Prawa pracownicze, o których musisz wiedzieć!

Naruszanie praw pracowniczych ma miejsce każdego dnia: nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie możliwości daje nam Kodeks Pracy, który zobowiązuje pracodawców pewnych zachowań i czynności, które mają za zadanie zachowanie odpowiednich warunków pracy. Niestety, czasem nie wiemy nawet, że nasze prawa są łamane. Oto pięć obszarów prawa pracy, o których musisz wiedzieć!

Masz prawo do przerwy!

W trakcie tworzenia grafików bardzo często łamane są podstawowe prawa pracowników – niestety, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z obowiązków pracodawcy, które zostały narzucone przez ustawodawcę. Jednym z najważniejszych postanowień Kodeksu Pracy, które ma zastosowanie do prowadzenia grafików i ewidencji czasu, jest zachowanie 11 godzinnego, nieprzerywanego odpoczynku, który liczony jest na podstawie tak zwanej doby pracowniczej. Oznacza to, że osoba, która swoją pracę zaczyna o 8 rano, swoją dobę pracowniczą kończy o 8 rano następnego dnia. To właśnie w tym czasie musi posiadać minimum 11 godzin przerwy – nie może więc skończyć pracy później, niż o 21. W przypadku osób, które pracują w formie szesnasto- lub dwudziestoczterogodzinnej, prawo pracy wymusza na pracodawcy zagwarantowanie odpoczynku w minimalnej liczbie godzin równej liczbie przepracowanych jednorazowo godzin.

Masz prawo do urlopu wypoczynkowego!

Każdy pracownik ma prawo do wypoczynku – to z pewnością wie każdy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pracodawca ma obowiązek zezwolić na czternastodniowy, nieprzerywany urlop wypoczynkowy. To optymalny czas, w którym powinniśmy zregenerować siły: oczywiście, tego przywileju nie musimy wykorzystywać na rzecz większej liczby krótszych przerw w pracy. Każdy pracownik ma również prawo do wykorzystania czterech dni w formie urlopu na żądanie, który odejmowany jest od całości wypracowanych dni wolnych. Niestety, często naruszenie praw pracowniczych dotyczy właśnie urlopów: zdarza się, że pracodawca nie chce zezwolić na długotrwałe wakacje lub wręcz wysyła pracownika na przymusowy wypoczynek w momencie zastoju w firmie. Musimy pamiętać, że choć Kodeks Pracy reguluje ilość dni wolnych, ich terminy muszą odpowiadać obu stronom.

Masz prawo do wynagrodzenia!

To największa oczywistość: w końcu pracujemy, by dostawać realne wynagrodzenie za wypełniane obowiązki. Prawo pracy dokładnie jednak określa termin wypłacenia należnej pensji: jest to maksymalnie dziesiąty dzień każdego miesiąca, jednak jeśli wypada on w dzień ustawowo wolny od pracy lub w niedzielę, wynagrodzenie powinno zostać w całości wypłacone wcześniej. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w przypadku podróży służbowych, pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia nie tylko wynagrodzenia za czas poświęcony na pracę, ale również do pokrycia wszelkich kosztów zakwaterowania, transportu i wyżywienia.

Masz prawo do zwolnienia lekarskiego!

Wypoczynek w trakcie choroby jest nie tylko naszym prawem – to wręcz obowiązek każdego, kto perspektywicznie i poważnie podchodzi do swojej pracy. Coraz większa część pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że chory pracownik jest nie tylko nieefektywny, ale może wydłużyć czas trwania rekonwalescencji czy zarazić współpracowników podczas codziennej pracy. L-4, czyli zwolnienie lekarskie, jest podstawowym prawem każdego pracownika. Musimy jednak pamiętać, że wówczas wynagrodzenie wypłacane jest w postaci 80% miesięcznych dochodów. Wyjątek stanowi jedynie choroba w trakcie trwania ciąży lub uraz spowodowany w trakcie podróży do lub z pracy: wówczas wypłacane jest pełne wynagrodzenie.

Masz prawo, by walczyć o swoje!

Zdarza się jednak, że spotykamy się z sytuacją naruszenia praw pracowniczych. Nie tylko w wymienionych obszarach prawa pracy, ale również w przypadku dyskryminacji, mobbingu czy niezagwarantowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy. Najprostszym sposobem na dowiedzenie swoich praw jest zgłoszenie sytuacji do Państwowej Inspekcji Pracy. Sytuację, w której pracodawca narusza nasze prawa, możemy zgłosić telefonicznie lub listownie, z zaznaczeniem, że każdy wniosek powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Jeśli jednak sytuacja jest wyjątkowo trudna lub musimy posiadać odpowiednie dowody winy pracodawcy, powinniśmy zgłosić się do prawnika, który specjalizuje się w zakresie prawa pracy i jest skutecznym, dobrym adwokatem. Białystok to miasto, w którym znajdziemy kancelarie adwokackie, które specjalizują się w tej tematyce, co pozwala na pomyślne rozwiązanie sprawy i dowiedzenie naszych praw wynikających z Kodeksu Pracy.

Z pewnością warto zdawać sobie sprawę z praw, jakie nam przysługują: w końcu nie są one uwzględniane w poszczególnych zapisach umowy o pracę, lecz wynikają z poszczególnych artykułów Kodeksu Pracy. To dokument priorytetowy – oznacza to, że zapisy w porozumieniu między pracownikiem i pracodawcą nie mogą być z nim sprzeczne. Dopóki jednak nie będziemy świadomi tego, na co pozwala nam ustawodawca, z pewnością nie będziemy w stanie wykorzystywać praw, jakie niesie za sobą podpisanie umowy o pracę.

Artykuł napisany dzięki informacjom pozyskanym między innymi ze strony http://oliferuk-zaborska.pl/adwokat-prawo-pracy-bialystok/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij