Prawo bankowe, co to jest i czym zajmuje się prawo bankowe

Prawo bankowe, co to jest i czym zajmuje się prawo bankowe?

Prawo bankowe to szereg przepisów, które regulują kwestie finansowe w Polsce. Określają, na jakich zasadach działają banki, jakie są warunki, co do powstawania tych instytucji oraz ich likwidowania. Co warto wiedzieć o prawie bankowym i czym się ono konkretnie zajmuje?

Prawo bankowe – czym jest?

Prawo bankowe to normy, które regulują funkcjonowanie banków w Polsce. Określają one warunki powstawania, działania i ewentualnego likwidowania instytucji bankowych. Ustanawiają też zasady działania nadzoru bankowego, czyli instytucji, która kontroluje banki komercyjne i dba o stabilność oraz bezpieczeństwo branży finansowej.

Dziedzina prawa bankowego dla wielu osób może być trochę skomplikowana. Nieco wyjaśnień na temat produktów finansowych można znaleźć w internecie. Banki oraz usługi bankowe opisuje blog finansowy 4banki.pl, z którego można dowiedzieć się wielu praktycznych informacji, np. co do wymagań przy przyznawaniu kredytów.

Podział prawa bankowego

Prawo bankowe dzieli się na dwie grupy. Pierwsza to prywatne prawo bankowe. W jego ramach ustalane jest funkcjonowanie między bankami a klientami oraz między bankiem i bankiem. Reguluje ono zawieranie umów kredytowych, zakładanie rachunków bankowych. Określa też wytyczne co do gwarancji i tajemnicy bankowej.

Druga grupa to publiczne prawo bankowe. Są to zasady, które regulują powstawanie i funkcjonowanie banków. Oprócz tego określają też normy dotyczące działalności nadzoru bankowego, banku centralnego czy realizowania polityki pieniężnej.

Ustawa o Prawie bankowym

Prawo bankowe jest regulowane przez ustawę z 1997 roku. Składa się ona z wielu rozdziałów, które poświęcone są różnym zagadnieniom. W ustawie znaleźć można przepisy ogólne, informacje dotyczące tworzenia i organizowania banków oraz ich oddziałów, na temat prowadzenia działalności przez banki krajowe. Ponadto w ustawie znajdują się też wytyczne co do działania rachunków bankowych, omówiony jest rachunek VAT, rozliczenia pieniężne, gwarancje bankowe, poręczenia, lokaty ustrukturyzowane. Nie brakuje też informacji o emisji bankowych papierów wartościowych, funduszach własnych, kapitale wewnętrznym itp. Ustawa określa też obowiązki oraz prawa banków, zasady zrzeszania się instytucji bankowych, zasady nadzoru bankowego, tryb postępowania naprawczego, upadłościowego, likwidacyjnego banków. Znaleźć w niej można również informacje na temat odpowiedzialności cywilnej i karnej banków.

Prawo bankowe a nadzór bankowy

Prawo bankowe reguluje zasady funkcjonowania nadzoru bankowego. Instytucja ta ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania sektora finansowego. Pełni funkcję licencyjną, regulacyjną, kontrolną i dyscyplinującą. Celem nadzoru bankowego jest zapewnienie bezpieczeństwa wszelkich środków na rachunkach bankowych, zapewnienie poprawności funkcjonowania banków oraz zachowanie zgodności działalności, jaką świadczą banki w Polsce.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij