Sprawa cywilna kosztuje

Dzisiaj udając się do sądu, bardzo często poszukujemy własnych racji. Jest to także obrona, jeśli jesteśmy niesłusznie oskarżeni przez kogoś. Sprawy cywilne mają to do siebie, że nie każda rozprawa kończy się na jednym posiedzeniu sądu. Niestety czasem proces, potrafi ciągnąć się latami, przez co musimy zupełnie inaczej podchodzić do pewnych spraw.

Zawsze należy pamiętać, że broniący nas adwokat nie robi tego z pobudek altruistycznych, tylko pracuje za pieniądze. Mowa oczywiście o adwokacie nieprzydzielonym z urzędu, który jest reprezentantem naszych interesów i wie, że w naszej sprawie, można nam pomóc. Trzeba przyznać, że kwestie finansowe w sprawach cywilnych odgrywają szczególnie ważną rolę. Nie należy udawać, że jest inaczej, ponieważ każdy proces sądowy, to wielkie koszta, nie tylko z powodu wynajętego obrońcy. Zawsze musimy liczyć się z tym, że sprawę możemy przegrać, zwłaszcza jeśli mamy niewystarczającą ilość dowodów czy świadków, aby uwiarygodnić naszą tezę. Jeśli więc wszczynamy jakąkolwiek sprawę cywilną, to zawsze liczymy się z kosztami, które pojawiają się w toku prowadzenia takiej sprawy. Oczywiście wszystko jest w odpowiedni sposób zorganizowane, dzięki czemu nikt nie jest w stanie prowadzić fikcyjnego procesu, ponieważ za taką zabawę trzeba sporo zapłacić, a nikomu się to nie opłaca.

Czym są koszta?

Tak naprawdę to koszty procesu wynikają głównie z tego faktu, że jesteśmy zobowiązani do pokrycia ewentualnych kosztów sprawy, jak i odszkodowania dla przeciwnika, jeśli faktycznie przegramy proces. Bardzo często odszkodowanie pojawia się w sprawach typowo związanych z pracą, ale wtedy cały proces wygląda nieco inaczej.

W sprawach cywilnych osoba również może starać się o odszkodowanie na własne żądanie, ale i tak całość wspomnianego roszczenia musi rozważyć sąd. W kosztach ogólnego postępowania uwzględniamy między innymi ogólne koszty sądowe, koszty związane z działaniem pełnomocnika, koszty związane z działaniem uczestnika i warto podkreślić, że te wspomniane koszta nie są w żaden sposób zwracane odgórnie. W praktyce należy złożyć odpowiedni wniosek i dopiero wtedy rozpatruje się żądanie zwrotu kosztów, bez tego dokumentu pieniądze nigdy nie zostaną automatycznie zwrócone przez sąd.

Określenie poprzez ustawę

W praktyce koszta sądowe powiązane z tematem związanym ze sprawą cywilną opierają się na konkretnej ustawie. Dokument ten wymienia między innymi trzy rodzaje opłat. Koszta stałe to przede wszystkim zobowiązania pobierane w sprawach o prawa niemajątkowe oraz w niektórych sprawach majątkowych i tak naprawdę nie wiążą się w żaden sposób z ceną wartości przedmiotu sporu czy też przedmiotu zaskarżenia.

Opłata stała nigdy nie może przekroczyć 5000 złotych, ale jednocześnie wspomniane koszta nie będą nigdy niższe niż 30 złotych, ponieważ taki przedział cenowy występuje w ustawie o kosztach sądowych. Drugim rodzajem opłaty są koszta stosunkowe, które pobiera się zawsze w sprawach gdzie przedmiotem sporu, są określone prawa majątkowe. Wtedy zazwyczaj cena pobierana wynosi około 5% wartości przedmiotu sporu i przedmiotu zaskarżenia, ale ogólna kwota nie może być niższa niż 30 złotych i wyższa niż 100.000 złotych.

Różny podział kosztów

Istnieje jeszcze opłata podstawowa, która wynosi zazwyczaj od 30 do 1000 złotych i kwota ta pobierana jest w momencie, gdy nie da rady ustalić w żaden sposób wartości przedmiotu danej sprawy.

Jak więc sami widzimy koszta niezależnie od okoliczności, mogą być bardzo zróżnicowane i to w każdym wypadku. Należy więc dobrze zapoznać się z ustawą, aby mieć świadomość, na jakie opłaty jesteśmy narażeni.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij