Kontrola stanu technicznego budynku

We współczesnych czasach należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Nic więc dziwnego, że stałe kontrole techniczne dotyczące budynku są w stanie zapewnić bezpieczeństwo. Dzięki odpowiednim przepisom budynki mieszkalne są objęte stałym nadzorem, który nie ulega negocjacji. To bardzo istotne zwłaszcza z tego względu, że chodzi tu głównie o to, aby ludzie znajdujący się w takich obiektach byli całkowicie bezpieczni. Przepisy dotyczą nie tylko mieszkań, ale i biurowców sklepów urzędów oraz innych obiektów budowlanych. W przypadku kontroli technicznej budynku obowiązuje regulacja prawna z dnia 7 lipca 1994 roku. Cały przepis zawarty jest w prawie budowlanym. Należy zapoznać się z opisem poszczególnych rodzajów nieruchomości, jakie podlegają kontroli oraz przyjąć wytyczne dla zarządców i właścicieli poszczególnych budynków. Pamiętajmy, że nieznajomość nie regulacji prawnej nie zwalnia nas w żadnym wypadku z odpowiedzialności.

Przepisy są czytelne

Ustawa określa jasno, że każdy budynek niezależnie od rodzaju konstrukcji, musi być wykorzystywany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a jednocześnie przestrzegać bardzo surowe normy dotyczące ochrony środowiska. Przepis wymusza na właścicielach dbałość o wygląd zewnętrzny budynku, jak i o stan techniczny, który w tym przypadku jest kluczowym elementem prawa. To właśnie dlatego określone przepisem przeglądy mają za zadanie sprawdzić, czy przepisy budowlane oraz wszystkie normy techniczne są przestrzegane. Oczywiście istnieje kilka różnych rodzajów przeglądów budynków lecz są one powiązane głównie z częstotliwością takich kontroli. W specjalistycznych budynkach, czy też w takich, gdzie istnieje poważne zagrożenie wybuchu lub inne niebezpieczeństwo kontrole, muszą być wykonywane częściej. W takich budynkach przestrzeganie wszystkich zasad to obowiązek, a nie tylko norma.

Obowiązek nadzoru budynków

Przepisy mówią wyraźnie, że przynajmniej raz w roku należy sprawdzić kompletny stan techniczny danego budynku. Podczas sprawdzania zwraca się uwagę na poszczególne elementy budynku. a głównie na te części domu czy obiektu, które narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Oprócz tego kontroli ulegają instalacje gazowe czy przewody kominowe, jak i wszystkie inne instalacje znajdujące się w budynku. W przypadku urządzeń gazowych sprawdza się szczelność oraz stan techniczny i na tej podstawie ocenia się ewentualne zagrożenie. Oczywiście przepis mówiący o kontroli raz w roku, nie wyklucza częstszych kontroli. Wszystko zależy od zarządcy, im częstsze są kontrole tym większe jest bezpieczeństwo osób użytkujących mieszkania. Częste inspekcje powinny mieć miejsce na terenie zakładu przemysłowego lub w innych ważnych budynkach. Raz na pięć lat należy ocenić ogólny stan budynku i zadecydować, czy istnieją przeciwwskazania do jego użytkowania.

Kary za łamanie przepisu

Urządzenia, takie jak piece, pompy gazowe oraz inne tego typu sprzęty, należy kontrolować raz na 4 lata w zależności od wydajności pracy i rodzaju stosowanego opału. Oczywiście, jeśli przepisy prawne nie będą przestrzegane, to właściciel takiego obiektu narażony jest na wysoką karę finansową, a także na odpowiedzialność karną, jeśli w wyniku takich zaniedbań, dojdzie do prawdziwej tragedii. Z prawem budowlanym żartów nie ma, a znalezienie się na sali sądowej jest łatwiejsze, niż nam się wydaje. Dlatego lepiej przestrzegać przepisów, ponieważ inaczej będziemy potrzebować adwokata. Pamiętajmy, że nawet nieumyślne zaniedbania nie zwrócą zdrowia i życia osób biorących udział w takim zdarzeniu. Musimy mieć to na uwadze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij