Niektóre sprawy sądowe, są dość rozległe i składają się z wielu różnych wątków. Często lepiej odpuścić sobie tak długie procesy sądowe, zamiast czekać latami na zapadnięcie wyroku. Oczywiście jeśli istnieje jakiś spór, zawsze można go rozwiązać innymi metodami.

Wiele w takich przypadkach zależy od podejścia. Jeśli komuś zależy na w miarę szybkim rozwiązaniu sprawy, to na pewno nie prowadzi do sytuacji w której dana sprawa się komplikuje. Wypracowanie pewnego kompromisu bez przygotowania, może okazać się bardzo trudne. Czasem lepiej skorzystać z dodatkowej usługi i po prostu pozwolić, na to, aby w sprawie występował mediator.

Taka osoba cieszy się przede wszystkim zaufaniem, co jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli ktoś reprezentuje dwie strony w danym konflikcie. Oczywiście całość zawsze skupia się na konkretnym i bardzo rzeczowym wyjaśnieniu danej sprawy.

Mediacja to przede wszystkim konkretna forma ugody, która pozwala nam mimo wszystko na lepsze załatwienie oryginalnego sporu. Należy przede wszystkim mieć świadomość, że mediator jest w stanie bardzo szybko i miarę tanio załatwić wiele konkretnych spraw. Chodzi tu przede wszystkim o odformalizowanie pewnych wątków prawnych. To przede wszystkim jasna i w pełni prosta forma pomocy z jakiej każdy może skorzystać.

Mediator osoba z doświadczeniem

Bezstronne podejście, jest faktycznie bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można w pełni uczestniczyć w tego typu sprawach. Oczywiście tego typu mediator nie jest tutaj do osądzenia. Chodzi tu przede wszystkim o konkretną negocjację, gdzie taki profesjonalista jest w stanie w określony sposób faktycznie w pełni poradzić sobie z zaistniałym problemem. Wypracowanie określonej ścieżki nigdy nie jest łatwe, ale na pewno każdy dąży do właściwego kompromisu. Dzisiaj ludzie zupełnie inaczej postrzegają sprawy związane z mediacją, bo w wielu wypadkach to faktycznie skupia się na rozwiązaniu problemu w sposób polubowny.

Kompromis nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia

Kompromis na pewno wymaga zgody dwóch przeciwnych stron. Pewna decyzja pozwoli nam na zawarcie jasnego porozumienia. Chodzi tu przede wszystkim o napiętą atmosferę takiego spotkania i wtedy faktycznie każdy może na tym zyskać. Na pewno nie jesteśmy w stanie uzyskać w każdej sprawie podobnego kompromisu. Chodzi tu przede wszystkim o to, że w sprawach cywilnych takie rozwiązania faktycznie działają, jednak sprawy karne, to już zupełnie inny kaliber. Tam po prostu nie ma możliwości zawarcia jakiejkolwiek ugody i właśnie dlatego w tego typu sprawach nie ma też roli mediatora. Byłoby to sprzeczne z prawem, ponieważ są to sprawy poważne, gdzie o żaden ugodzie nie może być mowy.

Nie zawsze można zastosować mediatora

Najczęściej mówimy tutaj o najgorszych przestępstwach, takich za które grozi, nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. To nie są żarty, to realny problem, który może stać się bardzo uciążliwy. Mediator w sprawach cywilnych na pewno spełnia swoją rolę. ale w każdej innej sytuacji jego rola jest po prostu zbędna. Na pewno warto samemu przeanalizować podobny problem i zastanowić się, czy faktycznie pomocy radcy, będzie w danej sprawie potrzebna. To bardzo ważne, aby z wszystkiego umieć wyciągać wnioski i właśnie dlatego każdy musi sam się zastanowić czy warto dzisiaj korzystać z mediatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ