Zajęcie komornicze konta bankowego

Skutkiem braku spłaty zobowiązań finansowych jest zazwyczaj skierowanie sprawy do sądu. Efektem rozpraw jest uzyskanie tytułu wykonawczego, na podstawie którego swoje działania rozpoczyna komornik. Egzekwowanie należności odbywa się w różny sposób, jednak najczęściej dochodzi do zajęcia komorniczego konta bankowego. W jakiej sytuacji podejmowane są takie działania?

Skutkiem braku spłaty zobowiązań finansowych jest zazwyczaj skierowanie sprawy do sądu. Efektem rozpraw jest uzyskanie tytułu wykonawczego, na podstawie którego swoje działania rozpoczyna komornik. Egzekwowanie należności odbywa się w różny sposób, jednak najczęściej dochodzi do zajęcia komorniczego konta bankowego. W jakiej sytuacji podejmowane są takie działania?

Nie tylko komornik

Najważniejszą informacją dla każdego dłużnika jest fakt, że do zajęcia komorniczego może dojść wskutek powstania nawet niewielkich zaległości finansowych. Zanim komornik podejmie takie czynności, wysyła do dłużnika pismo z informacją o planowanym zajęciu. Co ważne, blokady konta może dokonać nie tylko komornik – do takiej czynności mają prawo również instytucje państwowe, takie jak Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Izba Celna, prokuratura i sąd rejonowy.

Co oznacza blokada rachunku?

Blokada konta bankowego oznacza, że nie można swobodnie dokonywać transakcji przy użyciu środków zgromadzonych na rachunku. Blokadzie może ulec zarówno rachunek oszczędnościowy, jak i oszczędnościowo-rozliczeniowy, a także lokata. Konto zostanie odblokowane dopiero gdy dłużnik spłaci swoje zadłużenie wobec wierzyciela.

Nie jest możliwa całkowita blokada konta. W środowisku prawnym istnieje pojęcie kwoty wolnej od zajęcia, a jej wysokość zależy od wartości płacy minimalnej. W 2021 roku najniższe wynagrodzenie brutto wynosi 2800 zł, co oznacza 2062 zł „na rękę”. Zgodnie z przepisami komornik ma prawo zająć 75 procent wynagrodzenia, które każdego miesiąca wpływa na konto bankowe.

Blokada rachunku bankowego a przepisy Prawa Pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy osoby, które zatrudniono na podstawie umowy o pracę, mają ochronę swojego wynagrodzenia. W takiej sytuacji komornik Otwock może zająć maksymalnie 50 procent jego wartości. Jeśli pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze godzin, wartość procentowa kwoty do zablokowania jest proporcjonalnie niższa.

Osoby pracujące na umowę zlecenie nie są objęte ochroną wynikającą z przepisów Kodeksu pracy. Ich wynagrodzenie podlega zajęciu w całości.

Zajęcie komornicze konta bankowego emeryta lub rencisty

W przypadku emerytów i rencistów kwoty wolne od zajęć komorniczych na rachunku bankowym podlegają corocznej waloryzacji. W 2021 roku wartości te wyglądają następująco:

  • W przypadku renty lub emerytury z tytułu całkowitej niezdolności do pracy kwota wolna od zajęcia wynosi 916,07 zł.
  • W przypadku renty lub emerytury z tytułu częściowej niezdolności do pracy kwota wolna od zajęcia wynosi 732,86 zł.

A co z „Trzynastką”? Osoby, którym przysługuje to świadczenie, nie mają powodów do obaw – nie podlega ono zajęciu komorniczemu. Trzynastka nie jest wliczana do dochodu, nie można więc dokonywać z niej potrąceń ani egzekucji.

Idąc dalej, warto wspomnieć również o świadczeniu 500+, dodatkach pielęgnacyjnych, dodatkach rodzinnych i świadczeniach dla opiekunów, a także o świadczeniach uzyskiwanych z pomocy społecznej i integracyjnej. Te również nie mogą zostać objęte zajęciem komorniczym na rachunku bankowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij