Jak prawidłowo rozliczać się z kasy fiskalnej?
Prowadzenie księgowości nie jest łatwe, dlatego wiele przedsiębiorstw niezależnie od wielkości korzysta z usług biura rachunkowego. Dzięki temu nie narażają się na kary nałożone przez organy nadzorcze. Również rozliczanie się z kasy fiskalnej może być skomplikowane, ale wybierając usługi księgowe można pozbyć się tego problemu.
Bo zakup kasy nie wystarczy
Niemal każdy podmiot gospodarczy, który wykonuje usługi na rzecz innych osób i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie musi posiadać kasę fiskalną. Warto jednak wiedzieć, że zaraz po zakupie nie można przejść do jej użytkowania, a należy jeszcze spełnić pewien wymóg. Otóż konieczne jest dokonanie fiskalizacji kasy. Można to wykonać tylko u upoważnionego pracownika, który zajmuje się sprzedażą kas fiskalnych. Następnie ma 7 dni, aby zgłosić ten fakt, do odpowiedniego naczelnika z urzędu skarbowego. Potem otrzyma numer z ewidencji.
Księgowanie przychodów – co trzeba wiedzieć
Chyba każdy przedsiębiorca sądzi, że rozliczanie się z kasy fiskalnej nie jest łatwe. Dlatego wielu z nich decyduje się na usługi księgowe i powierza prowadzenie księgowości specjalistom. Na samym początku trzeba pamiętać, że księgowanie przychodów wymaga rozliczeń dobowych, jak i miesięcznych raportów fiskalnych. Zatem raport dobowy trzeba wykonać zaraz po zakończeniu sprzedaży, jednak dopuszczona jest również możliwość wykonania go, w następnym dniu przez rozpoczęciem prowadzenia sprzedaży.
Podobnie sytuacja ma się w raportach miesięcznych, zatem wykonuje się go ostatniego dnia sprzedaży, bądź pierwszego dnia nowego miesiąca lub następnego dnia przed rozpoczęciem sprzedaży. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie dokonał jakiejkolwiek sprzedaży nie jest zobowiązany do wykonywania raportów. Warto również pamiętać, że wszelkie dokumenty należy przechowywać przez okres 5 lat.
Rozliczanie się z kasy fiskalnej – metody
Osoby fizyczne, które rozliczają się na zasadach ogólnych, bądź korzystające z podatku linowego dokonują przychodów w księdze przychodów i rozchodów. Samemu decydują o sposobie raportowania, niezależnie czy jest to system dobowy, czy miesięczny. Należy wpisać to w kolumnie 7. Oczywiście w razie zwrotów trzeba pomniejszyć tę kwotę o daną sumę. Zatem każdy przedsiębiorca jest zobligowany dodatkowo do prowadzenia ewidencji zwrotów i ewidencji oczywistych pomyłek, które w realny sposób wpływają na przychody.
Zatem w odrębnej ewidencji należy zaznaczyć datę sprzedaży, nazwę towaru, wartość towaru brutto, jaka kwota jest zwracana oraz protokół z reklamacji. Podobnie sytuacja wygląda z oczywistymi pomyłkami. Koniecznie należy opisać przyczyny i sytuację, ale również zawrzeć kwotę brutto i wartość należnego podatku. Zatem rozliczenie nie jest łatwe, ale dobra księgowa z uprawieniami poradzi sobie z tym bez problemu. Zatem warto korzystać z usług biura rachunkowego.
Ryczałtowanie, a rozliczanie z kasy fiskalnej?
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą także zdecydować się na ryczałt. Tutaj opodatkowanie liczy się od całego dochodu. Jednak różni się tym, że jest on niepomniejszony o kosztu uzyskania przychodu. Zatem osoby, które korzystają ze zryczałtowanego opodatkowania muszą tak samo prowadzić księgowość przychodów. Również ryczałtowcy mogą wybrać rodzaj raportów. Zatem mogą rozliczać się na podstawie raportów dobowych, jak i miesięcznych. Jednak jest tutaj pewna zasadnicza różnica. Otóż kwotę rozliczeń należy zaksięgować według określonej stawki ryczałtowej. Może być to problemem, szczególnie gdy podatnik zobowiązany jest do odprowadzanie różnej stawki ryczałtowej.
Warto tutaj pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Zawsze należy wystawić paragon Vat. Natomiast faktura jest wystawiana na prośbę klienta. Przy czym musi być ono zgłoszone w okresie 3 miesięcy od zakupu. W przypadku korzystania z kas rejestrujących do faktury dołącza się również dokument rejestrujący sprzedaż. Musi on pozostać u osoby sprzedającej, czy oferującej usługi.
Zatem rozliczanie kasy fiskalnej jest bardzo czasochłonne, a dodatkowo dosyć trudne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług księgowych, które oferuje biuro rachunkowe. Dzięki temu mamy pewność, że księgowość prowadzona jest na najwyższym poziomie, o co zadba profesjonalna księgowa.