksymalnie zwiększyć nasze szanse na wygraną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij