Mandat dla narciarza
Dzisiaj jazda na nartach jest z pewnością dobrym sposobem na odprężenie się w czasie ferii czy też innych wolnych dni. Należy jednak pamiętać, że jazda na wspomnianym sprzęcie, również zmusza nas do przestrzegania pewnych regulaminów, które funkcjonują na terenie danego ośrodka.
Chodzi tu przede wszystkim o normy bezpieczeństwa, które są bardzo istotnym elementem, bez którego tak naprawdę jazda na nartach nie byłaby w żaden sposób uregulowana. Tak więc jeśli kiedykolwiek naruszymy wewnętrzne przepisy, to możemy zostać ukarani przez funkcjonariuszów policji. Co więcej cała sprawa może zakończyć się mandatem. Pamiętajmy że jest on tak samo wiążący, jak inne mandaty, które otrzymujemy od przedstawicieli prawa.
Prawo trzeba przestrzegać
Jeśli zignorujemy taki mandat, to w świetle prawa, możemy mieć poważne problemy, a nawet wylądować w więzieniu. Sprawa jest więc bardzo poważna i nie należy się z tego śmiać. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, które przecież w tego typu miejscach, są bardzo istotne. wszystko odpiera się między innymi w zgodności z zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. z 2011 r. Nr 208, poz.1241, z późn. zm., zwanej dalej ustawą)która mówi jasno o odpowiednim przygotowaniu, oznakowaniu czy zabezpieczeniu danego szlaku.Chodzi tu również o dbałość całego sprzętu, obiektu czy też samego urządzenia.
Oczywiście wpływa na to wszystko mają również warunki narciarskie i ich zmienna pogoda. Jeśli warunki są tragiczne, to nie powinniśmy wychodzić na narty, ponieważ w ten sposób łamiemy wewnętrzne regulaminy danego obiektu i jesteśmy narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Wewnętrzne przepisy trzeba przestrzegać bezwzględnie i w tym wypadku, nie ma tak naprawdę od tego odwołania.
Odpowiadamy prawnie za nasze decyzje
Trzeba mieć świadomość, że zmienne warunki oraz inne problemy, mogą przyczynić się do zagrożenia życia, za które odpowiadamy my, przez nasze własne lekkomyślne podejście. Wspomniane przepisy mówią również o zasadach bezpieczeństwa, gdzie przestrzeganie ich jest bardzo istotną kwestią. Pozwala to między innymi na ochronę życia i zdrowia danej osoby, co z pewnością ma kluczowy wpływ na dalsze działania.Każdy uczestnik ma więc prawny obowiązek zapoznania się z miejscem i anym terenem, po to aby przestrzegać przepisy i nie doprowadzać do sytuacji w której życie mogłoby być zagrożone.
Liczy się świadomość
Oczywiście osoby znajdujące się na miejscu, są również zobowiązane do odpowiedniego użytkowania technicznego sprzętu narciarskiego w taki sposób, jaki dany sprzęt jest rzeczywiście przeznaczony. Jeśli dochodzi do wypadku, to osoba musi poinformować o tym, ratowników narciarskich.Jeśli tego nie zrobimy, to możemy odpowiadać prawnie za własne błędy i nie skończy się to tylko i wyłącznie karą grzywny, zwłaszcza jeśli świadomie, narazimy kogoś na niebezpieczeństwo. Przepisy prawa w tych kwestiach są bardzo surowe i jasne, dlatego należy je przestrzegać z całą świadomością. Tylko w taki sposób rzeczywiście jesteśmy w stanie coś zmienić w życiu.