Czym jest zastępstwo procesowe?
Obecnie załatwienie jakichkolwiek spraw związanych bezpośrednio z prawem jest dość skomplikowane. Zwykły człowiek ma przede wszystkim problem ze zrozumieniem przepisów, interpretacji oraz zmian, jakie następują w prawie.
Nie posiadając wykształcenia prawniczego, jesteśmy praktycznie skazani na brak zrozumienia prawa, co przekłada się na to, że przez nieznajomość przepisów prawnych możemy być pociągnięci w niektórych sprawach do odpowiedzialności. W myśl przepisów nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania i to musimy zrozumieć i z całą stanowczością zaakceptować. Znajomość prawa cywilnego, również nie jest prosta, ponieważ tam też występuje wiele przepisów, które są dla nas w pełni niezrozumiałe. Dokładając do tego wszystkiego stres oraz ograniczony czas, możemy mocno skomplikować całą sprawę.
Jak działa zastępstwo procesowe?
Na szczęście dzisiaj w prawie cywilnym istnieje odpowiednie rozwiązanie dla zwykłych ludzi, mowa oczywiście o zastępstwie procesowym. Jeśli występujemy przed sądem jako osoba cywilna, to brak znajomości prawa oraz zrozumienia pewnych interpretacji prawnych pozwala nam na zastąpienie podczas rozprawy, dzięki czemu wysyłamy pełnomocnika, który reprezentuje nasze interesy, podczas całego procesu sądowego.
Jeśli więc decydujemy się na kogoś, to warto wybrać prawnika lub radcę prawnego, który ma duże doświadczenie z obowiązującym prawem i zna najważniejsze przepisy. Wtedy mamy pewność, że reprezentująca nas osoba poradzi sobie i jednocześnie przedstawi argumenty na podstawie przepisów prawa, co dla nas było niemożliwe do zrobienia z uwagi na brak znajomości niektórych przepisów i ustaw.
Umowa i zakres obowiązków
Oczywiście, zanim to nastąpi, musimy z tą osobą zawrzeć określoną umowę, gdzie spisywane jest pełnomocnictwo w zakresie reprezentowania naszego interesu, co daje osobie uprawnionej wszystkie prawa do pełnienia czynności związanych z daną sprawą.
Osoba prawnie przez nas upoważniona, może uczestniczyć w sprawach związanych z zabezpieczeniem mienia czy też egzekucją. Jeśli nadamy takiej osobie dodatkowe uprawnienia, to możemy rozszerzyć ten zakres czynności do zawierania ugody, a nawet do zrzeczenia się roszczenia do danego spadku lub majątku. Dlatego w umowie musi być dokładnie zawarty zakres czynności, do których upoważniony będzie adwokat czy też radca prawny. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że tylko w taki sposób radca może nas dobrze reprezentować, ponieważ brak niektórych uprawnień jest dla takiej osoby utrudnieniem, a w niektórych przypadkach możemy przez to przegrać sprawę. Zawsze przed nadaniem jakichkolwiek praw osobie, którą chcemy upoważnić, należy dowiedzieć się u prawnika kilku ważnych rzeczy. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie rozwiać wątpliwości oraz nadać takie uprawnienia, które faktycznie będą potrzebne podczas wybranej sprawy cywilnej.
Wzór umowy z osobą upoważnioną
Dzisiaj taki wzór umowy nie jest czymś szczególnie skomplikowanym, ponieważ poszczególne szablony można bez problemu znaleźć w internecie.
Jeśli nie chce się nam szukać, to równie dobrze możemy udać się do radcy prawnego, który posiada wzór takich dokumentów. Warto zadać wiele ważnych pytań, ponieważ nie każdy jest w stanie sam określić zakresu pełnomocnictwa drugiej osoby. Pamiętajmy, że mimo wszystko to bardzo ważne pytania prawne i należy je zadać właściwe po to, aby uzyskać odpowiednią odpowiedź. Zastępstwo procesowe to naprawdę dobre rozwiązanie pod warunkiem, że mamy informacje, jak należy postąpić w takim przypadku. Dzięki temu prawo nie jest już nam takie obce skoro mamy kogoś, kto będzie godnie nas reprezentował.