Rozmowa z ukrycia, dowodem w sprawie cywilnej

Rozwój techniki sprawił, że w dzisiejszych kancelariach bardzo często wykorzystuje się małe urządzenia, pozwalające na rejestrację rozmowy. W większości przypadków urządzenia są ukryte, a nagranie odbywa się po to, aby przedstawić taki dowód w sądzie.

Oczywiście w przepisach prawa nagranie może stanowić dowód zarówno w procesie karnym, jak i cywilnym. Bardzo często tego typu działania możemy zaobserwować w sprawach rozwodowych, gdzie takie nagranie wiele wyjaśnia, a jednocześnie sąd ma wtedy lepszy obraz sytuacji i może rozstrzygnąć winę. Podobnie działa to z różnymi zdjęciami czy też innymi filmami, które są nagrywane bez zgody rozmówcy. Niestety nie ma jasnego oświadczenia, ponieważ nie w każdej sytuacji, można taki dowód wykorzystać. Przedmiotowe kwestie są tutaj bardzo zawiłe, przez co i sprawa staje się bardziej skomplikowana. W postępowaniu cywilnym sprawa wygląda w taki sposób, że większa część procesu polega właśnie na przedstawianiu dowodów.

Sąd ma ostateczne zdanie

W takich wypadkach, to sąd decyduje czy dany dowód może zostać dopuszczony do sprawy, czy też nie. W wielu przypadkach od tej decyzji zależy bardzo wiele, ponieważ jeden z takich dopuszczonych dowodów może świadczyć o czyjeś winie lub niewinności. Co prawda samo stwierdzenie dopuszczalności dowodów w naszym prawie cywilnym nie istnieje, ale tak wygląda sama procedura pracy sądu.

Ocena pracy sądu jest dość istotna, ponieważ może to popchnąć sprawę dalej. Oczywiście sędzia sam określa czy dowód ma znaczenie dla konkretnej sprawy, czy są tam fakty wymagający udowodnienia lub czy nie są to dowody spóźnione, ponieważ procedury cywilne mówią jasno, że niezgłoszenie dowodu w terminie wyklucza możliwość jego wykorzystania później. Niektóre dowody przedstawiane w sprawach cywilnych, prawie nic nie wnoszą do sprawy, a mają jedynie za zadanie przedłużenie postępowania, przez co z reguły nie są one również dopuszczane do rozpatrzenia.

Okoliczności są różne

Niektóre dowody mogą też nie być związane z przepisami prawa cywilnego, a to automatycznie zmienia postać rzeczy. Wtedy dowody też nie są dopuszczone do rozpatrzenia. Sędzia zawsze bierze pod uwagę okoliczności sprawy i na tej podstawie określa czy dany dowód jest pomocny.

Nagranie rozmowy z ukrycia w praktyce nie ma w polskim kodeksie postępowania cywilnego jednoznacznej wzmianki, że takie nagranie może być użyte jako dowód. Kwestie te są po prostu wciąż niejasne. Dlatego ostatecznie główną decyzję podejmuje sędzia prowadzący sprawę. Należy podkreślić, że nagrywanie kogokolwiek bez jego zgody jest sprzeczne z prawem, ponieważ dowód pochodzi z nielegalnego źródła, a co za tym idzie może być z powodzeniem odrzucony przez sąd.

Prawa obywatelskie

Prawo konstytucyjne ma tu dużo do powiedzenia, ponieważ 49 artykuł Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia człowiekowi wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. W niektórych przypadkach można ograniczyć taką tajemnicę, ale tylko w ustawie. Wolność słowa oraz swoboda jest dzisiaj zapewniona przez prawo, dlatego tylko w nadzwyczajnych przypadkach sędziowie zgadzają się wykorzystać takie nagrania, jako materiał dowodowy. Należy zauważyć, że nawet jeśli sędzia dopuści dowód to nie znaczy, że uzna jego wiarygodność.

Tutaj sprawa jest nie do końca jasna, ponieważ sędzia mimo to nie musi uznawać dowodu za wiążący w sprawie, ale tego typu kwestie są rozpatrywane indywidualnie, ponieważ każda sprawa ma inny charakter. Sędzia ma prawo nie przyjąć dowodu, ale mimo wszystko współczesne sądy starają się dopuszczać nawet takie nagrania, jeśli są one w stanie rzucić na sprawę nowe fakty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij