Postępowanie komornicze – o czym musisz wiedzieć

Postępowanie komornicze – o czym musisz wiedzieć

Liczba osób zadłużonych w Polsce z roku na rok rośnie. Wpływ na taką sytuację ma oczywiście coraz trudniejsza sytuacja na rynku pracy oraz bezrobocie utrzymujące się na wysokim poziomie. Kupno wielu podstawowych rzeczy, bez których codzienne funkcjonowanie byłoby trudne, wymaga dzisiaj zaciągnięcia kredytu w banku. Z tego też powodu coraz więcej osób wpada w spiralę długów. Jedną z konsekwencji niespłacanie długów przez dłuższy czas jest decyzja sądu o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Po wydaniu stosownej decyzji do mieszkania dłużnika może zapukać komornik. Jak się przed nim bronić? Jak wygląda pomoc zadłużonym z komornikiem?

Obrona przed firmami windykacyjnymi – co trzeba wiedzieć?

Firmy windykacyjne zajmują się wykupywaniem długów od innych firm lub instytucji (na przykład banków), a następnie ściąganiem należności od dłużników. Czy taki proceder jest legalny? Zgodnie z polskim prawem takie działanie jest jak najbardziej legalne, co więcej wcale nie takie rzadkie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Firm windykacyjnych na polskim rynku jest bardzo dużo, ponieważ stale rośnie również liczba dłużników. Jak wygląda obrona przed firmami windykacyjnymi? Przede wszystkim dłużnik musi zdawać sobie sprawę, że windykator nie jest tożsamy z komornikiem. Taka osoba nie posiada więc takich samych uprawnień, jak komornik. Windykator może nakłonić dłużnika do oddania należności jedynie za pomocą spokojnej rozmowy. Na wszelkie inne czynności firma windykacyjna musi posiadać zgodę sądu.

Obrona przed firmami windykacyjnymi – co trzeba wiedzieć

Obrona przed windykacją – jak reagować w przypadku nadużyć?

W mediach oraz prasie coraz częściej można usłyszeć o licznych nadużyciach ze strony windykatorów. W skrajnych przypadkach pracownicy firm windykacyjnych posuwają się do zastraszania lub poniżania dłużników, co jest oczywiście w świetle obowiązującego prawa niedopuszczalne. Obrona przed windykacją w takich przypadkach powinna polegać na wezwaniu organów ścigania i powiadomić ich o zaistniałej sytuacji. Firmy windykacje cechuje również to, że długi różnych osób fizycznych skupują w ogromnych ilościach. Część z nich jest niestety długami fikcyjnymi. Jednak nie powstrzymuje to windykatorów przed ściąganiem należności za „niezapłacony” dług. Obrona przed windykacją w sytuacji, kiedy dług jest fikcyjny, polega więc na udowodnieniu, że rzekomy dług nie istnieje. Dobrym pomysłem będzie również oskarżenie firmy windykacyjnej o próbę wyłudzenia znacznych środków finansowych. W przypadku konfrontacji z windykatorem warto być również świadomym pewnych sztuczek oraz schematów, które są nagminnie stosowane przez firmy windykacje podczas ściągania długów. Pierwszą z nich jest wmawianie dłużnikowi, że w przypadku natychmiastowej spłaty jednego długu zostanie mu anulowany inny – o wiele większy, który najczęściej również jest fikcyjny. Druga z nich to oczywiście straszenie możliwymi konsekwencjami karnymi, w tym skierowaniem sprawy do sądu. Wszystko to ma na celu nakłonić dłużnika do zapłaty wykupionego przez firmę windykacyjną długu.

Obrona przed windykacją – jak reagować w przypadku nadużyć

Pomoc dla zadłużonych z komornikiem – gdzie szukać wsparcia?

Komornik jest urzędnikiem, który działa na polecenie sądu, a więc ma do dyspozycji więcej narzędzi, które mogą skłonić dłużnika do rozpoczęcia spłaty zadłużenia wobec wierzycieli. Pomoc zadłużonym z komornikiem, w przypadku niewielkiego lub umiarkowanego zadłużenia, może sprowadzać się więc po prostu do wynegocjowania z komornikiem optymalnych rat, które będą co miesiąc odprowadzane z konta dłużnik na pokrycie wszystkich należności wobec wierzycieli.

Pomoc dla zadłużonych z komornikiem – upadłość konsumencka

Często stosowanym zabiegiem, który pozwala na zredukowanie lub całkowite umorzenie długów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to jednak rozwiązanie ostateczne. Dlaczego? Ponieważ całość majątku dłużnika zostaje wtedy zarekwirowana i sprzedana, a uzyskane w ten sposób środki zostają przekazane do wierzycieli. Warto również wiedzieć, że komornik może rekwirować środki pieniężne w taki sposób, aby dłużnikowi pozostało 1200 zł netto na życie w ciągu miesiąca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij