księgowy mysłowice

Ryczałt ewidencjonowany – jak rozliczać?

Prowadzenie firmy nie jest łatwe. Na przedsiębiorców czeka wiele zmian i to w sumie w każdym roku. Jednocześnie każdy z nich musi wybrać odpowiednią formę rozliczania podatku. Dziś przedstawimy Wam, czym jest ryczałt ewidencjonowany i dla kogo się sprawdzi.

Ryczałt ewidencjonowany – co warto wiedzieć?

Ryczałt ewidencjonowany jest to uproszczona forma rozliczania podatku od osób fizycznych. Jednak w tym przypadku należy zdawać sobie sprawę, że stawka podatkowa ustalana jest w oparciu o osiągnięte dochody, ale też biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności. Wartości przychodów w tej formie rozliczenia nie pomniejsza się o poniesione koszty. Jest to więc cecha szczególna, która tak naprawdę odróżnia ryczałt od innych form opodatkowania. W teorii mówi się, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą rozliczania. Jednak przedsiębiorcy w wielu przypadkach mają realny problem z prowadzeniem księgowości. Niestety urzędy skarbowe nie tolerują nawet nieświadomych błędów, a brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialności. Dlatego też warto swoją księgowość powierzyć fachowcom. Tutaj polecamy Wam biuro rachunkowe w Mysłowicach. Pamiętajcie też, że zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt można stosować do rozliczenia przychodów osiągniętych w spadku spoza rolniczej działalności. Dotyczy to także form spółek cywilnych czy jawnych. Podatnicy, którzy rzeczywiście chcą skorzystać z takiej formy opodatkowania nie mogą przekraczać określonego limitu przychodów, który wynosi niecałe 10 mln zł.

Jak zgłosić ryczałt?

Zaletą prowadzenia firm w Polsce jest fakt, że firmę można założyć przez Internet, co pozwala znacznie oszczędzić czas. Jednak wadą jest fakt, że przedsiębiorca ma naprawdę sporo formalności, których powinien przestrzegać. Na pewno wybierając formę opodatkowania, nie można kierować się impulsem, lecz decyzja musi być w pełni przemyślana i zwyczajnie opłacalna. Tutaj przydadzą się porady księgi rachunkowe Mysłowice, które Wam polecamy. Jeżeli wybierzecie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to wybór tej formy opodatkowania możecie zaznaczyć we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zmienić formę opodatkowania, gdyż uzna, że nie do końca ta forma jest dla niego opłacalna, to również może to zrobić. W tym przypadku wystarczy tylko złożyć aktualizację formularza CEIDG-1.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – co można odliczyć?

Decydując się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych macie możliwość skorzystania z odliczeń podatkowych od przychodów. Dotyczy to choćby strat z lat ubiegłych. Można odliczyć Internet, ale pod warunkiem, że nie przekracza kwoty 760 zł. Można też odliczyć darowizny na określone cele czy ulgę rehabilitacyjną. Macie możliwość wpłacania podatku kwartalnie, ale też możecie wybrać opcję miesięczną. Oczywiście przedsiębiorcy mają swoje obowiązki i tutaj zastosowanie ma art. 15 ust. O ryczałcie ewidencjonowanym. Zatem przedsiębiorcy muszą przechowywać dowody zakupu towarów, ale też prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Do tego też powinni prowadzić i przechowywać ewidencję przychodów i to odrębnie za każdy rok podatkowy.

Ewidencja – co warto wiedzieć?

Każdy podatnik, który korzysta z ryczałtu musi prowadzić ewidencję przychodów. Powinna być ona sporządzona zawsze w porządku chronologicznym, przy czym należy robić to, przestrzegając określonych terminów. A więc należy to robić do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Trzeba zachować tutaj pełną precyzję i dokładność. Możecie prowadzić ewidencję w formie tradycyjnej, a więc papierowej, ale możecie to robić także elektronicznie i trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze, ale też łatwiejsze, przy czym takie dokumenty muszą być właściwie zabezpieczone, tak aby nie doszło do ich wykradnięcia, co mogłoby się wiązać ze stratami w firmie.

Jak więc widzicie prowadzenie rozliczeń za pomocą ryczałtu nie jest łatwe, stąd przyda się pomoc profesjonalnych księgowych. Specjaliści zadbają o Wasze interesy, a dzięki temu kontrola z urzędu skarbowego nie będzie problematyczna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij