Pisemne uzasadnienie obowiązkowe w sprawie cywilnej
Zbliżają się duże zmiany w systemie orzekania wyroków przez sędziów, ponieważ sejmowa komisja już dzisiaj debatuje nad ważną petycją, która może zmienić naprawdę wiele. Chodzi tu przede wszystkim o wprowadzenie obowiązku sporządzania pisemnego uzasadnienia. Całość dotyczy głównie spraw cywilnych, a z takiego pomysłu wydają się niezadowoleni sędziowie, ponieważ konieczność takiego odpisu sprawi, że orzekanie wyroków w sprawach cywilnych ulegnie znacznemu wydłużeniu.
Prawdę mówiąc, taka sytuacja wydaje się nie na rękę osobą orzekająca wyroki, ale autor samej petycji twierdzi, że wprowadzenie takie przepisu zwiększyłoby realnie jakość ogólnego orzecznictwa w sprawach cywilnych. W ten sposób prawo mogłoby być interpretowane zupełnie inaczej, przez zwykłego szarego człowieka, a to z kolei mogłoby doprowadzić do powstania przepisów pozwalających na ułatwienie życia zwykłym obywatelom. W takim przypadku przepisy stałyby się o wiele bardziej konkretne, ponieważ na terenie Unii Europejskiej, taki system doskonale sprawdza się w praktyce.Brak nadużycia prawa
Dzięki tak logicznemu działaniu sędziowie nie mieliby możliwości nadużywania prawa, dla własnych korzyści i to jest jedna z zasad, która powinna nas zainteresować. W Polsce próbowano na samym początku wprowadzić podobny system, ale miał on w sobie tyle dziur, że ostatecznie zrezygnowanego z takiego sposobu działania. Dzisiaj jednak prawo jest o wiele bardziej uniwersalne i ponowne wdrożenie przepisów związanych z pisemnymi uzasadnieniami od wyroku, nie wydają się takie nierealne.Tego typu rozwiązania mogłyby naprawdę korzystnie wpłynąć, na poprawę orzecznictwa w wielu sprawach cywilnych mniejszej lub większej wagi. Oczywiście to ostatecznie jest tylko petycja, która wskazuje właściwy kierunek zmian, ale nikt nie zaznaczył, że stanie się to obowiązującą wykładnią prawa. Dlatego sędziowie nie są jeszcze zmuszeni, do sporządzania pisemnych uzasadnień, do chwili, gdy takie przepisy o obowiązku rzeczywiście wejdą w życie.
Jasne przepisy
Obligatoryjność tego typu czynności, poprawiłaby rzetelność wydawania wyroków i trzeba przyznać, że takie zmiany wydają się wyższą koniecznością, zwłaszcza jeśli mamy na uwadze dobro obywatela. Nikt jednak nie mówi, że zmiany muszą być wprowadzone w trybie natychmiastowym.Nagłe regulowanie pewnych kwestii mogłoby doprowadzić do jeszcze większych problemów z orzekaniem, ponieważ sędziowie o wiele dłużej zastanawialiby się nad werdyktem w określonej sprawie. Po prostu wspomniany system wymaga odpowiedniego przemyślenia i dopiero po właściwym załataniu luk prawnych, mógłby rzeczywiście odgrywać większą rolę w typowych sprawach cywilnych.
Obowiązek pisemnego uzasadnienia potrzebny
Należy jednak pamiętać, że zdarzają się sędziowie, którzy sporządzają pisemne uzasadnienie od wyroku, ale nadal jest to zdecydowana mniejszość, ponieważ nie ma prawnego obowiązku, do wykonywania przez sędzie takich czynności. Oczywiście nikt też nie sprawdza tych uzasadnień, więc sędzia może tam wpisać dosłownie wszystko.Jak więc sami widzimy w sprawach cywilnych, konieczna jest natychmiastowa regulacja przepisów, tylko w taki sposób można coś rzeczywiście zmienić na lepsze w Polskich sądach. Należy więc dobrze przemyśleć całą kwestię z uzasadnieniami, a dopiero wtedy wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski, tylko w taki sposób można coś zmienić na lepsze.