Słowo o zapisie windykacyjnym

Zmiany w sprawie spadkowym, to przede wszystkim lepsze zarządzaniem majątkiem. Od 2011 roku istnieją przepisy mówiące o tak zwanym zapisie windykacyjnym.

Całość rozwiązania polega przede wszystkim na uproszczeniu i przyspieszeniu wszystkich formalności, dzięki czemu spadek jest przekazywany określonej osobie o wiele szybciej, niż miało to miejsce wcześniej. To właśnie zapis windykacyjny pozwala na nabycie konkretnej rzeczy, natychmiastowo z chwilą śmierci testatora.

Dawne przepisy

Wcześniej zapis w prawie cywilnym pozwala co prawda na ustanowienie w testamencie podobnego zapisu, ale ostatecznie własność przedmiotu nie przechodziło od razu na zapisobiorcę, ponieważ musiała istnieć dodatkowa umowa, która prawnie przenosiła własność danej rzeczy.

Wiązało się to przede wszystkim z dodatkowymi kosztami, ponieważ trzeba było w całym procesie uwzględnić notariusza w szczególności, jeśli przedmiot zapisu dotyczy nieruchomości lub przedsiębiorstwa. Bardzo często podobne sprawy trafiają na wokandę sądową, zwłaszcza jeśli sam spadkobierca, nie jest skłonny do wykonania ostatniej woli zawartej w zapisie testamentu.

Zapis jest ułatwieniem dla spadkobierców

Tego typu zapis windykacyjny, jest szczególnie ważny w przypadku osoby, która prowadzi przedsiębiorstwo. Taka opcja pozwala na formalne pozostawienie firmy odpowiedniemu następcy wraz z chwilą śmierci spadkodawcy, dzięki czemu przedsiębiorstwo może funkcjonować bez przerwy, która była wcześniej oraz jest to zabezpieczenie, że przedsiębiorstwo rodzinne trafi we wskazane ręce, co pozwoli na jego dalszy bezproblemowy rozwój.

Zachowanie takiej ciągłości to przede wszystkim bardzo istotna zmiana, która wynika, właśnie ze wspomnianego wyżej zapisu windykacyjnego. Pomimo tylu istotnych z punktu zwykłego obywatela zmian, nadal będą obowiązywały przepisy o podatku od spadku i darowizn, dlatego wszystkie obciążenia z tego tytułu pozostaną i ten element pozostanie niezmieniony. Zakres podatkowy zawsze związany jest z ogólnym stopniem pokrewieństwa ze spadkodawcą.

Niektórzy zapłacą podatek

Jeśli mówimy tu o najbliższej rodzinie, to wtedy jest to całkowicie zwolnione od podatku, ale należy pamiętać, że osoby niespokrewnione, czyli spoza najbliższej rodziny muszą zapłacić podatek nawet do 20% wartości majątku, jaki otrzymają, poprzez spadek. Jest to po prostu jedna z formalności, która nie zostanie zniesiona.

Oprócz wspomnianego przepisu nie zmienia się, aż tak dużo, ale zapis windykacyjny, to na pewno wartościowe rozwiązanie i wielu osób skorzysta z takiego ułatwienia. Prawo powinno być przede wszystkim czytelne, dla zwykłej osoby cywilnej, która niekoniecznie zna się na przepisach oraz innych tego typu zasadach. Warto pamiętać, że każdy tak naprawdę powinien mieć jasne i czytelne przepisy, zwłaszcza w prawie cywilnym i spadkowym. Nowe rozwiązania zdecydowanie były potrzebne, bo ułatwienie formalności wydaje się zbawiennym działaniem, zwłaszcza jeśli wcześniej niektóre przepisy utrudniały nam życie. Teraz sprawy są na tyle jasne, że nie trzeba udawać się tak często do sądu, tylko po to, aby wywalczyć prawa do spadku. Prostota tego wszystkiego pokazuje nam, że prawo i przepisy mogą być przyjazne dla zwykłego obywatela. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że czasem dobrze skorzystać, ze zmiany prawa, zwłaszcza jeśli dana zmiana faktycznie wnosi coś ważnego dla nas. Warto więc nauczyć się wykorzystywać przepisy w taki sposób, aby na tym wszystkim wiele zyskać, to nie trudne, zwłaszcza jeśli mamy dostęp do tak ważnych ułatwień.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij