Kim warto zostać w XXI wieku? – opłacalne zawody

Wiele osób stających u progu kariery zawodowej zastanawia się w którą stronę pójść, a dla ukierunkowanych w przedmiotach ścisłych najbardziej naturalnym wyborem wydaje się być firma programistyczna. Rozwijający się rynek technologii informatycznych sprawia, że wiele opłacalnych zawodów XXI wieku związanych jest z nimi bezpośrednio lub pośrednio.

Programista – zawód przyszłości 

Oczywiście wśród najbardziej opłacalnych zawodów na pierwszym miejscu znajduje się programista. Tworzenie programów antywirusowych dla wielkich korporacji, serwisów internetowych, czy przede wszystkim gier komputerowych daje niemal nieograniczone możliwości w tym zawodzie.

Poszukiwani są specjaliści znający język oprogramowania Java, którzy chętnie zatrudniani są przez każdą firmę programistyczną. Im szerszy wachlarz umiejętności, tym bardziej lukratywną posadę można zdobyć. W tej branży można bardzo szybko piąć się po szczeblach kariery.

Oczywiście należy wspomnieć tutaj jeszcze o rozwijającym się rynku, jakim jest tworzenie aplikacji internetowych. Specjaliści w tym zakresie są również niezwykle poszukiwani i każda firma programistyczna, która przyjmuje zlecenia na ich tworzenie przyjmie ich z otwartymi ramionami.    

Analityk Big data – niezbędny do rozwoju każdej firmy 

Szereg informacji firmy gromadzą obecnie w ramach profesjonalnego, dedykowanego oprogramowania, jakim się posługują. Niemniej jednak potrzebna jest osoba, która potrafi zanalizować wszystkie dane zarówno te dotyczące działalności firmy gromadzone w komputerach i na serwerach, jak i analizy ruchu generowanego na stronie internetowej i zachowań klientów i potencjalnych klientów.

W sieci nic nie ginie, a dobry analityk nie tylko potrafi wyłowić spośród milionów terabajtów danych te istotne, ale również przełożyć je na konkretne wnioski dla działów marketingu czy HR firmy.

SPRAWDŹ:  Jak dobrze wybrać kancelarię prawną?

Taki analityk potrzebny jest nie tylko w firmie informatycznej. W dobie korzystania przez firmy z marketingu w sieci, a także tworzenia platform sprzedażowych, konieczne jest korzystanie z usług firm it, zatrudniających analityków big data.           

Grafik komputerowy – zawód ciągle poszukiwany 

Są zawody na które w pewnym momencie kończy się zapotrzebowanie w siłę roboczą, do takich zawodów nie należy jednak grafik komputerowy, który może znaleźć pracę zarówno w firmie informatycznej, jak i programistycznej.

Trudno wyobrazić sobie jak wyglądałyby treści w internecie bez mrówczej pracy grafików komputerowych, którzy starają się im nadać jak najbardziej przejrzysty charakter, przy zabieraniu stosunkowo niedużej ilości miejsca na serwerze.

Zbyt „ciężkie” od treści i grafik strony długo się ładują, dlatego konieczna jest ścisła współpraca grafików komputerowych i programistów w firmie it. Znajomość odpowiednich narzędzi pozwala pogodzić doskonałą jakość z szybkim tempem ładowania strony. To dlatego ich tworzenie powierza się profesjonalistom z firmy informatycznej.    

Logistyk – koordynacja pracy w firmie to zawód przyszłości 

Trudno wyobrazić sobie pracę jakiejkolwiek firmy bez koordynacji pracy wszystkich działów. Tym zajmuje się logistyk. Musi on przewidywać pewne sytuacje i działać z wyprzedzeniem, aby zapobiegać wszelkim problemom, które mogą pojawić się w procesie sprzedaży, transportu, czy dystrybucji dóbr. Dlatego jego współpraca z firmą it, zajmującą się outsourcingiem it jest całkowicie uzasadniona.

Firma programistyczna stwarzając dedykowane oprogramowanie dla firmy i wdrażając je, na każdym etapie potrzebuje kontaktu z osobą, która monitoruje na bieżąco jego działanie i zgłasza ewentualne uchybienia czy braki, które nie zostały wychwycone w fazie jego testowania.  

Jest wiele zawodów, którymi warto się zainteresować ze względu na szerokie możliwości rozwoju.  Te związane z branżą it wydają się być najbardziej perspektywiczne.

Rozwój nowych technologii sprawia, że takie zawody będą stale poszukiwane, tak więc absolwenci kierunków informatycznych czy programistycznych nie muszą się martwić o znalezienie pracy w zawodzie, gdyż firm it nie brakuje na rynku.

SPRAWDŹ:  Na czym polega audyt prawny? Kiedy warto, aby prawnik przeprowadził audyt prawny?

Okazuje się, że nawet humaniści muszą przygotować się niejako na przekwalifikowanie. Obecnie umiejętności związane z it są poszukiwane w wielu profesjach. Warto więc postawić na kształcenie się w tym kierunku.              

​Łukasz Kwiatkowski

​Łukasz Kwiatkowski

Adwokat z 15-letnim doświadczeniem w prawie karnym. Reprezentuje klientów w sprawach karnych, zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego. Autor licznych publikacji na temat prawa karnego. W wolnym czasie pasjonat górskich wędrówek i fotografii przyrodniczej.​

Artykuły: 130

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *