Najczęstsze przyczyny sankcji skarbowych

Najczęstsze przyczyny sankcji skarbowych

Każdy przedsiębiorca w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej musi rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Jednak często jest to dość nielubiana procedura, ze względu na skomplikowane prawo podatkowe, szczególnie na terenie naszego kraju. W wyniku zawiłych procedur oraz przepisów prawa podatkowego bardzo często dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorca zostaje ukarany sankcją skarbową, która najczęściej przyjmuje postać sankcji finansowej (czyli prościej mówiąc: płaci karę). Jakie są najczęstsze przyczyny nakładania sankcji skarbowych na przedsiębiorcę i jak się przed nimi bronić? O tym poniżej.

Prawo karne – czyli dotrzymywanie wszystkich terminów

Najczęstszą przyczyną nałożenia sankcji skarbowych na osobę prowadzącą działalność gospodarczą jest niedotrzymanie terminu zapłaty składki, która została przewidziana w ustawie. Jak się przed tym chronić? Prowadzenie własnej firmy wiąże się nierozerwalnie z zapracowaniem oraz brakiem czasu, zwłaszcza w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, dlatego niedotrzymanie terminu wiąże się bardzo często nie z powodu złośliwości czy celowego działania przedsiębiorcy, a raczej roztrzepania i zbyt wielu spraw związanych z firmą jednocześnie. Rozwiązania tej sytuacji są dwa: jednym z nich jest lepsza organizacja czasu oraz zadań do wykonania związanych z prowadzeniem firmy. Drugi sposób przeznaczony jest dla osób, które mogą pozwolić sobie na nieco większe wydatki. Rozsądnym wydaje się być zatrudnienie wykwalifikowanego personel, który prawo karne zna niemal od podszewki. Taki personel znajdziemy na pewno w biurze rachunkowym, lub też poprzez zatrudnienie etatowego księgowego, z tym, że pracownik etatowy będzie wiązał się nierozerwalnie z dużo większym kosztami.

Sprawy karne – czyli dlaczego rozliczenie roczne PIT oraz CIT powinno być rozliczane starannie?

Drugą, a jednocześnie bardzo powszechną przyczyną nakładania sankcji skarbowych jest nierzetelne rozliczanie rozliczenia rocznego PIT oraz CIT. Przedsiębiorcy bardzo często rozliczają tego rodzaju dokumenty niedbale oraz z pominięciem kilku szczegółów, które wydają się być nieistotne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Jednak z punktu widzenia Urzędu Skarbowego nawet każdy najdrobniejszy szczegół może być powodem do zwrotu rozliczenia rocznego PIT lub CIT w celu korekty, lub też nałożenia sankcji skarbowych na właściciela firmy. Sprawy karne, dotyczące nieprawidłowego rozliczenia sprawozdania rocznego PIT lub CIT zdarzają się bardzo rzadko, niemniej jednak zdarzają się, jeśli w wyniku rażącego zaniedbania przedsiębiorcy, osoby trzecie zostaną narażone na duże straty majątkowe.

Czy w każdym przypadku potrzebny adwokat? Prawo karne o możliwościach uniknięcia sankcji

Dwa wspomnianego wcześniej przypadki należą do najczęstszych przyczyn nakładania sankcji skarbowych na przedsiębiorcę. Jednak nie w każdym przypadku Urząd Skarbowy decyduje się na nakładanie sankcji skarbowych. Pierwszą z sytuacji, w której na przedsiębiorcę nie są nakładane żadne sankcje finansowe jest sytuacja, w której błąd w trakcie rozliczenia sprawozdania rozliczenia rocznego PIT lub CIT wynikał z oczywistej pomyłki lub błędu. Co nazywamy oczywistą pomyłką lub błędem? Są to wszelkiego rodzaju drobne błędy rachunkowe, a także te błędy, które wynikały z niepoprawnego odczytania cyfr, znajdujących się na rozliczeniu rocznym. Drugą możliwością uniknięcia sankcji skarbowej jest sytuacja, w której przedsiębiorca sam zorientuje się co do popełnionej przez siebie pomyłki, a następnie najszybciej jak to tylko możliwe wprowadzi wszelkie korekty w rozliczeniu oraz zapłaci podatek wynikający z nałożenia odpowiedniej korekty we wspomnianym wcześniej rozliczeniu w Urzędzie Skarbowym. Zatem czy w każdej sytuacji potrzebny jest adwokat? Prawo karne mówi jednoznacznie, że nie. Wystarczy jedynie bardzo uważnie wypełniać rozliczenie rocznego, a żadne sankcje skarbowe nie będą niszczyły firmowego budżetu firmy, a przedsiębiorca będzie mógł spać spokojnie i bez obaw o konsekwencje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij