Kiedy warto sięgać po pomoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Kiedy warto sięgać po pomoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?

W przypadku pojawienia się wątpliwości związanych z uczciwym i prawidłowym potraktowaniem możliwe jest zgłoszenie wniosku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Czym konkretnie zajmuje się ta organizacja? Kiedy i w jakich przypadkach, można i warto się do niej zgłosić?

Czym jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu kojarzony jest z pewnością przez większość z nas. Mało kto jednak wie, czym ta organizacja jest, kiedy powstała i dlaczego. Jej historia sięga bowiem aż 1959 roku i do życia została powołana w ramach zmian prawnych, a także pewnych potrzeb. W tamtym czasie obok niej działała jeszcze inne organizacje, czyli Europejska Komisja Praw Człowieka oraz Trybunał Praw Człowieka. Od 1998 stał się jednak jedynym działającym Trybunałem, przejmując w pełni prawa i obowiązki pozostałych. Mówiąc krótko – Europejski Trybunał Praw Człowieka jest międzynarodowym organem sądowniczym rozpatrującym skargi obywateli państw Unii Europejskiej.

Czym zajmuje się Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Zostało wspomniane, że Europejski Trybunał Praw Człowieka jest organem sądowniczym, który zajmuje się rozpatrywaniem skarg wpływających od obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Czego to dotyczy konkretnie? Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawy związane z naruszeniem praw człowieka, choć jest to pojęcie bardzo szerokie. Bardziej szczegółowo o tym, czym zajmuje się Europejski Trybunał Praw Człowieka wyjaśnia artykuł w serwisie www.konstytucje.pl. Sprawy rozstrzygane są w sposób indywidualny, jednak w zależności od sytuacji, można do tego podejść na wiele różnych sposobów.

Jak działa Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Sposób rozpatrywania spraw, będzie zależny od wielu różnych czynników, przy czym trzeba pamiętać, że nigdy żadna problem nie jest rozpatrywany przez cały Trybunał. Wpływające do organizacji skargi weryfikowane są przez niewielkie składy sędziów. W zależności od sprawy mogą się nią zająć różne działy Trybunału. Skarga w pierwszej kolejności trafia więc do sędziego zasiadającego jednoosobowo, który bada zasadność zgłoszenia, jeżeli właśnie tak jest, zostaje ona przekazana wyżej.

Najczęściej wnioski są weryfikowane albo przez Izbę Trybunału (skład 7 sędziów) albo przez Komitet Trybunału (3 sędziów). Jeżeli zagadnienie jest bardziej skomplikowane, albo rozpatrywane jest odwołanie, wówczas skarga trafia w ręce Wielkiej Izby Trybunału (17 sędziów). Panel Wielkiej Izby z kolei rozpatruje, czy odwołanie od decyzji w ogóle powinno być brane pod uwagę.

Kiedy warto sięgnąć po pomoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?

Skargi napływające do Trybunału z założenia powinny dotyczyć przykładów łamania Praw Człowieka. Tak naprawdę może to zrobić każdy – osoba prywatna, organizacja pozarządowa czy nawet grupa jednostek, jeżeli uważają, że doszło do rażącego nadużycia praw, zawartych z Konwencji. Oznacza to, że jeżeli w danym przypadku ktoś poczuł się niesłusznie potraktowaną ofiarę, może swoją lub cudzą sprawę zgłosić.

Dotyczy to zresztą bardzo wielu kwestii prawnych, jak chociażby prawa do życia, do rzetelnego procesu sądowego, poszanowania prawa prywatnego i rodzinnego, wolności wyrażania opinii i myśli, sumienia, wyznania. Ma to związek także z prawem do skutecznego wniesienia środka odwoławczego, poszanowania mienia czy też w niektórych przypadkach prawa do głosowania oraz kandydowania w wyborach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij