Błąd lekarza a odszkodowanie

Lekarz we współczesnym świecie nie jest osobą nieomylną. Niestety nawet przy tak rozwiniętej medycynie, błędy lekarskie nie są rzadkością. Problem nie należy tylko i wyłącznie do lekarzy, ale czasem jest to wina szpitala i przestarzałego sprzętu diagnostycznego. Błędy lekarskie mogą być świadomie lub przypadkowe, ale niezależnie od wszystkiego błąd w sztuce medycznej, może skończyć się dla lekarza nawet odebraniem licencji, nie wspominając o wysokim odszkodowaniu dla pacjenta ze strony szpitala.

Osoby poszkodowane przez błędy w sztuce nie muszą się wahać, mogą od razu złożyć sprawę cywilną, ponieważ błąd medyczny jest odpowiedzialnością z przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ( Dz. U z 2012 r, poz. 159 z późn. Zm .). Co jest dzisiaj uznawane za błąd medyczny? Jeśli przyjrzymy się przepisom, to za błąd w sztuce lekarskiej uważa się zdarzenie medyczne, które doprowadziło do zakażenia pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, doszło do uszkodzenia ciała albo pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci pacjenta z powodu źle postawionej diagnozy lub wyniku nieprawidłowego leczenia.

Ustawa określa czym jest błąd medyczny

W ustawie w artykule 67a, co prawda nie używa się zwrotu błąd medyczny, ale przepisy jasno określają kto i kiedy może starać się o odszkodowanie ze strony szpitala. Ponieważ powstanie zdarzenia medycznego niezależnie od wszystkiego w oczach sądu, jest równoznaczne z popełnionym błędem medycznym. Błędy diagnostyczne są natomiast następstwem nieprawidłowo postawionej diagnozy.

Błąd w sztuce lekarskiej nie skupia się tylko i wyłącznie na błędach terapeutycznych, operacyjnych, ale także na błędach diagnostycznych. Sprawa rozpatrywana przed sądem cywilnym opiera się głównie na zasadzie winy. Nawet jeśli jest ona nieumyślna w ocenie sądu, może być potraktowana jako odpowiedzialność cywilna lekarza czy szpitala za zaniedbanie lub rażące niedbalstwo, wskutek czego pacjent jest osobą poszkodowaną.

SPRAWDŹ:  Wyłudzanie danych - jak nie dać się oszukać? Porady i wskazówki

Lekarz musi być odpowiedzialny

Od lekarza zawsze wymaga się więcej, dlatego musi on zachowywać zawsze pełen profesjonalizm, niezależnie od okoliczności i przypadku, z jakim się spotyka. Wina może być wymierzona na podstawie subiektywnej oceny, a także po ocenie szkód wywołanych w zdrowiu, czy życiu pacjenta.

Aby udowodnić winę lekarza, musi istnieć związek przyczynowo- skutkowy. Tylko w taki w sposób następuje odpowiednia ocena kompetencji lekarza oraz jego zaangażowania w leczenie danej osoby. Dlatego też ludzie cierpiący wskutek podobnych błędów, powinni dzisiaj dowodzić swoich racji w sądzie i domagać się wysokiego odszkodowania za narażenie ich zdrowia i życia.

Kto płaci za błąd lekarza?

Placówki medyczne, niezależnie od wszystkiego, ponoszą odpowiedzialność za błędy i uchybienia podwładnego, dlatego osoba poszkodowana ma bardzo duże szanse na uzyskanie takiego odszkodowania. Należy pamiętać o tym, że to zwykle lekarz w indywidualnym zakresie dobiera odpowiednie leczenie, do danego przypadku, i błąd medyczny występuje wtedy, gdy dane zalecenia będą błędne, zwłaszcza jeśli przeprowadzono wcześniejszą diagnozę pacjenta.

Wiele zależy od stopnia winy lekarza, ale w praktyce to właśnie szpitale odpowiadają prawnie za swoich pracowników. Dlatego osoba może skierować sprawę cywilną pozywając lekarza, jak i cały szpital, za niedopełnienie właściwych obowiązków. W takich wypadkach lekarz potrzebuje dobrego prawnika, ponieważ błędy w sztuce lekarskiej, zawsze są traktowane przez sąd z najwyższą surowością.

​Łukasz Kwiatkowski

​Łukasz Kwiatkowski

Adwokat z 15-letnim doświadczeniem w prawie karnym. Reprezentuje klientów w sprawach karnych, zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego. Autor licznych publikacji na temat prawa karnego. W wolnym czasie pasjonat górskich wędrówek i fotografii przyrodniczej.​

Artykuły: 130

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *