Podział majątku

Kiedy dokonać podziału majątku?. Jeśli chcemy się rozwieść czasami warto zastanowić się nad tym czy nam się to opłaca. Być może brzmi to dość brutalnie, ale czasami koszty jakie poniesiemy mogą odciągnąć na bok wizję rozwodu. Okazuje się, że wciąż większość małżeństw nie decyduje się na podpisanie intercyzy, a rozwodów jest niestety wiele.

Z tego względu podział majątku może się okazać dla którejś ze stron bardzo niekorzystny. Zwłaszcza dla tej, która do małżeństwa wniosła więcej od początku jego trwania. Jeśli bowiem nie podpisaliśmy intercyzy na początku małżeństwa, to może się okazać, że pomimo tego, iż druga osoba prawie nic pod względem finansowym nie wniosła, to należy jej się połowa wspólnego majątku.

Dzielenie pieniędzy

I tutaj czasami zaczyna się walka o to czy rzeczywiście jeden z małżonków posiada te wszystkie dobra.Cwani małżonkowie czasami stosują zabiegi przepisywania dóbr na rodziców lub inne zaufane osoby, zazwyczaj z rodziny. Chcą uniknąć dzielenia się majątkiem z drugą osobą, mogą nieźle namieszać. Jednakże część osób potrafi zachować się z godnością i bez problemu dzieli się wspólnie wypracowanym majątkiem z drugą osobą.

Kiedy można dokonać podziału majątku?

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku w trakcie lub po zakończeniu rozwodu, umownie lub w sądzie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód zatwierdzić podział majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Po rozwodzie jednak należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek, potwierdzający przeprowadzenie procesu podziału. Oczywiście obie strony muszą się pod nim podpisać. Jeżeli tak się stanie, to sprawa jest już ułatwiona. Jedyne co musimy zrobić to złożyć tenże wniosek w sądzie i czekać na otrzymanie potwierdzenia. Zazwyczaj jednak podział majątku odbywa się drogą sądową, ponieważ strony nie mogą dojść do porozumienia.Oczywiście zdarza się, że małżeństwo wspólnie zgadza się na dany podział majątku, wtedy właśnie należy sądowi przedstawić dokumenty potwierdzające taki a nie inny podział, który został dokonany. Podziału majątku można więc dokonać zarówno na początku, zaraz po podjęciu decyzji o rozwodzie bądź w trakcie trwania rozwodu.

Co potem?

Jest jeszcze możliwość wystąpienia sytuacji, w której alimenty są przyznawane dla jednej ze stron. To znaczy, że na przykład z różnych względów ta osoba nie może podjąć pracy zawodowej i dlatego były małżonek musi ją utrzymywać. W takiej sytuacji co miesiąc dana osoba powinna otrzymać alimenty w wysokości zasądzonej kwoty. Jeśli jednak sytuacja po rozwodzie jest taka jak to zazwyczaj ma miejsce, czyli po prostu obie strony są czynne zawodowo, to tylko musimy zastanawiać się nad tym, która ze stron musi płacić alimenty na dzieci. Chyba, że nie mamy dzieci to sprawa jest ułatwiona. Podpisujemy orzeczenie rozwodowe i tyle. Zwykle podział majątku odbywa się sprawiedliwie, po połowie.Oczywiście należy dokonać szacunkowej wyceny wartości posiadanych dóbr i nieruchomości. Jeśli oględziny zostaną przeprowadzone, to nie trzeba się obawiać, dostaniemy swoją połowę. Chyba że nasz ekzmałżonek się zaweźmie i nie będzie chciał nam jej wypłacić. Zawsze możemy udać się wtedy do komornika, który powinien sprawę raz na zawsze załatwić.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij