Jak zachować się po wypadku?

Wypadki na drogach zdarzają się regularnie. Często myślimy, że nas to nie spotka, bo przecież jeździmy ostrożnie i bezpiecznie. Tymczasem rzeczywistość jest inna – na drodze niczego nie można do końca przewidzieć i wypadek może przytrafić się absolutnie każdemu. Nawet jeżeli my jedziemy bezpiecznie, to zawsze może trafić się ktoś inny, kto nie wykaże się odpowiedzialnością. To prawda, którą wielu kierowców zna aż za dobrze. Jak zachować się, kiedy już przydarzy nam się wypadek?

Zabezpieczenie miejsca wypadku i poszkodowanych

Jedną z najważniejszych rzeczy, o które należy zadbać w razie wypadku, jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia i jego uczestników. W odpowiedniej odległości od miejsca wypadku należy rozstawić trójkąty ostrzegające innych użytkowników drogi przed zagrożeniem. Jeżeli jest to możliwe, po wykonaniu dokumentacji fotograficznej trzeba usunąć pojazdy i poszkodowanych z jezdni. Należy jednak przy tym pamiętać, że nie jest to wskazanie bezwzględne. Jeżeli w wypadku ktoś został ranny i nie mamy pewności, czy powinniśmy go przemieszczać, najlepiej jest tego nie robić.

Jeżeli doszło tylko do kolizji (nikt z uczestników nie doznał obrażeń), kolejność działania jest następująca: zabezpieczenie drogi trójkątami ostrzegawczymi, szybka dokumentacja fotograficzna, usunięcie pojazdów z jezdni (o ile są one sprawne).

Pomoc osobom poszkodowanym w wypadku

Jeżeli w wypadku ktokolwiek doznał obrażeń, należy udzielić mu pierwszej pomocy. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym obecnie w naszym kraju prawem, udzielenie pierwszej pomocy w razie wypadku jest obowiązkowe, zaniechanie jej jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna. Wiele osób obawia się natomiast potencjalnych konsekwencji udzielenia pierwszej pomocy w niewłaściwy sposób. W praktyce nie jest to jednak problem. Prawo nie narzuca nikomu konieczności posiadania konkretnych umiejętności ani wiedzy w tym zakresie. Od jakiegoś czasu nie trzeba też wozić w aucie apteczki. Za udzielenie pomocy w niewłaściwy, nieumiejętny sposób nie grozi żadna odpowiedzialność, natomiast za nieudzielenie jej w ogóle – do trzech lat więzienia.

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy dotyczy każdego, kto jest uczestnikiem, albo chociażby świadkiem wypadku. O ile oczywiście dana osoba nie odniosła obrażeń, które jej to uniemożliwiają. Pomóc należy każdemu poszkodowanemu, niezależnie od tego, czy osoba jej potrzebująca jest poszkodowanym w wypadku, czy też jednocześnie jego sprawcą.

Wezwanie służb

Często zadawanym pytaniem jest to, czy do każdego wypadku należy wzywać policję. Polskie prawo wyróżnia dwie kategorie zdarzeń na drodze: wypadki i kolizje. Wypadek jest wtedy, kiedy ktokolwiek z uczestników odnosi obrażenia, przy czym prawo nie definiuje w ogóle, jak bardzo muszą być one poważne. Zakłada się zatem, że zgonie z prawem, nawet jeżeli któryś z kierowców albo pasażerów doznał jedynie powierzchownych obrażeń, to mamy do czynienia z wypadkiem. Jeżeli natomiast w wypadku stłuczki uszkodzone zostały tylko pojazdy, to jest to kolizja. Do wypadku należy wezwać policję, a do kolizji niekoniecznie, choć też jest to możliwe.

Wezwanie pogotowia ratunkowego do rannych powinno nastąpić zawsze, kiedy ktokolwiek z uczestników jest nieprzytomny. Tak samo należy się zachować, kiedy nie mamy w jakimś wypadku pewności co do tego, jak bardzo poważne są czyjeś obrażenia. Zasadniczo dobrym zwyczajem jest wezwanie karetki do każdego wypadku – w końcu nie jesteśmy lekarzami i ocenianie czyjegoś stanu zdrowia nie leży w naszych kompetencjach i nie jest naszym obowiązkiem, a lepiej jest wezwać pogotowie niepotrzebnie, niż nie wezwać go, kiedy jest to konieczne.

Dokumentacja z miejsca wypadku

W przypadku wypadku na miejsce przyjeżdża wezwana policja i sporządza całą, potrzebną dokumentację zdarzenia. Jak najbardziej można dodatkowo, we własnym zakresie wykonać fotografie miejsca zdarzenia i uszkodzonych pojazdów. Może to okazać się pomocne w uzyskaniu odszkodowania. W przypadku kolizji, jeżeli nie wzywa się policji, całą dokumentację należy sporządzić samemu. Sprawca powinien podpisać oświadczenie o kolizji. Musi znaleźć się w nim opis kolizji, dokładna informacja miejscu zdarzenia, uczestnikach, czasie, w którym nastąpiło i szkodach, które były jego następstwem.

W przypadku, w którym uczestnicy kolizji nie mogą dojść do porozumienia co do przebiegu wydarzeń i tego, kto w danej sytuacji zawinił, konieczne będzie wezwanie policji, która sporządzi stosowny protokół i ustali sprawcę. Oczywiście ustalenia policji nie są nigdy ostateczne i sprawa zawsze może mieć swój finał w sądzie. Sporządzenie oświadczenia o kolizji jest polecane również wtedy, kiedy w wyniku stłuczki żaden z pojazdów nie został w widoczny sposób uszkodzony. Kosztowne w naprawie uszkodzenia będące następstwem kolizji mogą wyjść na jaw później.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij