Błąd lekarza a odszkodowanie

Lekarz we współczesnym świecie nie jest osobą nieomylną. Niestety nawet przy tak rozwiniętej medycynie, błędy lekarskie nie są rzadkością. Problem nie należy tylko i wyłącznie do lekarzy, ale czasem jest to wina szpitala i przestarzałego sprzętu diagnostycznego. Błędy lekarskie mogą być świadomie lub przypadkowe, ale niezależnie od wszystkiego błąd w sztuce medycznej, może skończyć się dla lekarza nawet odebraniem licencji, nie wspominając o wysokim odszkodowaniu dla pacjenta ze strony szpitala.

Osoby poszkodowane przez błędy w sztuce nie muszą się wahać, mogą od razu złożyć sprawę cywilną, ponieważ błąd medyczny jest odpowiedzialnością z przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ( Dz. U z 2012 r, poz. 159 z późn. Zm .). Co jest dzisiaj uznawane za błąd medyczny? Jeśli przyjrzymy się przepisom, to za błąd w sztuce lekarskiej uważa się zdarzenie medyczne, które doprowadziło do zakażenia pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, doszło do uszkodzenia ciała albo pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci pacjenta z powodu źle postawionej diagnozy lub wyniku nieprawidłowego leczenia.

Ustawa określa czym jest błąd medyczny

W ustawie w artykule 67a, co prawda nie używa się zwrotu błąd medyczny, ale przepisy jasno określają kto i kiedy może starać się o odszkodowanie ze strony szpitala. Ponieważ powstanie zdarzenia medycznego niezależnie od wszystkiego w oczach sądu, jest równoznaczne z popełnionym błędem medycznym. Błędy diagnostyczne są natomiast następstwem nieprawidłowo postawionej diagnozy.

Błąd w sztuce lekarskiej nie skupia się tylko i wyłącznie na błędach terapeutycznych, operacyjnych, ale także na błędach diagnostycznych. Sprawa rozpatrywana przed sądem cywilnym opiera się głównie na zasadzie winy. Nawet jeśli jest ona nieumyślna w ocenie sądu, może być potraktowana jako odpowiedzialność cywilna lekarza czy szpitala za zaniedbanie lub rażące niedbalstwo, wskutek czego pacjent jest osobą poszkodowaną.

Lekarz musi być odpowiedzialny

Od lekarza zawsze wymaga się więcej, dlatego musi on zachowywać zawsze pełen profesjonalizm, niezależnie od okoliczności i przypadku, z jakim się spotyka. Wina może być wymierzona na podstawie subiektywnej oceny, a także po ocenie szkód wywołanych w zdrowiu, czy życiu pacjenta.

Aby udowodnić winę lekarza, musi istnieć związek przyczynowo- skutkowy. Tylko w taki w sposób następuje odpowiednia ocena kompetencji lekarza oraz jego zaangażowania w leczenie danej osoby. Dlatego też ludzie cierpiący wskutek podobnych błędów, powinni dzisiaj dowodzić swoich racji w sądzie i domagać się wysokiego odszkodowania za narażenie ich zdrowia i życia.

Kto płaci za błąd lekarza?

Placówki medyczne, niezależnie od wszystkiego, ponoszą odpowiedzialność za błędy i uchybienia podwładnego, dlatego osoba poszkodowana ma bardzo duże szanse na uzyskanie takiego odszkodowania. Należy pamiętać o tym, że to zwykle lekarz w indywidualnym zakresie dobiera odpowiednie leczenie, do danego przypadku, i błąd medyczny występuje wtedy, gdy dane zalecenia będą błędne, zwłaszcza jeśli przeprowadzono wcześniejszą diagnozę pacjenta.

Wiele zależy od stopnia winy lekarza, ale w praktyce to właśnie szpitale odpowiadają prawnie za swoich pracowników. Dlatego osoba może skierować sprawę cywilną pozywając lekarza, jak i cały szpital, za niedopełnienie właściwych obowiązków. W takich wypadkach lekarz potrzebuje dobrego prawnika, ponieważ błędy w sztuce lekarskiej, zawsze są traktowane przez sąd z najwyższą surowością.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij