Windykacja zagraniczna

W momencie, gdy jesteśmy obywatelami europejskimi zamieszkującymi inne państwo, musimy w podobny sposób podchodzić do przepisów prawa.

Jeśli wobec nas toczyła się sprawa w Polsce i tamtejszy sąd wydał orzeczenie to niezależnie od wszystkiego, rozporządzenie WE nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 roku mówi wyraźnie, że wydane rozporządzenia sądów mają taką samą władzę wykonawczą w każdym państwie Unii Europejskiej, co uwzględnia Europejski Tytuł Egzekucyjny, przeznaczony dla roszczeń bezspornych.

Co się z tym wiąże?

Ta prawna instytucja umożliwia uznanie lub wykonalność danego orzeczenia sądu państwa członkowskiego UE, czy też innej ugody zawartej w danym sądzie oraz uwzględnia też całą dokumentację prawną, jaka została wydana w danej sprawie. Prawidłowo wszystkie państwa członkowskie, oprócz Danii, na mocy przedmiotowego rozporządzenia z dnia 21 stycznia 2005, muszą się dostosować do panujących przepisów prawnych.

Jest to nic innego jak uproszczenie całej procedury, dzięki której osoba mająca na sobie wyrok wydany w Rzeczypospolitej Polskiej niezależnie od Prawa Europejskiego, musi się do tego wyroku zastosować. Jednym słowem orzeczenie wykonalności ma taką samą moc prawną w każdym kraju europejskim, przez co pozwala to na egzekucję wyroku w trybie natychmiastowym. Bezpośrednie wykonawstwo wyroku jest uwzględnianie wszędzie, ale w Wielkiej Brytanii wszystkie orzeczenia alimentacyjne są wstrzymane, a dopiero sąd w Wielkiej Brytanii może stwierdzić wykonanie wykonalności kary, zarządzonej przez sąd z innego państwa europejskiego.

Prawo równe dla każdego

Tylko w niektórych przypadkach, prawo wydaje się nieco zawiłe, ale tak naprawdę przepisy prawa Unijnego ułatwiają w znaczący sposób egzekucję wyroków, co nie zwalnia osoby skazanej z odpowiedzialności, niezależnie który sąd państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który nadał ten wyrok. Sprawy bezsporne to takie, w których wierzyciel jest możliwy do zweryfikowania przez danego dłużnika albo osoba posiada dokument, który wymagał wcześniejszego podpisu dłużnika czy też jego zgody. Takie dokumenty traktowane są za wiążące i są bezspornym roszczeniem.

Jeśli dłużnik zgadza się i uznaje roszczenie poprzez wyrok lub ugodę wydaną przez sąd lub też nie wnosi sprzeciwu, choć na do tego prawne argumenty stosowane zgodnie z wymogami proceduralnymi, które wynikają z prawa Państwa Członkowskiego wydania w trakcie trwania postępowania sądowego. W innych przypadkach, gdy dłużnik nie stawia się ani nie wysyła swojego reprezentanta prawnego w toku trwającego postępowania po zakwestionowaniu roszczenia lub w momencie, gdy dłużnik zgadza się na niego, podpisując dokument urzędowy. Takie kwestie w prawie unijnym zgodnie z przepisami Państwa Europejskiego traktowane są jako roszczenia bezsporne i orzeczenia sądu są realizowane natychmiastowo, zgodnie z przepisami prawa państwa. Jest to bardzo skuteczna metoda egzekwowania wyroków, które zapadły w danym państwie, którego członkowie znajdują się w Unii Europejskiej. W takich przypadkach nie możemy podważyć roszczenia, ponieważ jest uzasadnione.

Roszczenia nie zawsze uzasadnione

Nieuzasadnione roszczenie to takie, w którym osoba nie zostaje poinformowania o roszczeniu, nie otrzymuje pisma o tym, że prowadzone są czynności oraz w innych przypadkach, gdzie stwierdzone są rażące nieprawidłowości.

Wtedy Prawo Unii pozwala na odrzucenie roszczenia wobec osoby znajdującej się na terenie innego kraju Unii Europejskiej. Dlatego powinniśmy znać swoje prawa i obowiązki, tylko w taki sposób unikniemy problemów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij