Nieruchomość jako forma spadkowa

W obecnym życiu, prawo spadkowe funkcjonuje na wielu różnych płaszczyznach. Oczywiście wszystkie dokumenty związane ze spadkami bywają na tyle skomplikowane, że w niektórych przypadkach majątek nie trafia od razu w ręce bezpośrednich spadkobierców lecz zupełnie tam, gdzie mało kto się tego spodziewa. Czasem z woli testamentu lub poprzez prawo darowizny, nieruchomość nie zostaje zapisana na rodziców lecz na osoby, które w ten sposób stają się prawnymi właścicielami danej nieruchomości. Co prawda takich przypadków nie jest dużo, ale są one kłopotliwe. W formie takiego spadku można otrzymać nieruchomość, mieszkanie, a nawet działkę budowlaną. Oczywiście nieletnie dziecko, pomimo faktu bycia właścicielem, musi poddać zarządzanie majątkiem komuś innemu. W takich wypadkach jest to rodzic lub prawny opiekun, który o wiele lepiej zatroszczy się o nieruchomość spadkową niż dziecko, które tak naprawdę nie jest w stanie poradzić sobie z tak trudnym procesem spadkowym w młodym wieku.

Zarządzanie nieruchomością

W przypadkach, gdy rodzice żyją razem, to właśnie na ich spada obowiązek gospodarowania nieruchomością. Warto pamiętać o tym, że rodzice muszą posiadać pełnie praw rodzicielskich, jeśli z jakichś powodów nie posiadają oni pełnie władz rodzicielskich, to wtedy obowiązek zarządzania nieruchomością, do czasu uzyskania pełnoletności dziecka, przejmuje prawny opiekun. Oczywiście w praktyce to wszystko polega na tym, że osoba odpowiedzialna za prowadzenie nieruchomości, zobowiązuje się do utrzymywania czystości oraz wykonywania poszczególnych remontów i napraw do czasu, gdy dziecko nie będzie w stanie przejąć tych obowiązków na siebie. Istnieją zasady, których osoba zarządzająca tymczasowo nieruchomością nie może przekroczyć. Zabronione jest sprzedawanie nieruchomości oraz przedmiotów znajdujących się na jej terenie oraz wynajmowania nieruchomości, a także nie wolno przebudować, czy rozbierać danego budynku.

Brak możliwości samodzielnej decyzji

Żeby zrobić cokolwiek z nieruchomością, opiekun musi zgłosić się do sądu opiekuńczego po odpowiednie zezwolenie. Warto zaznaczyć, że decyzja nie należy do opiekunów nieruchomości, a od dziecka, które jest prawnym spadkobiercą. Dziecko znajdujące się w przedziale od 12 do 18 lat nie jest w stanie samodzielnie podjąć takiej decyzji, która byłaby wiążąca, ponieważ nie posiada ono zdolności do wykonywania czynności prawnych. Co ciekawe taką zgodę może posiadać osoba pełnoletnia, która jest oficjalnym pełnomocnikiem posiadającym prawo do podejmowania takich decyzji. Jeśli nie ma takiej osoby, to sytuację z punktu widzenia prawa musi rozstrzygnąć sąd rodzinny. Złożenie takiego wniosku nie jest trudne, a do niego musimy dołączyć opłatę 40 złotych, która jest wymagana przy takich czynnościach.

Uzasadnienie wniosku

Oprócz podstawowych informacji, taki wniosek musi posiadać wyraźnie uzasadnienie danego działania, a także muszą być wskazane przyczyny, dlaczego osoby odpowiedzialne tymczasowo za majątek, chcą dokonać danej czynności. To bardzo istotne, ponieważ od uzasadnienia i rozwinięcia często zależy przyjęcie lub odrzucenie takiego wniosku. Oczywiście to tylko tymczasowe działania, ponieważ formalnie spadek stanie się własnością dziecka w momencie ukończenia osiemnastego roku życia. Jest to czas, w którym dziecko staje się pełnoprawnym właścicielem i jest w stanie samo zarządzać własnym spadkiem. W takiej sytuacji osoba uzyskująca spadek może zrobić z nim, co tylko zechce. Taka dowolność jest ważna, ponieważ czasem warto podjąć decyzję o sprzedaży, jeśli wydaje się to opłacalną sprawą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij