Zasiłek macierzyński
Jeśli ktoś sam dobrowolnie zakłada sobie działalność, na własny rachunek, musi mieć świadomość, jakie zasady obowiązują, przy uzyskiwaniu zasiłku macierzyńskiego, który jest zazwyczaj potrzebny. Należy pamiętać, że wspomniany zasiłek należy się kobiecie z tytułu urodzenia dziecka. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o czas, potrzebny na wychowanie malucha. Każda kobieta, która chce uzyskać tego typu zasiłek, musi regularnie i na czas opłacać składki.
Posiadanie stosownego ubezpieczenia jest na pewno pomocne, ponieważ w ten sposób kobieta otrzyma dodatkowe pieniądze, które na pewno się przydadzą. Warto mieć na uwadze, że niezależnie od wszystkiego, nie ma prawnego obowiązku wcześniejszego opłacania składek, ważne, aby były one płacone w ten sam miesiąc, który chcemy otrzymać poszczególne świadczenie.
Składki muszą być płacone
To bardzo pomocna rzecz i nic dziwnego, że wiele kobiet zaczyna płacić składki w momencie, gdy zachodzą w ciąże. Brak określonych kryteriów jest więc pomocny, ponieważ w przypadku zwykłych zasiłków chorobowych, istnieje przepis, który nakazuje płacenie składek aż do 3 miesięcy wstecz. W takich wypadkach zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która nie płaciła wspomnianych składek. Dlatego dobrze, że podobnego przepisu nie ma w przypadku zasiłku macierzyńskiego, ponieważ zmienia to wtedy zupełnie postać rzeczy.Tak więc kobieta będąca nawet w ostatnim miesiącu ciąży, może spokojnie zapłacić składkę za bieżący miesiąc i nie martwić się tym, że nie dostanie potem zasiłku macierzyńskiego. Należy zapamiętać, że kwota takiego ubezpieczenia jest automatycznie dobrowolna, a co za tym idzie, każda kobieta może ustalić samą kwotę, jaką będzie płaciła, co jednocześnie przełoży się w późniejszym czasie na wysokość danego świadczenia. Jeśli kobieta decyduje się płacić po 100 zł miesięcznie, to na pewno ostateczna wartość zasiłku, będzie o wiele wyższa, niż w przypadku kobiet płacących po 25 złotych miesięcznie. Należy jednak mieć świadomość, że wymiar składek nie może przekraczać 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia pobieranego raz w miesiącu. Tak więc maksymalna kwota składki jest z góry ustalona.
Kobieta musi znać przepisy
Jeśli kobieta nie do końca wie, jakie prawa jej przysługują i co wchodzi w skład zasiłku macierzyńskiego, to warto udać się do radcy prawnego, który z pewnością wyjaśni wszystkie kwestie prawa cywilnego. Należy mieć na uwadze, że do zasiłku wlicza się nie tylko zasiłek, ale i urlop macierzyński, który jest różny, w zależności od tego, ile urodzi się dzieci w danej chwili.Matka, wykorzystując zasiłek macierzyński, jest w stanie sobie poradzić, na samym początku, chodź, bywa to trudne. W Praktyce osoba prowadząca działalność gospodarczą również ma prawo robić swoje i nie utraci prawa do zasiłku. Jednak przepisy są bardzo rygorystyczne, ponieważ od roku 2015 dawny system przyznawania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego uległ zmianie.
Co się zmieniło?
Od teraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, mogą uzyskać o wiele wyższy zasiłek macierzyński, ale tylko w momencie, gdy będą w stanie przedstawić dowód płacenia składek z poprzednich 12 miesięcy. Taka zmiana z pewnością nie jest zbyt dobra, ale prawo nie zawsze jest sprawiedliwie.Warto to mieć na uwadze, ponieważ niektórzy zapominają o zmianie przepisów i wprowadzają się w ten sposób w błąd. Nie należy ulegać emocji, ponieważ zmiana przepisów była nieunikniona i system ten w praktyce funkcjonuje już 2 lata, przez co warto czasem zapoznać się z bieżącymi przepisami.