Jak szybko przeprowadzić rozwód

Jak szybko przeprowadzić rozwód?

Czasami słyszymy o sprawach rozwodowych, które ciągną się latami. Opowieści znajomych o długotrwałym postępowaniu przed sądem często zniechęcają klientów do wytoczenia takiej sprawy. Postępowanie rozwodowe rzeczywiście czasami trwa bardzo długo, ale nie zawsze musi tak być. Możemy także rozwieść się szybko, zwłaszcza jeżeli w trakcie procesu uda nam się ustalić warunki rozwodu. W tym artykule pokazuję jak to zrobić.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy sami być zdecydowani. Adwokat od rozwodów może nas sprawnie przeprowadzić przez cały proces, ale decyzję musimy podjąć samodzielnie. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie dowiedzieć się jak wygląda postępowanie rozwodowe i czego oprócz samego rozwodu możemy domagać się w pozwie. Warto wreszcie wiedzieć, że możemy żądać rozwodu z wyłącznej winy współmałżonka lub rozwieść się bez orzekania o winie.

Rozwód bez orzekania o winie

Najpopularniejszym sposobem przeprowadzenia szybkiego rozwodu jest złożenie pozwu o rozwód bez orzekania o winie. Jeżeli współmałżonek w odpowiedzi na nasz pozew zgodzi się na taki rozwód, to najczęściej wystarczy nam jedna rozprawa, aby zakończyć całe postępowanie. Warto wiedzieć, że zgoda współmałżonka musi być wyrażona w toku sprawy sądowej, a nie przed jej rozpoczęciem. Często klienci niepotrzebnie wstrzymują się ze skierowaniem sprawy do sądu próbując przekonać męża lub żonę do rozwodu, chociaż zgoda na tym etapie nie jest potrzebna. Istotne jest, aby na rozprawie oboje małżonkowie oświadczyli, że chcą się rozwieść bez orzekania o winie. Jeżeli strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci, to wystarczy, że sąd krótko przesłucha oboje małżonków i od razu po rozprawie może ogłosić wyrok.

Jak się szybko rozwieść, gdy mamy małe dzieci?

Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, to sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o władzy rodzicielskiej nad tymi dziećmi. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom lub tylko jednemu z nich, wówczas drugi rodzic ma prawo do współdecydowania o najistotniejszych sprawach dotyczących dzieci. Ponadto na żądanie którejkolwiek ze stron, sąd może ustalić szczegółowe zasady kontaktów rodziców z dziećmi po rozwodzie. Dlatego w pozwie powinniśmy od razu wskazać w jaki sposób kwestie te mają zostać uregulowane, a następnie w trakcie sprawy dążyć do ustalenia tego ze współmałżonkiem.

Jeżeli chcemy szybko zakończyć sprawę, to należy także w pozwie zgłosić świadka, którego sąd przesłucha w celu ustalenia sytuacji dzieci – może to być na przykład ktoś z rodziny lub znajomych; ważne, żeby orientował się w sytuacji dzieci. Jeżeli natomiast rodzice nie osiągną porozumienia w powyższych kwestiach, to sąd powoła biegłego psychologa, co znacznie przedłuży czas trwania sprawy.

Co z alimentami na dzieci?

Wysokość alimentów zależy od potrzeb małoletnich dzieci oraz możliwości zarobkowych i majątkowych ich rodziców. Warto wiedzieć, że nie ma żadnego taryfikatora alimentów, tylko są one za każdym razem ustalane indywidualnie w zależności m.in. od wieku dzieci, ich stanu zdrowia, wysokości dochodów rodziców, wysokości stałych wydatków, obciążeń kredytowych itp. W praktyce wysokość alimentów jest każdorazowo negocjowana przez pełnomocników w okresie pomiędzy wniesieniem pozwu a wyznaczeniem rozprawy.

A co z podziałem majątku?

Co do zasady, sąd przeprowadzający sprawę rozwodową nie zajmuje się podziałem majątku wspólnego małżonków. Jeżeli mamy wspólną nieruchomość, bądź inny wartościowy majątek, to po zakończeniu sprawy rozwodowej możemy przeprowadzić podział u notariusza (jeżeli uzgodniliśmy sposób podziału) lub w odrębnym postępowaniu przed sądem rejonowym (jeżeli się nie dogadaliśmy). Jeżeli natomiast nasz majątek jest niewielki (np. samochód, wyposażenie mieszkania, drobne oszczędności), to możemy umowę podziału majątku sporządzić samodzielnie. Warto też dodać, że w wyjątkowych przypadkach, podział majątku można także przeprowadzić razem ze sprawą rozwodową, jeżeli nie spowoduje to zwłoki w postępowaniu.

Warto skonsultować

Powyższy artykuł zawiera tylko podstawowe informacje, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z prawnikiem prowadzącym sprawy rozwodowe. Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia i doradzenia, jakie rozwiązanie będzie dla klienta korzystne. Najistotniejsze jest jednak to, że wbrew obiegowej opinii, postępowanie rozwodowe naprawdę można przeprowadzić sprawnie i szybko.

Autorem artykułu jest adwokat Marcin Oźminkowski, prowadzący od kilkunastu lat sprawy rozwodowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij