Jak przebiega zajęcie konta bankowego przez komornika?

Zajęcie konta bankowego przez komornika ma miejsce w sytuacji, gdy sąd wystosował wezwanie do zapłaty zaległości, jednak dłużnik w dalszym ciągu nie podjął się żadnego działania.

W sytuacji, gdy dłużnik otrzymał już sądowe wezwanie do uregulowania należności, ma on 14 dni na odwołanie się od tej decyzji. Jeśli jednak nie ma ku temu podstawy prawnej, którą może być np. przedawnienie długu, to wówczas dłużnik musi uregulować zaległość. Dodatkowo zobligowany jest on do pokrycia kosztów sprawy sądowej oraz naliczonych odsetek.

Co dzieje się w sytuacji, jeśli dłużnik nadal nie jest skłonny spłacić długów? W takich sytuacjach sprawa najczęściej trafia do komornika, który zajmuje się egzekucją należności.

Co oznacza egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza to działania, które komornik podejmuje w celu odzyskania długu. Może wykorzystać on szereg narzędzi, jak na przykład przejęcie mienia. Najczęściej jednak komornik decyduje się na zajęcie konta bankowego dłużnika ponieważ jest to szybkim, prostym i jednocześnie dość łatwym działaniem. Zajęcie konta bankowego jest bardzo dotkliwe dla przedsiębiorców. W przypadku zajęcia konta firmowego prowadzenie bieżącej działalności firmy jest bardzo trudne. Komplikuje ono obrót finansowy, wypłatę wynagrodzenia, czy przeprowadzanie strategicznych dla firmy transakcji. Dlatego też firmy najczęściej starają się uregulować swoje zobowiązania w sposób polubowny.

Od 2016 r. zajęcie rachunku bankowego odbywa się w całości za pomocą systemu teleinformatycznego. Dzięki temu elektroniczne zajęcie i egzekucja z rachunku bankowego stała się jeszcze prostsza z punktu widzenia komornika. Rocznie komornicy egzekwują w ten sposób kilka miliardów złotych.

Informacja o zadłużeniu i egzekucji komorniczej trafia także do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Mają do niej dostęp banki oraz inne instytucje finansowe. Oznacza to, że baza ta pozwala sprawdzić wiarygodność danego klienta. Informacja o egzekucji komorniczej, czy zadłużenia rzuca negatywne światło na danego klienta. Tym samym instytucje finansowe niechętnie podejmują współpracę z takimi klientami.

Jak działa egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza to ostateczny etap windykacji należności. Niezależnie od tego, jaka jest wysokość zobowiązania, działania komornika mogą skutecznie utrudnić życie dłużnika.

Egzekucja komornicza to przekazanie pełnomocnictwa urzędnikowi państwowemu. Na podstawie wyroku sądu, który nakazuje dłużnikowi spłatę zaległości. Uchylenie się od tego obowiązku skutkuje przekazaniem sprawy do komornika.

Komornik może wszelkimi, prawnie uregulowanymi sposobami starać się odzyskać nie tylko kwotę, jaką dłużnik jest winny wierzycielowi, ale także kwoty związane z kosztami sądowymi oraz egzekucyjnymi.

Jednym z podstawowych działań jest zajęcie konta bankowego dłużnika. Jeśli działanie to okazuje się nieskuteczne, komornik może zająć tak samo ruchomości, jak też nieruchomości dłużnika. Sporo zależy od wielkości samego zadłużenia.

Zajęcie konta bankowego przez komornika

Pierwszy krokiem, jaki komornik podejmuje w celu zajęcia środków z konta bankowego, jest ustalenie tego, w jakim banku dłużnik posiada swoje konto.

W momencie, gdy udało się ustalić, który bank odpowiada za prowadzenie rachunku dłużnika, komornik wystosowuje specjalne zawiadomienie elektroniczne. To specjalny kanał telekomunikacyjny, jaki komornik stosuje z bankiem. Drogą elektroniczną bank udziela informacji komornikowi chociażby o wysokości kapitału, jaki znajduje się na koncie. Samo zawiadomienie jest opatrzone jego podpisem elektronicznym. Oznacza to, iż dłużnik nie otrzyma klasycznego pisma w formie papierowej, ale powiadomienie drogą elektroniczną. Często ma postać komunikatu, który wyświetla się na stronie banku, gdy dłużnik zaloguje się do swojego konta.

Co ze środkami, które nie wpłynęły jeszcze na konto?

W pierwszej kolejności komornik dokonuje przejęcia środków, które są zgromadzone na koncie. W wielu sytuacjach okazuje się jednak, że kwota na koncie jest mniejsza, niż całkowita kwota zadłużenia. W takim przypadku komornik zajmie także przyszłe wpływy na konto.

Co dzieje się ze środkami, które trafiają na konto dłużnika?

Kiedy na koncie zostanie wykonane zajęcie środków, wówczas właściciel nie ma dostępu do pieniędzy. Jak wygląda to w przypadku firm? Firma, której konto zostało zajęte nie może zarządzać wpływami, na przykład z tytułu faktury VAT. Co prawda na koncie pojawiają się nowe przelewy od klientów, środki te są jednak zablokowane po to, by bank mógł przekazać je na konto komornika.

Czy komornik może zająć wszystkie środki?

Oczywiście przepisy prawne regulują to, jak duży procent środków komornik może przejąć. W końcu nie chodzi o to, aby pozbawić kogoś środków do życia w imię odzyskanie należności. Istnieje tzw. kwota wolna od zajęcia, czyli suma pieniędzy, której komornik nie może przejąć. Na chwilę obecną kwota ta wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia.

Komornik nie ma możliwości zajęcia także środków, które dłużnik otrzymuje z tytułu świadczeń społecznych lub w postaci alimentów. Dotyczy to jednak osób prywatnych.

Rachunek wspólny również może ulec zajęciu

Jeśli dłużnik posiada rachunek ze współwłaścicielem, jak małżonek lub wspólnik cywilno-prawny, komornik taki rachunek również może zająć. W przypadku małżeństw, które zawarły intercyzę, małżonek, którego zadłużenie nie dotyczy, może powołać się właśnie na ten dokument wskazując, że środki zgromadzone na rachunku lub wpływy na konto z tytułu umowy o pracę lub innego rodzaju umowy nie wchodzą w skład wspólnoty majątkowej, czym samym są wolne od zajęcia komorniczego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij