Urlop macierzyński – jakie przywileje reguluje macierzyński?

Urodzenie dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej rodziny – nie tylko przynosi wiele radości, ale także nakłada szereg obowiązków związanych z utrzymaniem i wychowaniem nowego członka społeczeństwa. Pojawienie się na świecie małego człowieka umożliwia rodzicom skorzystanie z dłuższej przerwy w obowiązkach zawodowych, aby zająć się w tym czasie opieką nad maluchem.

Obowiązujące w Polsce prawo i przepisy jasno określają, jakie urlopy przysługują rodzicom po urodzeniu dziecka – jest to urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy.

Najważniejszy z nich jest urlop macierzyński, gdyż jest obowiązkowy i nie można z niego zrezygnować ani go przełożyć.

Komu przysługuje urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie posiadającej umowę o pracę lub dobrowolnie opłacającej składki na ubezpieczenie chorobowe (na przykład w sytuacji, gdy przyszła mama prowadzi własną działalność gospodarczą).

Warto podkreślić fakt, iż osoba zatrudniona na etacie nie musi posiadać umowy na czas nieokreślony – w przypadku gdy roczny wymiar urlopu mieści się w okresie trwania umowy, to przyszłej mamie przysługuje urlop macierzyński na zasadach ogólnych.

Równie ważne jest to, iż w przypadku rozwiązania umowy o pracę już podczas urlopu macierzyńskiego, jego czas zostaje przedłużony do obowiązującego wymiaru. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wygaśnięcia umowy po trzecim miesiącu ciąży – wtedy zostaje ona automatycznie przedłużona do dnia porodu, co w konsekwencji wiąże się przedłużeniem ubezpieczenia chorobowego i skorzystania z całego urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński przysługuje nie tylko matkom. Może go wziąć także ojciec w wymiarze 6 tygodni – warunkiem jest posiadanie przez niego statusu pracownika. W niektórych sytuacjach ojciec może przejąc urlop macierzyński – dzieje się tak w przypadku, gdy matka umrze, porzuci dziecko, przebywa w szpitalu bądź nie jest w stanie opiekować się potomkiem.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński jest obowiązkowy, a jego długość jest ściśle określona w obowiązujących przepisach. W przypadku urodzenia jednego dziecka trwa on 20 tygodni, dwójki – 31 tygodni, trójki – 33 tygodnie, czwórki – 35 tygodni, a piątki i więcej – 37 tygodni. Po urodzeniu dziecka matka jest zobowiązana do wykorzystania 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie może z niego zrezygnować.

Pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka (pod warunkiem, iż jest ubezpieczony), a w tym czasie matka ma prawo wrócić do obowiązków zawodowych. Warte podkreślenia jest to, iż urlop macierzyński może być podzielony, a wykorzystanie 6 tygodni z jego całościowego wymiaru przysługuje przyszłej mamie jeszcze przed porodem.

Wysokość świadczeń podczas urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński jest okresem płatnym, podczas którego rodzic otrzymuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru odprowadzanych składek, Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której kobieta od razu zdecyduje, iż chce zostać z dzieckiem w domu przez cały rok (czyli połączyć urlop macierzyński z urlopem rodzicielskim) – wtedy przez cały okres otrzymuje 80% wynagrodzenia.

Polskie prawo i przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich umożliwiają pobieranie świadczeń także tym osobom, które wcześniej nie miały prawa do zasiłków macierzyńskich – na przykład studentom, osobom zatrudnionych na umowach o dzieło bądź bezrobotnym. W tym przypadku kwota zasiłku wynosi 1000 złotych, a w przypadku osiągania mniejszych dochodów, różnicę dopłaca państwo.

Urlop macierzyński to ważna kwestia dla wszystkich kobiet, które w najbliższym czasie zostaną matkami. Zasady jego przyznawania oraz funkcjonowania są precyzyjnie określone w przepisach prawa, co sprawia, iż nie ma tu miejsca na dowolną interpretację.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij