Jak łamiemy prawo autorskie, nawet o tym nie wiedząc

Łamanie praw autorskich to temat głośny w ostatnim czasie. Część osób próbuje to nawet wykorzystać do wyłudzania pieniędzy od konsumentów. Panuje powszechne przekonanie, że kopiowanie jest złe. Co mówi na ten temat prawo i przepisy? Jak można złamać prawa autorskie? Okazuje się, że czasem łamiemy je nie zdając sobie z tego do końca sprawy.

Kiedy prawa autorskie są łamane?

W świetle obowiązującego w Polsce prawa, prawa autorskie łamie się między innymi w momencie, gdy udostępnia się osobom trzecim przez Internet pliki objęte cudzą własnością intelektualną np. filmy czy gry. Warto jednak wiedzieć, że art. 23 ustawy o prawie autorskim mówi, że wolno nieodpłatnie korzystać z utworu już rozpowszechnionego.

Użytkownik sieci oglądając film nie musi więc wnikać w jaki sposób on się tam znalazła (legalny czy nie). Nie jest łamaniem prawa także ściąganie pliku z sieci. Trzeba jednak uważać na sposób w jaki się to robi. W sieciach torrentowych użytkownik bowiem jednocześnie ściąga bowiem i wysyła pliki. Wówczas może dojść do złamania prawa. Tego problemu nie ma podczas ściągania przez przeglądarkę internetową.

Prawa autorskie osobiste i majątkowe

Polskie prawo wyróżnia prawa autorskie majątkowe i osobiste. Prawa osobiste oznaczają, ze dany wytwór procesu twórczego (muzyka, film, obraz itd.) jest związany w bezpośredni sposób z nazwiskiem jego autora. Prawo to nie wygasa i jest niezbywalne. Nie można się zrzec autorstwa danego utworu i przenieść go na osobę trzecią.

Poza tym prawa autorskie osobiste oznaczają, że autor utworu ma prawo do jego zachowania w wersji niezmienionej. Nikt nie może więc danego utworu przekształcić czy zniekształcić, bo będzie to naruszeniem praw autorskich osobistych. Z kolei prawa majątkowe oznaczają posiadanie do danego tworu praw majątkowych.

Może je posiadać osoba będące jego autorem bądź osoba trzecia, która uzyskała do tego prawa na podstawie stosownej umowy z autorem zawartej. Prawo to pozwala na decydowanie w jaki sposób utwór będzie rozpowszechniany. Prawa tego rodzaju są ograniczone czasowo.

Częste przypadki łamania praw autorskich

Niezgodne z prawem jest między innymi umieszczanie na swojej stronie internetowej fotografii bez pytania ich autorów o zgodę. Jeśli taka zgoda jest to należy umieścić pod zdjęciem dane osobowe autora bądź numer licencji. W świetle prawa usprawiedliwieniem nie jest także fakt, że nie wiadomo do kogo dany materiał należy i kto jest jego autorem. Wielu użytkowników Serwisu YouTube do swoich filmów wykorzystuje utwory muzyczne.

Jednak aby było to zgodne z prawem należy wykupić odpowiednią licencję, w przeciwnym wypadku autor dzieła (lub właściciel praw majątkowych) może zażądać usunięcia filmu z Internetu. Dotyczy to sytuacji, gdy wykorzystano cały utwór. Jeśli w filmie znalazł się tylko jego fragment, a ponadto w opisie podano źródło i autora utworu, to jest to legalne (tzw. prawo cytatu). Podobnie jest w przypadku fotografii i grafik różnego rodzaju.

Można je wykorzystywać pod warunkiem, że poda się informacje skąd zdjęcie pochodzi oraz kto jest jego autorem. Można również pracę zlecić profesjonaliście i wykupić od niego prawa majątkowe pozwalające na rozpowszechnianie fotografii w wybrany przez siebie sposób.

Prawa twórców

Każdy twórca czy posiadacz praw majątkowych ma prawo do zaznaczenia, że nie życzy sobie rozpowszechniania swoich dzieł bez jego zgody. W ten sposób osoby, które dany utwór będą chciały wykorzystać będą musiały uzyskać na to specjalną zgodę na rozpowszechnianie dzieła.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij