Odwołanie od mandatu drogowego
Coraz więcej samochodów pojawia się na drogach i przez to częściej dochodzi do wypadków, jak i wykroczeń drogowych. Wielu kierowców usprawiedliwia się w taki sposób. Natomiast w dużej mierze wszystko zależy od tego czy stosujemy się do aktualnych przepisów drogowych. Czasami się one zmieniają. Natomiast te zmiany są minimalne. A to oznacza, że podstawowe zasady ruchu drogowego pozostają przez cały czas niezmienne.
Jako kierowcy musimy być czujni i zwracać szczególną uwagę na wszystkie znaki drogowe. Czasami możemy przyzwyczaić się do pewnych skrzyżować i jeździć tam na pamięć. Natomiast takie zachowanie nie jest bezpieczne. Może dojść do zmiany pierwszeństwa, zastosowania innych znaków. W konsekwencji łamiemy przepisy, a nawet możemy doprowadzić do poważnego wypadku.
Coraz poważniejsze mandaty drogowe
Policja stara się każdego roku zwiększać wysokość mandatów drogowych. Taryfikatory przewidują, zgodnie z zatwierdzoną ustawą, wyższe kwoty za poszczególne wykroczenia i przestępstwa drogowe. Kierowcy muszą więc być czujni, aby nie złamać przepisów i przez to narazić się na dodatkowe punkty karne, jak i wysoki mandat.
W naszym kraju przeprowadzanych jest coraz więcej kontroli drogowych. Podczas ich trwania policjanci mogą zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, stan kierowcy, jak i odpowiednie dokumenty. Jeśli wszystko jest OK, pozostawiają nas dalej na drodze. Gdybyśmy jednak złamali pewne przepisy, to od razu zostajemy o tym pouczeni, a najczęściej otrzymujemy mandat.
Na Polskich drogach pojawia się również wielu pijanych kierowców. Przez to następują kontrole badające trzeźwość kierowców. I tutaj wielu kierowcom jest zatrzymywane prawo jazdy, a czasami ponoszą jeszcze poważniejsze konsekwencje. Dzieje się tak, ponieważ jeżdżą po pijanemu, posiadając już 0,2 promila we krwi. Policja nie ma tutaj żadnych zmiłuj. Do jej obowiązków należy dokładne zbadanie trzeźwości i przekazanie kierowcy do najbliższego oddziału policyjnego. Tam są prowadzone dalsze działania, a zarazem rozpoczęte zostaje postępowanie sądowe. Sąd ma możliwość wymierzenia kary kierowcy za poruszanie się na drodze po pijanemu i za popełnienie dodatkowych wykroczeń bądź przestępstwa.
Najczęściej otrzymujemy mandaty za przekroczenie prędkości. I tutaj musimy być bardzo uważni w terenie zabudowanym. Gdybyśmy przekroczyli prędkość o ponad 50 km, to moglibyśmy od razu stracić prawo jazdy. Zapewne nigdy nie chcielibyśmy do tego doprowadzić.
Jak odwołać się od mandatu drogowego krok po kroku?
Jeśli uważamy, że otrzymaliśmy mandat niesłusznie, to najlepiej, jeśli go nie przyjmiemy. Dzięki temu Policja skieruje sprawę do najbliższego sądu, w którym zostanie poprowadzona sprawa i podczas jej trwania będziemy mogli dowieść swoją niewinność. Jeśli jednak już otrzymaliśmy mandat, to możemy złożyć wniosek o jego odwołanie. Warto to uczynić, gdy mandat otrzymaliśmy za działanie niezaliczone do wykroczenia bądź za które może ukarać tylko sąd.
Innym razem wypisujemy odwołanie, ponieważ otrzymaliśmy mandat za działanie w obronie dobra chronionego prawem czy obrony koniecznej. Dzieje się tak, gdy ratujemy komuś życie i przez to złamaliśmy pewne przepisy. To nie wszystko? Odwołanie mandatu jest możliwe również za działanie wynikające z choroby psychicznej bądź pewnego upośledzenia umysłowego. Jak przygotować takie odwołanie od mandatu?
- napiszmy wniosek o uchylenie mandatu drogowego
- złóżmy wniosek w sądzie rejonowym
- przedstawmy wniosek biurze podawczemu sądu
- wyślijmy listem poleconym bądź pocztą na adres sądu
- czekamy na odpowiedź
- weźmy udział w posiedzeniu sądowym i czekajmy na decyzję
Pamiętajmy: postępowanie sądowe jest bezpłatne, więc za takie odwołanie mandatu drogowego nie ponosimy żadnych kosztów.
Jak przygotować się do odwołania mandatu drogowego?
Podczas pisania odwołania mandatu drogowego potrzebujemy takie informacje, jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, pesel, seria i numer mandatu, opis okoliczności i całego zdarzenia drogowego.
Odwołanie mandatu drogowego można składać do 7 dni od momentu przyjęcia mandatu. Rozstrzygnięcie sądowe nie ma określonego terminu, natomiast zazwyczaj sądy dbają o jak najkrótszy czas oczekiwania.
Ten artykuł jest zgodny z: Ustawą z dnia 24 sierpnia 2001 roku (Kodeks postępowania w sprawach o wykroczeniach) i Ustawą z dnia 20 maja 1971 roku (Kodeks wykroczeń) oraz rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 Lutego 2002 roku (Nakładanie grzywny w drodze mandatu karnego).