Odszkodowanie za błąd medyczny - jak się o nie ubiegać

Odszkodowanie za błąd medyczny – jak się o nie ubiegać?

Pomimo nowoczesnych technologii i metod leczenia różnorodnych chorób błędy medyczne mimo wszystko zdarzają się i często mają poważne konsekwencje. Jeżeli uważamy, że padliśmy ofiarą takiej pomyłki ze strony lekarza, możemy ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Jak się za to zabrać?

Czym jest błąd medyczny?

Zgodnie z prawem mianem błędu medycznego określamy działanie, zaniechanie lub zaniedbanie ze strony lekarza, lekarza stomatologa, położnej lub pielęgniarki, które powoduje szkodę u pacjenta. Pod tę definicję kwalifikują się również inne osoby, które wykonują zawody medyczne. Błąd medyczny zachodzi w sytuacji, gdy postępowanie specjalisty jest niezgodne z ogólnie przyjętymi procedurami dla danego zjawiska. Przykładem takiego błędu może być np. źle przeprowadzona diagnostyka, powodująca niepoprawne wykrycie choroby czy nieusunięcie wszystkich materiałów z operowanego miejsca na ciele pacjenta.

Aby błąd medyczny mógł być orzeknięty z mocy prawa, dzięki czemu pacjent może ubiegać się o odszkodowanie, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Zaliczamy do nich przede wszystkim postępowanie lekarza – lub innego specjalisty – niezgodnie ze stanem wiedzy medycznej, ale nie jest to jedyny przypadek. Innym warunkiem są: nieumyślna wina, działanie sprawiające pacjentowi krzywdę oraz związek przyczynowy pomiędzy błędem, a negatywnym skutkiem leczenia, jak np. trwały uszczerbek na zdrowiu czy śmierć.

Jeżeli podejrzewamy, że lekarz dopuścił się popełnienia błędu medycznego, musimy przede wszystkim dobrze to udokumentować. Im więcej materiałów zbierzemy, tym większe mamy szanse na uzyskanie odszkodowania. Ponieważ często są to sprawy dość skomplikowane, dobrze jest wynająć adwokata, aby pomógł nam w dokonaniu formalności i ewentualnie reprezentował w sądzie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak wygląda procedura dotycząca odszkodowania?

Możemy ubiegać się o kilka różnych wariantów odszkodowania. Są nimi:

  • zadośćuczynienie za doznane cierpienia: jednorazowe i niezależne od faktycznie poniesionej straty w zakresie finansów;
  • odszkodowanie: jednorazowe i zależne od straty finansowej;
  • renta z tytułu niezdolności do pracy: cykliczna rekompensata za niemożność podjęcia pracy, awansu etc.;
  • renta na zwiększone potrzeby: okresowa, mająca za zadanie pokryć koszt dojścia do zdrowia, jak leki czy rehabilitacja.

Gdy mamy zebraną dokumentację, która potwierdza wystąpienie błędu medycznego, możemy samodzielnie złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń lub skorzystać z pomocy prawnika. Specjalistyczne Kancelarie Adwokackie przede wszystkim są w stanie oszacować, jakie mamy szanse na uzyskanie odszkodowania, a także pomogą nam poprawnie złożyć wszelkie dokumenty i skutecznie odpowiadać na pisma sądowe

Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu odszkodowania?

W przypadku, gdy nasza sytuacja jest delikatna lub po prostu skomplikowana – co często się zdarza w przypadku błędów medycznych – najlepszym wyjściem jest udanie się na konsultację z zakresu prawa medycznego. Jest to bardzo szeroka gałąź obowiązującego w Polsce prawa i z tego powodu może być nam trudno samodzielnie się w jego zakresie poruszać. Dodatkowym utrudnieniem jest także fakt, że szpitale i indywidualni lekarze po prostu bronią się przed wypłatą odszkodowania, przez co często są w stanie zrobić naprawdę dużo, aby nam się nie udało. Z pomocą adwokata jesteśmy jednak w stanie skutecznie ubiegać się o swoje i otrzymać zadośćuczynienie za popełniony błąd.

Artykuł konsultowany z Kancelarią Adwokacką https://jakubowskazawada.com

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij