Ocena projektu – na co zwracają uwagę inwestorzy?

Ocena projektu – na co zwracają uwagę inwestorzy?

Od pozytywnej oceny projektu biznesowego zależy bardzo wiele. Często to właśnie na tej podstawie przyznawane są środki finansowe, które docelowo mają posłużyć na sfinansowanie postępów młodego przedsiębiorstwa. Niewielu młodych właścicieli zdaje sobie sprawę, na które aspekty inwestorzy zwracają szczególną uwagę.

Teaser inwestycyjny – innowacyjność oferowanego produktu

Kluczowym aspektem, na którzy zwracają uwagę inwestorzy, jest właśnie oryginalność oraz innowacyjność produktu. Osoby finansując start-upy mają świadomość, że jedynie produkty, które będą wyróżniały się z tłumu mają realne szanse na odniesienie sukcesu na rynku oraz wysoką sprzedaż. Młodzi przedsiębiorcy powinni zatem wykazać się kreatywnością, jeśli chcą otrzymać wsparcie finansowe oraz merytoryczne od bardziej doświadczonych inwestorów i tutaj szukanie inwestora trafia na pierwszą poważną przeszkodę.

Finansowanie inwestycji – prognozowanie sprzedaży w oparciu o dane

Często popełnianym błędem przez młodych przedsiębiorców jest przedstawianie planów, dotyczących dalszego rozwoju firmy, jedynie w oparciu o mgliste i niepoparte żadnymi danymi przypuszczeniami. Jest to zachowanie, które bardzo odstrasza inwestorów. Zatem wszelkie prognozy sprzedaży oraz plany, co do dalszego rozwoju firmy powinny być oparte o statystyki oraz dane, pochodzące z wiarygodnych źródeł.

Jednym z najlepszych źródeł informacji biznesowych dla młodych przedsiębiorców jest prasa biznesowa oraz wszelkiego rodzaju portale, które zajmują się tematami z tego zakresu. Młodzi przedsiębiorcy powinni pamiętać, że szczególne destrukcyjne dla negocjacji z inwestorami są wyrażenia typu: „wydaję nam się” itp. Wskazują one na brak merytorycznych podstaw do przewidywań odnośnie możliwej sprzedaży towaru w przyszłych latach, dlatego należy bezwzględnie ich unikać.

Czy zbyt duża pewność siebie zmniejsza szansę na finansowanie inwestycji?

Wśród osób, które decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, istnieje spora grupa osób, która jest zbyt pewno siebie oraz swojego pomysłu. Co to oznacza? Takie osoby przy przedstawianiu swojego projektu biznesowego skupiają się na samych jego zaletach. Na pytanie o wady reagują uśmiechem i oznajmiają, że ich projekt jest ich pozbawiony. Jednak dla inwestora będzie to jasny sygnał, że przyszły właściciel przedsiębiorstwa nie jest przygotowany na czekające go na rynku utrudnienia.

Finansowanie inwestycji tego rodzaju wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego wielu inwestorów unika udziału w takich projektach. Czy to oznacza, że w każdym start-upie należy doszukiwać się wad? Oczywiście nie, jednak rozsądek oraz trzeźwe spojrzenie na własny pomysł oraz założenia projektu biznesowego pozwalają uniknąć możliwych niepowodzeń oraz zawodu, kiedy produkt nie odniesie dużego sukcesu na rynku.

Teaser inwestycyjny, czyli o komunikacji z inwestorem słów kilka

Negocjacje są niełatwe dla obu stron, zwłaszcza, kiedy wszystko rozbija się o finanse. Jedna oraz druga strona ma pewne oczekiwania, których pogodzenie może być bardzo trudne. W trakcie negocjacji przedsiębiorców z inwestorami może wypłynąć wiele kwestii, które potencjalnie mogą być zalążkiem konfliktu. Najczęstsze powody konfliktów między stronami negocjacji tego rodzaju to: sposób finansowania inwestycji oraz wysokość nakładów finansowych, które inwestor jest w stanie przeznaczyć na rozwój młodego przedsiębiorstwa, możliwość ingerowania przez inwestorów w strategiczne decyzje firmy oraz plany co do dalszego rozwoju firmy.

Jak radzić sobie z konfliktami, które powstają w trakcie negocjacji? Kluczem do rozwiązania wszelkich nieporozumień może być dobrze przygotowany oraz przejrzysty teaser inwestycyjny, który zapozna inwestorów ze wszelkimi szczegółami, które dotyczą firmy oraz jej rozwoju. W ten sposób zniknie asymetria informacji, a każda ze stron będzie miała jasność co do oczekiwań drugiej strony. Drugą rzeczą, która jest istotna w trakcie prowadzenia jakichkolwiek negocjacji, to zdolność do kompromisu. Tylko w ten sposób przedsiębiorcy są w stanie znaleźć nić porozumienia z inwestorami i uzyskać niezbędne wsparcie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij