Uzupełnij swoje zeznanie podatkowe online w 2023 roku

Uzupełnij swoje zeznanie podatkowe online w 2023 roku

Wypełnienie PITów online jest łatwe, szybkie i proste nawet dla osoby, która uważa się za osobę mało obytą z komputerem oraz nowoczesnym oprogramowaniem. Programy są bardzo łatwe w obsłudze i pozwalają łatwo i szybko wypełnić nasze zeznanie podatkowe. Można zatem odłożyć do lamusa papierowe wypełnianie zeznania podatkowego i liczenie na kalkulatorze kwoty należnego podatku dochodowego, który musimy zapłacić do Urzędu Skarbowego. Czego potrzebujemy, aby wypełnić PIT online bez przeszkód i wysłać go do Urzędu Skarbowego?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak wypełnić PIT online
  • co warto wiedzieć o programach typu program PIT czy ePITy?

Jak się okazuje programy do wypełniania PITów w wielu przypadkach są darmowe. Można je bez trudu zainstalować na komputerze lub korzystać z nich przy pomocy przeglądarki internetowej.  Wszystko zależy od tego jakim oprogramowaniem do wypełniania PITów chcemy się posłużyć. Programy te są bezpłatne i może używać ich każdy podatnik, który chce wypełnić swoje zeznanie podatkowe online.

Wypełnianie PITów online – korzyści

Jedną z najważniejszych korzyści wypełnienia zeznania podatkowego online jest uniknięcie kolejki w Urzędzie Skarbowym. Nie musimy zdobywać papierowej wersji zeznania podatkowego i nie musimy obawiać się, że jeśli się pomylimy, to zeznanie trzeba wypełnić od nowa. Dzięki elektronicznej formie zeznania podatkowego program PIT krok po kroku podpowiada nam co w jakiej rubryce mamy napisać lub to, gdzie mamy obliczyć określoną kwotę. Dzięki temu unikamy błędów, a jeśli coś wypełnimy źle to program także nam to zasygnalizuje. Dzięki temu łatwiej jest nam obliczyć należne kwoty zaliczki podatku, zaliczki na składki zdrowotne czy ubezpieczenie społeczne. To wszystko znacznie skraca czas wypełnienia formularza podatkowego przez system e-deklaracje. Dodatkowo jeśli mamy różne rodzaje dochodów możemy za jednym zamachem wypełnić kilka formularzy podatkowych i wysłać je do Urzędu Skarbowego. Na przykład, jeśli czerpiemy dochód ale jesteśmy osobami dorabiającymi sobie do emerytury to wystarczy, że w główne zeznanie podatkowe wpiszemy nasze dochody z tytułu renty czy emerytury i dopiszemy do tego dochody z pracy. Aby to zrobić musimy otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PIT 41, a od pracodawcy PIT 11. Dzięki danym z tych obu PITów możemy wypełnić nasze zeznanie podatkowe. Możemy to zrobić samodzielnie lub jeśli rozliczamy się razem z małżonkiem możemy wypełnić PIT 36, w którym oboje rozliczamy się z należnego zapłaconego podatku. Dzięki temu zrobimy to łatwo i szybko. Jednocześnie jeśli jesteśmy osobami mającymi dzieci i chcemy rozliczać się razem z małżonkiem, to dane z naszych PITów pracowniczych uzupełnimy o ulgę na dziecko. Dzięki temu łatwo i szybko z programem podatkowym obliczymy jaki podatek jest należny, czy pochodzimy pod próg zwolniony od płacenia podatku, czy jednak będziemy musieli dopłacić. To wszystko zajmuje dokładnie kilkadziesiąt minut bez zbędnego liczenia, zastanawiania się, czy coś gdzieś sumować, co gdzie wpisać i tak dalej.

Wypełnianie PITów online – a co z PITami wypełnionymi dla nas przez Urząd Skarbowy?

Dzięki programom do wypełniania zeznań podatkowych możemy sprawdzić PITy wypełnione dla nas przez Urząd Skarbowy. Po sprawdzeniu takiego PITu możemy go zatwierdzić i Urząd Skarbowy już niczego więcej od nas nie będzie wymagał. Jeśli jednak wolimy trzymać rękę na pulsie wystarczy samodzielnie wypełnić nasz PIT zgodnie ze wskazówkami programu, który będzie nam podpowiadał co gdzie wpisać, co gdzieś sumować i jakie zeznanie podatkowe wypełnić dodatkowo. Dzięki programom online możemy także oddać procent naszego podatku na wskazaną organizacją pożytku publicznego. Wystarczy wpisać tylko numer KRS i tak zwane cele szczegółowe. Wszystko to dosłownie zajmie nam kilka minut. Program PIT online pomoże nam także wydrukować wskazany PIT, wysłać go elektronicznie do Urzędu Skarbowego i wydrukować potwierdzenie wysłania zeznania podatkowego. To ostatnie jest bardzo ważne, ponieważ w razie ewentualnych pytań Urzędu Skarbowego lub błędów w przesyłaniu PITów, co zdarza się szalenie rzadko, możemy przedstawić potwierdzenie wysłania dokumentu. Jeśli zdarzy się tak, że nasz PIT zawiera błędy, których program nie wyłapał, to także możemy złożyć formularz korygujący. Wysłanie korekty zeznania podatkowego poprzez taki program jest równie łatwe i szybkie jak w przypadku zwykłego zeznania podatkowego. Pamiętać należy, że takie programy do wypełniania PITów online są często całkowicie darmowe i powszechnie dostępne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij