Rola Audytora Wiodącego w zapewnieniu bezpieczeństwa informacji – wymagania i obowiązki

We współczesnym, cyfrowym świecie informacje stanowią jeden z najcenniejszych aktywów. Wiedzą o tym doskonale rozmaite przedsiębiorstwa i organizacje, których obowiązkiem jest zadbanie o ochronę danych. Sposób i zakres działania wyznacza norma ISO 27001, która jest międzynarodowym standardem z zakresu cyberbezpieczeństwa. Za jej wdrożenie odpowiedzialny jest audytor wiodący. Jakie są obowiązki tego specjalisty? Kto może nim zostać? Sprawdź, jakie wymagania należy spełnić, aby zdobyć certyfikat audytora wiodącego ISO 27001!

Kim jest audytor wiodący ISO 27001?

Audytor wiodący to osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie audytów związanych z wdrażaniem i utrzymaniem systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnie z normą ISO 27001. Najczęściej taką rolę w organizacji odgrywają kierownicy wyższego lub średniego szczebla. Oprócz specjalistycznej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa pracownik aspirujący na takie stanowisko musi posiadać również doświadczenie z zakresu przeprowadzania skutecznych i obiektywnych audytów zgodnie z międzynarodową normą ISO 27001.

Obowiązki audytora wiodącego ISO 27001

Głównym celem zarządzania bezpieczeństwem informacji jest przede wszystkim ochrona danych poufnych przed różnego rodzaju nadużyciami czy nieautoryzowanym dostępem. Obowiązki audytora wiodącego obejmują szereg czynności, które mają zapobiec wszelkim niepożądanym zdarzeniom z zakresu cyberbezpieczeństwa. W konsekwencji łatwiej nadzorować działania organizacji, a także zwiększyć jej wiarygodność w oczach klientów, co ma swoje przełożenie na pozyskiwanie nowych kontrahentów.

Do zadań audytora wiodącego ISO 27001 należy:

  • planowanie i przeprowadzanie audytów (w tym m.in. weryfikacja dokumentów, przeprowadzanie wywiadów z pracownikami, ocena dotychczasowej efektywności);

  • przygotowywanie raportów (podstawa do dalszych działań naprawczych dla organizacji);

  • analizowanie ryzyka (identyfikacja zagrożeń i obszarów najbardziej podatnych na ataki);

  • wskazanie błędów, które należy rozwiązać (wszystkie niezgodności lub braki związane z realizacją normy ISO 27001);

  • opracowanie rekomendacji dotyczących wszelkich możliwych usprawnień (sugestie, które mają pomóc organizacji dostosować swoje praktyki do międzynarodowych standardów).

Jak uzyskać certyfikat audytora wiodącego ISO 27001?

Zawsze przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do szkolenia należy sprawdzić wymagania. Oto kryteria musi spełnić osoba, która pragnie zdobyć certyfikat audytora wiodącego ISO 27001:

  • wykształcenie (przynajmniej średnie);

  • doświadczenie zawodowe (m.in. dwa lata pracy na pełen etat w branży związanej z bezpieczeństwem informacji lub udokumentowane przeprowadzenie audytów w ciągu ostatnich 5 lat);

  • ukończenie szkolenia (zajęcia teoretyczne i praktyczne).

Warto zaznaczyć, że znajomość systemów informatycznych to dodatkowy atut i przydatna w trakcie uczestnictwa w ćwiczeniach wiedza.

Cały proces składa się z kilku etapów, a mianowicie wspomnianego wcześniej szkolenia, egzaminu certyfikacji początkowej i ponownej na Audytora Wiodącego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Aby zdobyć tego typu uprawnienia, należy skorzystać z oferty doświadczonej jednostki certyfikacyjnej, która specjalizuje się w normie ISO 27001.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij